Inzerce

Pády a omyly provázející hubnutí

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6531x )

Zdravá výživa a zdravý životní styl zažívají během posledních let neuvěřitelný boom. Dokážeme ještě filtrovat informace, které se k nám dostávají?

shutterstock.com

S nadváhou či obezitou bojuje rok od roku více a více lidí. Tak jako dříve byly ukázkovým příkladem problému obezity Spojené státy americké, v dnešní době můžeme říct, že Česká republika zaujala první příčky v Evropě. Ať už je problémem genetika, sedavý způsob života, nedostatek času či čistě jen lenost, všechny tyto důvody můžeme shrnout do jednoho jediného problému, kterým je nedostatek silné vůle. Ta zároveň souvisí s tím, že si nechceme připustit to, v jaké míře si škodíme.

Záměrně je zde užito sloveso chtít. Podvědomě tušíme, že bychom měli jíst lépe a čas využívat aktivněji, ale dozvědět se více by znamenalo uvědomit si, že je potřeba začít jednat. Lidská vynalézavost je ale nekonečná, a tak často raději vymýšlíme, jak tato dobře známá pravidla obejít.

Diety nic neřeší

Samostatnou kapitolou jsou diety. Je jich nespočet a všechny slibují jedno. Tělo a duši osmnáctileté gymnastky. Dobře skrývaným tajemstvím je ovšem to, že lidské tělo je nástroj nesmírně chytrý a pokud ho budeme trápit, vrátí nám to dvakrát tolik. Je třeba rozlišovat dva rozdílné pojmy, a to dieta a zdravá výživa. Pokud se rozhodneme pro dietu, jsme si vědomi toho, že se jedná o cílený úbytek váhy s krátkodobým účinkem. Naprosto logickým vyústěním je poté to, že jakmile se vrátíme ke starému způsobu stravování, kila půjdou opět nahoru. V případě, že naší volbou bude však vědomé rozhodnutí o trvalé a definitivní změně, kterou bude dodržování zásad zdravé výživy, odměnou nám bude zdravější a lépe vypadající tělo po zbytek života.

Zázračné nápoje a přístroje

Stejným zázrakem jako diety jsou pro osoby hledající úlevu všemožné zázračné nápoje a přístroje. Je až zárážející, kolik lidí vsadí na jednu kartu. Ne, opravdu neshodíte přes noc zázračných deset kilo, když vypijete jahodový koktejl a stejně tak vám nezmizí tuk na břiše, když si u vašeho oblíbeného seriálu zapnete vibrační pás. Nikdy to nikomu nepomohlo a nepomůže to ani vám. Faktem je to, že existují určité doplňky stravy, které zrychlí metabolismus nebo doplní potřebný příjem vlákniny či bílkovin, ale i ty předpokládají vaší stoprocentní účast.

Pohyb a vyvážená strava

Jedinou cestou, jak dosáhnout úbytku na objemu a tím pádem i prevence před možnými kardiovaskulárními onemocněními, je pohyb a vyvážená strava. Přičemž vyváženou stravou rozumějte takovou, která vám zajistí dostatečný příjem tuků, sacharidů, bílkovin a vlákniny. Ty nejenže jsou stěžejní pro správné fungování lidského organismu, ale jejich nedostatek způsobuje i problémy s psychikou, která má za následek nejistotu a slabé chvilky ve vašem odhodlání.
„Ve chvíli, kdy hlava nemá dostatek výživy, tak nepřemýšlí dobře. Ve chvíli, kdy se nevytváří dostatečné množství hormonu dobré nálady, což umožňuje sport, tak hlava opět nepracuje dobře, takže je to uzavřený kruh pohybu, jídla, relaxace a psychiky a nelze z toho nic vynechat, musí se vytvořit synergie,“ vyjadřuje se k problému přední český výživový poradce Petr Havlíček.

Pokud se neoprostíte od tvrzení, že zdravé rovná se nepoživatelné a aktivní rovná se nepohodlné, nikdy nebudete spokojeni a opakovaně se budete trápit při krátkodobých pokusech o nápravu. Dejte zdraví na první místo, udělejte z něj vášeň.

Přečtěte si také

Trápí vás nadýmání?

Začínáte běhat? Vyvarujte se častých chyb

Děti vědí, jak jíst, ale nejedí tak. A nesportují.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 358 lidí

Mohlo by vás zajímat

Stravování Čechů má k ideálům zdravé výživy poměrně daleko

Rádi si dopřáváme velké porce jídla, slazené nápoje a pivo. Milujeme polévky a prolijeme hrdlem litry slazených nápojů denně, ale jen každý druhý z nás si zajde na teplý oběd. Lidé ostatních členských zemích EU jedí mnohem zdravěji.

Hubneme s Merrylinkou: třetí vážení

Naše tři dobrovolnice z projektu "Hubneme s Merrylinkou" hubnou již půl roku. Koncem května, kdy náš projekt končí, budete mít možnost dozvědět se více o jejich problémech, se kterými se potýkaly i uvidět změny na jejich postavách na fotografiích.

Jak přežít a užít si Vánoce

Kromě cukroví, vánočky, smaženého kapra, bramborového salátu nebo třeba řízků patří k času adventu i zdravé pokrmy.

Měl by přítel zhubnout?

Dobrý den, u mého přítele byla zjištěna asi před osmi měsíci cukrovka 1. typu. Jeho váha v současné době převyšuje 150 kg; platí i v tomto případě, že by neměl hubnout? Zatím nikdo nedokázal zjistit, proč je tak silný a proč se jeho váha výrazně nezměnila ani po nasazení diety (diabetické). Díky za odpověď.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.