Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Neprůchodnost slzných cest - léčbu je ideální zahájit co nejdříve

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5561x )

Neprůchodnost slzných cest se objevuje až u 60–70 % novorozenců, u kterých v době porodu ještě nebyl jejich vývoj ukončen. V důsledku neprůchodnosti dochází ke špatnému odtoku slz a zvýšenému slzení oka, často spojenému s tvorbou hlenu, zarudnutím a otokem. Problém může vymizet spontánně, jak miminko roste, ale ideální je léčbu zahájit co nejdříve.

shutterstock.com

Příčinou neprůchodnosti slzných cest je většinou vrozené zúžení nebo i úplné uzavření odtokových slzných kanálků v místě jejich vyústění do nosních průduchů. Někdy je příčinou i vrozená anatomická překážka v těchto místech. Vzácněji jsou špatně vyvinuty některé odtokové části v horním slzném systému.

S neprůchodností slzných cest se můžeme setkat nejenom u malých dětí, ale i dospělých, u kterých je typickou příčinou zánět nebo úraz v oblasti oka. Toto onemocnění se více vyskytuje s narůstajícím věkem a častější je u žen. Záněty mívají často původ v zánětu spojivek přeneseném na tyto cesty. Infekce může vzniknout také druhotně při překážce v odtoku slz (např. kamínek, následek úrazu, přítomností cizího tělesa), ale také chirurgickými zákroky v oblasti očnice (oblast oka ohraničená kostí), změnami při menopauze a nádory. 

Čtěte také: Kolik vám přispěje pojišťovna na brýle?

Příznaky neprůchodnosti slzných cest

Hlavním příznakem neprůchodnosti slzných cest je časté a později trvalé slzení většinou jen jednoho oka. Oboustranná neprůchodnost slzných cest se vyskytuje méně. K slzení se obvykle přidají i zánětlivé příznaky oka ve formě opakovaných jednostranných zánětů spojivky. Oko může být zarudlé, zhnisané výtokem a po spánku víčka slepená hnisem. Může se také stát, že se zánět spojivek rozšíří i do druhého původně nepostiženého oka. Zrak obvykle postižen nebývá.

Čtěte také: Zánět spojivek u dětí

Léčba neprůchodnosti slzných cest

Neléčení neprůchodnosti slzných cest může vést k jejich trvalému uzavření. Léčba je pak mnohem náročnější, často probíhá v nemocnici formou operačních zákroků při celkové anestezii.

Vrozené zúžení se většinou samo upraví, vhodný léčebný postup vždy určí lékař na základě vyšetření dítěte. 

Prvním krokem léčby by vždy měla být tzv. konzervativní léčba, která spočívá v provádění masáží slzného vaku s aplikací desinfekčních či antibiotických kapiček a čištěním nosní dutiny dle potřeby.

V případě neúspěchu této metody se provádí průplach a sondáž slzných cest. Za optimální věk, kdy se sondáž u dítěte provádí, jsou brány 3 až 4 měsíce. Celý zákrok je nebolestivý a provádí se ambulantně při vědomí dítěte. Po sondáži se pokračuje v masážích a v aplikaci desinfekčních či antibiotických kapek.

Při neúspěchu první sondáže se další provádí nejdříve za 14 dní, pak je obvykle problém natrvalo vyřešen. Průplach i sondáž se mohou vzájemně kombinovat. U dětí starších než 8 měsíců se pak již ambulantní sondáž nedoporučuje a je nutná operativní léčba v celkové anestezii. 

Při opakovaném selhání průplachu slzných cest se neprůchodnost řeší chirurgicky v celkové anestezii. Principem je vytvoření komunikace mezi odvodnými slznými cestami a nosem.

Čtěte také: Nezjištěnou oční vadou trpí každý 12. předškolák. Objevte a řešte jí včas!

Preventivní opatření

Oči bychom si měli důkladně chránit:

  • Při práci je nutné používat ochranné pomůcky.
  • Předcházet zanesení infekce do oka (otírání použitým kapesníkem, nedostatečná hygiena při používání čoček, používání očních kapek dlouho od prvního otevření apod.).
  • Při probíhajícím očním zánětu používat vhodné oční kapky a nedovolit oční infekci se rozšířit.
Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 21 lidí

Mohlo by vás zajímat

Neštovice

Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.

Zadeček

Každá maminka velice brzy po porodu pochopí, že nejdůležitější partie dětského tělíčka jsou bříško a zadeček. Je-li o ně náležitě postaráno, miminko nepláče a lze je kdykoli bez protestů odložit do postýlky. Pokud se péče o bříško nebo zadeček nedaří, miminko řve a není k utišení celé hodiny.

Pleny

Nedá mi to, abych nerozšířila článek o zadečku statí o plenkách. Dovolte mi tedy, abych vás seznámila s výsledky svého soukromého průzkumu na téma "Látková nebo papírová?".

Průjmová onemocnění v dětském věku

S blížícím se obdobím prázdnin a dovolených je vhodné se zmínit o možném riziku střevních infekcí. Frekvence těchto onemocnění zažívacího traktu je stále dosti vysoká a právě v letních měsících obvykle významně vzrůstá.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce