Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Může vada zraku sama zmizet?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 442x )

Většina zrakových potíží se projevuje pozvolna. Pokud jsou příznaky odhaleny včas, lze řadu očních vad vyléčit nebo jejich zhoršování zastavit. Zanedbaná korekce dioptrické vady se ale může začít zhoršovat. Šance, že oční vada zmizí a oko se „samo uzdraví“, je u dospělých pramalá.

shutterstock.com

Zrak se Čechům v posledních letech dle statistik zhoršuje. Mezi nejčastější oční vady patří krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a vetchozrakost. Brýle nebo kontaktní čočky nosí zhruba každý druhý Čech.
„Výše dioptrické vady může v dospělosti kolísat. Například vlivem hormonálních změn u žen během těhotenství či kojení. K úplnému vymizení většinou nedochází. Naopak s přibývajícím věkem se dioptrické vady spíše zhoršují. Příkladem může být vetchozrakost neboli potřeba brýlí na čtení projevující se nejčastěji po čtyřicátém roce. V pozdějším věku může při vzniku šedého zákalu sice dojít k přechodnému zlepšení vidění do blízka, s dalším rozvojem nemoci však dochází ke zhoršování zraku a je nutné přistoupit k zákroku,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik 
Gemini.

Čtěte také: Zelený a šedý zákal, jaký je mezi nimi rozdíl?

Kterým vadám lze předejít a co se spraví samo

Jinak je tomu u dětí. U nich jsou menší vady zraku dokonce poměrně časté. Vyskytují se až u třetiny dětí do 15 let. Prevence proti vzniku oční vady sice neexistuje, některé ale samy zmizí.
„Spolehlivý způsob, jak předcházet krátkozrakosti, dalekozrakosti nebo astigmatismu, bohužel neexistuje. Tyto dioptrické vady se ale v průběhu života mohou měnit. Občasné zašilhání u kojenců je běžné. Léčba je nutná až při výskytu v pozdějším věku. Děti mají do předškolního věku fyziologicky mírnou dalekozrakost, která růstem většinou vymizí. Naopak krátkozrakost se typicky v pubertě růstem oka zhoršuje. Součástí pravidelných preventivních prohlídek dětským lékařem je i vyšetření zraku. Při nálezu zhoršeného vidění by mělo následovat vyšetření očním lékařem. Oční vada, které předcházet lze, je tupozrakost. Její prevence spočívá ve včasné diagnostice, nošení brýlí a případně okluzi – zakrývání jednoho oka, ideálně ještě v předškolním věku. Léčba je totiž možná jen v raném dětském věku. V dospělosti je špatný zrak způsobený tupozrakostí už téměř neléčitelný,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Čtěte také: Úrazy očí u dětí: první pomoc a kdy je třeba lékař?

Tyto příznaky u dětí nepřehlížejte

Podle odhadů trpí oční vadou až čtvrtina školáků a deset procent předškoláků. Vždy platí, že čím dříve je oční vada odhalena, tím větší je šance na její léčbu. Zjistit zrakové obtíže u malých dětí není snadné, existuje však několik signálů, které mohou rodičům napovědět, že je něco se zrakem dítěte v nepořádku. Při výskytu vysoké refrakční vady, tupozrakosti nebo šilhání u blízkých příbuzných je důležité sledovat vidění již od útlého věku a zajistit vhodnou korekcí správný vývoj zrakových funkcí.

Rodiče by měli zkonzultovat s lékařem podezření na oční vady, pokud zpozorují následující příznaky:

  • nepřirozený náklon hlavy – dítě tak může vyrovnávat určitý typ šilhání,
  • pravidelné přivírání jednoho oka,
  • bělavá či žlutě zářící zornice,
  • rychlá únava při čtení či kreslení,
  • nezájem o drobné detaily na obrázcích,
  • snaha sedět co nejblíže televizi, špatná lokalizace předmětů – dítě sahá mimo nabízené předměty,
  • časté mnutí nebo slzení očí,
  • mhouření očí,
  • častější zakopávání, pády, nárazy do nábytku.

Řešení očních vad u dětí

Refrakční vady – dalekozrakost, krátkozrakost a astigmatismus – se řeší předpisem brýlí na celodenní nošení. Tupozrakost a šilhání se léčí okluzí a speciálním cvičením, šilhání navíc i operací. U dětí se operace dioptrických vad neprovádějí. Předpokladem takových operací je ukončený růst a stabilní dioptrická vada.

I s nošením kontaktních čoček je dobré počkat.
 „Kontaktní čočky je možné nosit od zhruba patnáctého roku věku. Záleží na tom, jak je dítě schopno se o kontaktní čočky starat a nosit je. Pokud je dítě šikovné, není překážkou ani občasné nošení kontaktních čoček v nižším věku. Je ale nutné si uvědomit, že při nesprávné manipulaci může docházet k zánětům oka, tvorbě patologických cév na oku a dalším komplikacím,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Čtěte také: Brýle pro děti - jak vybrat ty správné?

Pro dospělé může být řešením laserová operace

Díky ní se mohou bezbolestně za pár minut své oční vady zbavit.
„Laserovou operací se lze zbavit i dioptrických brýlí. Takový zákrok podstoupí v Česku kolem 15 tisíc lidí ročně. Zákroky jsou rychlé, bezpečné a bezbolestné. I to je důvod, proč zájem lidí o laserové operace stále stoupá, za posledních pět let zhruba o deset procent,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

Zdroj: gemini.cz

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Potýká se někdo z vaší rodiny s Alzheimerovou chorobou?

44%
56%
Zatím hlasovalo 16 lidí

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

REFRAKČNÍ VADY (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie-vetchozrakost)

Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce