Inzerce

Pacienty po transplantaci plic ohrožuje teplota i plavání

29. srpna 2012, Barbora Neubergerová   |   přečteno: 13459x

Transplantace plic patří k jedněm z nejnáročnějších zákroků, jaké může současná medicína a hrudní chirurgie nabídnout vážně nemocným pacientům.

foto: shutterstock.com

Transplantace plic není léčebnou metodou vhodnou pro všechna onemocnění plic, ani pro všechny pacienty. Mezi nemoci, kde pacientům může přinést užitek, patří například chronické obstrukční nemoci, plicní fibróza, primární plicní hypertenze či cystická fibróza, naopak při astmatu či onkologickém onemocnění plic transplantace nepřipadá v úvahu. „Indikace, kdy je možné transplantaci plic navrhnout, jsou přesně dané. Kromě druhu onemocnění, je podmínkou i to, že pacient bez očekávaného efektu vyčerpal všechny ostatní možnosti léčby. Zásadní význam má i zdravotní stav pacienta, který musí být natolik vážný, aby mu tak náročný výkon, jakým transplantace je, přinesl užitek a přitom natolik dobrý, či stabilizovaný, aby výkon přežil,“ vysvětluje Prof. MUDr. Robert Lischke, Ph.D., přednosta III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Motole.

Druhy transplantace plic

Druh onemocnění nemá zásadní význam jen z hlediska indikace k výkonu, ale je důležitý i při volbě typu transplantace. Možnosti, jak plíce transplantovat jsou tři. Jednostranná transplantace a oboustranná transplantace plic využívají darovaného orgánu od neživého dárce. „Jednostranná transplantace plíce pro pacienta znamená menší zátěž než oboustranná. Trvá kratší dobu a je šetrnější. Kromě toho je významným plusem i to, že v době, kdy je nedostatek darovaných orgánů umožní transplantaci dvěma pacientům najednou, kdy se každému z nich transplantuje po jedné plíci. Jednostranná transplantace plic je vhodná například u starších pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí či u idiopatické plicní fibrózy.

U mladších pacientů, pokud je k dispozici vhodný orgán, je snaha vždy provést oboustrannou transplantaci,“ vysvětluje MUDr. Robert Lischke.

Naopak oboustrannou transplantaci plic vyžadují onemocnění, která jsou doprovázena chronickým zánětem plicní tkáně. Mezi ně patří například cystická fibróza.

Třetí možností je náhrada jedné plíce jedním plicním lalokem od živého dárce. Tento výkon je  aprováděn u dětských pacientů a dárcem orgánu nejčastěji bývá jeden z rodičů dítěte.

Návrat do života vyžaduje péči

Vlastní transplantace je rozsáhlý chirurgický výkon, během nějž si chirurg přístup do prostoru plic vytvoří otevřením hrudní stěny. Pokud je prováděna jednostranná transplantace stačí vytvořit jednostrannou torakotomii, při oboustranné transplantaci plic dojde k vytvoření buď dvou samostatných torakotomii, nebo k jejich propojení přes hrudní kost. „Následně je uvolněna nemocná plíce a na její místo je uložena a na krevní zásobování a na průdušku napojena plíce nová.

Doba vlastního chirurgického výkonu trvá v rozmezí tří až šest hodin, přičemž doba od odebrání plíce od zemřelého dárce do ukončení transplantace nesmí přesáhnout časový limit osmi hodin. Každé zkrácení této doby zvyšuje šanci na to, že darovaný orgán bude plně funkční,“ popisuje stručně postup transplantace profesor Lischke.

Zvládnutím této operace však zdaleka boj o zdraví pacienta nekončí. V transplantační medicíně má zásadní význam i pooperační péče a následná celoživotní léčba. „Rekonvalescence v nemocnici trvá zhruba měsíc. Během této doby pacientovi s uzdravením pomáhají mimo jiné i rehabilitační sestry, které nejprve pomocí speciálních cviků pacientovi pomáhají s odkašláním hlenů z dýchacích cest a následně i s pohybovou rehabilitací a nácvikem chůze. Během tohoto období dochází také ke stabilizaci dávek imunosupresiv a dalších léků a nemocný se naučí používat inhalaci. Všechny tyto výkony musí pacient zvládnout před propuštěním do domácí péčí,“ vysvětluje lékař.

Pře vlastním propuštěním pacient podstoupí kontrolní biopsie, při níž je mu odebrán kousek transplantované plíce. Cílem biopsie je zmapování stavu plicních tkání a vyloučení případného odhojování (rejekce) darovaného orgánu.

Pacienti po transplantaci plic je zapotřebí hlídat teplotu

Odchodem domů léčba pokračuje. Pacienti po transplantacích jsou zváni na pravidelné kontroly a jsou vedeni k bedlivému sledování svého zdravotního stavu. Všechny zvýšené tělesné teploty nad 37,5 °C, nachlazení, virózy a další zdravotní komplikaci jsou důvodem ke konzultaci či návštěvě transplantačního centra. Aby mohlo nově získané zdraví transplantovanému sloužit co nejdéle, je nutné, aby se pacienti vystříhali kouření, návštěvě míst s vysokou frekvencí lidí v době chřipkových epidemií, omezili na minimum zemědělské a zahrádkářské práci a nepohybovali se v zaprášeném prostředí. Mezi aktivity, které se nedoporučují, patří i plavání, během nějž hrozí vdechnutí vody. „Všechny tyto činnosti jsou potencionální příčinou rozvoje infekce, které pro transplantovaného pacienta jsou život ohrožující,“ uzavírá Prof. MUDr. Robert Lischke, Ph.D., přednosta III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Motole.

autor: Barbora Neubergerová

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 48 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Klára (Inkontinence žen pohledem gynekologa) 21. listopadu 2019, 13:49:14

  A když se jde na záchod? tak se to musí vytahovat? jak se to zavádí? Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.