Inzerce

Neprůchodnost slzných cest - léčbu je ideální zahájit co nejdříve

12. září 2019, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 648x

Neprůchodnost slzných cest se objevuje až u 60–70 % novorozenců, u kterých v době porodu ještě nebyl jejich vývoj ukončen. V důsledku neprůchodnosti dochází ke špatnému odtoku slz a zvýšenému slzení oka, často spojenému s tvorbou hlenu, zarudnutím a otokem. Problém může vymizet spontánně, jak miminko roste, ale ideální je léčbu zahájit co nejdříve.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
159 Kč

Příčinou neprůchodnosti slzných cest je většinou vrozené zúžení nebo i úplné uzavření odtokových slzných kanálků v místě jejich vyústění do nosních průduchů. Někdy je příčinou i vrozená anatomická překážka v těchto místech. Vzácněji jsou špatně vyvinuty některé odtokové části v horním slzném systému.

S neprůchodností slzných cest se můžeme setkat nejenom u malých dětí, ale i dospělých, u kterých je typickou příčinou zánět nebo úraz v oblasti oka. Toto onemocnění se více vyskytuje s narůstajícím věkem a častější je u žen. Záněty mívají často původ v zánětu spojivek přeneseném na tyto cesty. Infekce může vzniknout také druhotně při překážce v odtoku slz (např. kamínek, následek úrazu, přítomností cizího tělesa), ale také chirurgickými zákroky v oblasti očnice (oblast oka ohraničená kostí), změnami při menopauze a nádory. 

Čtěte také: Kolik vám přispěje pojišťovna na brýle?

Příznaky neprůchodnosti slzných cest

Hlavním příznakem neprůchodnosti slzných cest je časté a později trvalé slzení většinou jen jednoho oka. Oboustranná neprůchodnost slzných cest se vyskytuje méně. K slzení se obvykle přidají i zánětlivé příznaky oka ve formě opakovaných jednostranných zánětů spojivky. Oko může být zarudlé, zhnisané výtokem a po spánku víčka slepená hnisem. Může se také stát, že se zánět spojivek rozšíří i do druhého původně nepostiženého oka. Zrak obvykle postižen nebývá.

Čtěte také: Zánět spojivek u dětí

Léčba neprůchodnosti slzných cest

Neléčení neprůchodnosti slzných cest může vést k jejich trvalému uzavření. Léčba je pak mnohem náročnější, často probíhá v nemocnici formou operačních zákroků při celkové anestezii.

Vrozené zúžení se většinou samo upraví, vhodný léčebný postup vždy určí lékař na základě vyšetření dítěte. 

Prvním krokem léčby by vždy měla být tzv. konzervativní léčba, která spočívá v provádění masáží slzného vaku s aplikací desinfekčních či antibiotických kapiček a čištěním nosní dutiny dle potřeby.

V případě neúspěchu této metody se provádí průplach a sondáž slzných cest. Za optimální věk, kdy se sondáž u dítěte provádí, jsou brány 3 až 4 měsíce. Celý zákrok je nebolestivý a provádí se ambulantně při vědomí dítěte. Po sondáži se pokračuje v masážích a v aplikaci desinfekčních či antibiotických kapek.

Při neúspěchu první sondáže se další provádí nejdříve za 14 dní, pak je obvykle problém natrvalo vyřešen. Průplach i sondáž se mohou vzájemně kombinovat. U dětí starších než 8 měsíců se pak již ambulantní sondáž nedoporučuje a je nutná operativní léčba v celkové anestezii. 

Při opakovaném selhání průplachu slzných cest se neprůchodnost řeší chirurgicky v celkové anestezii. Principem je vytvoření komunikace mezi odvodnými slznými cestami a nosem.

Čtěte také: Nezjištěnou oční vadou trpí každý 12. předškolák. Objevte a řešte jí včas!

Preventivní opatření

Oči bychom si měli důkladně chránit:

 • Při práci je nutné používat ochranné pomůcky.
 • Předcházet zanesení infekce do oka (otírání použitým kapesníkem, nedostatečná hygiena při používání čoček, používání očních kapek dlouho od prvního otevření apod.).
 • Při probíhajícím očním zánětu používat vhodné oční kapky a nedovolit oční infekci se rozšířit.
Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 27 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Petra (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 16. listopadu 2019, 10:20:58

  Myslím si, že za toto by byla alternativa 10 mg, a bude Vám to plně dostačovat, já si kupuji… Diskutovat

 • Adriana (Cévní mozková příhoda) 16. listopadu 2019, 10:51:01

  Nás to potkalo také, manžel byl pořád v práci, často 15 hodin denně, říkala jsem mu, aby… Diskutovat

 • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

  A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.