Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-pro-klouby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-pro-klouby

Nošení dětí - móda nebo prospěšná věc?

( Redakce | přečteno: 6145x )

Lucie Jelínková by se docela dobře obešla bez kočárku. Nebo by si ho možná mohla občas půjčit.

Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Lucie Jelínková by se docela dobře obešla bez kočárku. Nebo by si ho možná mohla občas půjčit. Ale jinak své dvě děti postupně odnosila v šátku a kočárek používala spíše jen tehdy, když potřebovala zároveň odvézt třeba nákup. „Šátek se mi nemírně osvědčil, je to pohodlné a mně i mým dětem navíc hodně příjemné,“shrnuje své zkušenosti žena, jejíž dcery už navštěvují mateřskou školu. Vzpomíná také na to, jaké reakce svým nošením vzbudila ve svém okolí: „Nejčastější dvě výtky zněly, že se děti v šátku udusí a snad ještě častěji, že si tím nesmírně ničí jejich páteř. Případně jsem slyšela, že si nošením ničím páteř svoji.“

Ani jedno z toho přitom není pravda – dítě se šátku rozhodně neudusí a pokud je zvolený vhodný úvaz odpovídající věku a je správně uvázán, nošení v šátku dokonce prospívá fyziologickému vývoji kojenců nebo batolat. Protože v šátku se dají nosit i ta – jen se dá zjednodušeně říci, že zatímco kojenci se vesměs nosí na matčině nebo otcově břiše, starší děti se přemisťují na záda.

Nošením si děti cvičí rovnovážný systém a díky tomu probíhá jejich motorický vývoj mnohdy lépe a zejména rovnoměrněji ve srovnání s vrstevníky, kteří nošeni nejsou. Zbytečná je přitom obava, že nošené dítě se nenaučí pořádně lézt či chodit. Naopak, navíc jsou tyto děti nezřídka klidnější a v pozdějším životě více jisté samy sebou. „Strašili mě mimo jiné tím, že když budu děti nosit, rozmazlím je, že nebudou chtít být ani chvíli samy a že budou chtít stále nosit, ale nic z toho se nepotvrdilo,“ doplňuje Lucie Jelínková.

Psychologové navíc soudí, že nošení díky těsnému a častému kontaktu zejména matky s dítětem posiluje jejich vzájemný vztah a porozumění mezi nimi. Platí to samozřejmě i v případě, že dítě nosí otec nebo jiná blízká osoba. Nošení v šátku velmi prospívá dětem předčasně narozeným či dětem handicapovaným (lehké mozkové dysfunkce apod.).

Velmi důležité ovšem je, jak a v čem se dítě nosí. Zmíněný šátek je vlastně dlouhým pruhem látky, který se rodiče musí naučit vázat správným způsobem – není to zase tak složité, ale je třeba dbát mimo jiné na to, aby byl úvaz hodně pevný. Jedině tak je bezpečný a prospívá páteři potomka, protože ta tak nemusí nést váhu těla. Tak tomu naopak bývá třeba v populárních klokankách, a proto se jejich časté používání nedoporučuje. Dítě v nich vlastně sedí a zatěžuje ještě nevyvinuté sedací hrboly.

Klokanky nemají dostatečně široký pruh látky mezi kyčlemi, a hrozí proto, že by mohly ublížit jejich správnému vývoji. Navíc nebývají pohodlné ani pro toho, kdo dítě nosí, protože se při jejich používání posouvá těžiště a jeho páteř trpí. V šátku je naproti tomu dítě hodně pevně přimknuté k nosící osobě a nezdá se díky tomu tak těžké.

Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-pro-klouby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vse-pro-klouby

Anketní otázka

Vyskytly se u vás někdy bradavice?

Zatím hlasovalo 938 lidí

Mohlo by vás zajímat

Neštovice

Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.

Pleny

Nedá mi to, abych nerozšířila článek o zadečku statí o plenkách. Dovolte mi tedy, abych vás seznámila s výsledky svého soukromého průzkumu na téma "Látková nebo papírová?".

Maminky, kojte nejen kvůli miminku, ale i kvůli sobě!

Mateřské mléko je ideální stravou pro miminko, kojení je ale prospěšné i pro maminku. Oběma přináší okamžité i dlouhodobé zdravotní výhody a posiluje jejich vzájemný vztah.

Průjmová onemocnění v dětském věku

S blížícím se obdobím prázdnin a dovolených je vhodné se zmínit o možném riziku střevních infekcí. Frekvence těchto onemocnění zažívacího traktu je stále dosti vysoká a právě v letních měsících obvykle významně vzrůstá.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce