Inzerce

Pálení žáhy

( Redakce | přečteno: 362421x )

Pálení žáhy vzniká v důsledku tzv. gastroesofageálního refluxu neboli refluxní choroby jícnu.

shutterstock.com

Časté otázky

Je pálení žáhy nebezpečné nebo jen nepříjemné?
Gastroesofageální reflux projevující se jako pálení žáhy ohrožuje sliznici dolní části jícnu agresivním působením žaludečních kyselin. Jícen není před kyselinou dostatečně chráněny. Může docházet ke změně jeho vnitřní výstelky. V tomto terénu se může vytvořit vřed a zvyšuje se i riziko vzniku zhoubného nádoru.

Je operace jediným definitivním řešením?
K operaci se lékař přiklání až po selhání jiných způsobů léčby. Pálení žáhy může vymizet po zavedení režimových opatření (viz výše), lécích, někdy ustoupí i spontánně.

Dá se pálení žáhy vyléčit nějakými léky?
K potlačení kyselosti žaludečních šťáv se používají tzv. antacida. Užívají se po jídle a mezi jídly. Nejznámější nikoliv však nejpoužívanější je jedlá soda. Účinnější jsou léky snižující tvorbu žaludečních kyselin, tzv. blokátory protonové pumpy (např. omeprazol). Používají se také léky povzbuzující činnost trávicí trubice ve správném směru – omezí se tak zpětný posun žaludečního obsahu do jícnu.

Dá se pálení žáhy ovlivnit dietou?
Pokud trpíte pálením žáhy, je důležitou součástí léčby vhodná úprava jídelníčku. Vyhledávejte nedráždivou stravu s vyloučením alkoholu, kávy, sladkého kynutého pečiva a tučných jídel. Vhodné je rozdělení jídla do menších porcí.

Může se pálení žáhy vyskytnout i u dětí a je nebezpečné?
U kojenců není uzávěrový mechanismus mezi jícnem a žaludkem ještě plně vyvinutý. Objevuje se proto časté ublinknutí po kojení. Do roku je teto svěrač většinou již plně funkční. Pálení žáhy se může vyskytnou v pozdějším věku. Pokud je výrazné, ohrožuje děti stejně jako dospělé. Nebezpečné může být vdechnutí kyselého žaludečního obsahu, které vyvolává zánět dýchacích cest a plic.

Je operace jícnového refluxu nebezpečná?
Operace se dnes provádí na většině pracovišť pomocí laparoskopie, tj. z drobných vpichů pomocí dlouhých tenkých nástrojů a kamery. Výhodou je zmenšení pooperačních bolestí a rychlé následné zotavení. V komplikacích tak převažují spíše rizika celkové anestezie.

Může pálení žáhy vymizet i bez léčby?
Pálení žáhy je často vázáno na životní styl. Pokud zhubnete, přestanete podléhat stresovým situacím a změníte nezdravý jídelníček (viz výše) může dojít ke spontánnímu vymizení obtíží. Pálení žáhy se vyskytuje často v těhotenství, po porodu tyto potíže většinou sami ustoupí.

Může pálení žáhy způsobit rakovinu jícnu?
Žaludeční kyselina pronikající do jícnu dráždí jeho sliznici a působí tak až přeměnu jeho vnitřní výstelky. V tomto terénu se pak může vyskytnout vřed i zhoubný nádor. Pálení žáhy není tedy „pouze“ nepříjemný pocit. Může Vás ohrozit vznikem závažného onemocnění. Proto jsou důležité pravidelné kontroly u lékaře a včasná léčba.

Může se pálení žáhy znovu vyskytnout i po operaci?
Pokud jsou anatomické poměry k operaci příznivé, bývá procento recidiv minimální.

Souvisí pálení žáhy s žaludečními vředy?
Pálení žáhy neboli gastroesofageální reflux se může vyskytovat i při zvýšené tvorbě žaludečních kyselin. V tomto případě je zvýšené i riziko vzniku žaludečního vředu.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Jan S.
12x

Článek nepopisuje vniknutí žaludečních šťáv do plic. Trpím tímto jevem při uvolnění jícnového svěrače - hernii. Vniknutí žaludečního obsahu je velmi bolestivé, odeznívá i několik hodin. Zajímá mne, jak je tato situace nebezpečná a jak při ní postupovat. Dochází k ní zpravidla ve spánku a nepomáhá ani zvýšená poloha hlavy. Děkuji.

Jaromír229
5x

Článek se nezmiňuje o negativních následcích operativní léčby refluxu. Já jsem se této operaci asi před třemi léty podrobil a před ní jsem byl upozorněn pouze na to, že budu mít doživotně zakázáno těžkou práci v předklonu. To mi nevadilo, protože nejsem těžce fyzicky pracující. Nedávno jsem však prodělal infekci, kterou běžně provází zvracení. Byl jsem překvapen, že obsah žaludku i přes veškeré spontánní úsilí mého organizmu přes takto vytvořený "ventil" neprošel. To bylo jednak velmi vysilující, jednak to může být i nebezpečné - například při otravě, protože se tělo nezbaví škodlivé látky touto jednoduchou a nejúčinnější cestou. Její nemožnost může vést až k fatálním následkům. Je moje domněnka, že toto řešení refluxu má za následek ztížení až znemožnění zvracení pravdivá? Před operací jsem se zvracením žádné problémy neměl.

Lomonosov

Po operativní léčbě jícnu, převážně v případě oprativního zúžení popř. plastice jícnu, je možné, že zvracení samo o sobě bude buď velice obtížné v krajním případě znemožněné.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 33. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 291 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Letošní dovolená bude bez strachu ze střevních potíží

„Neříkejte přede mnou Egypt, protože to byla jedna z nejhorších dovolených. Země je to krásná, moře nádherné a hotel se také povedl, jenže znám z něj hlavně záchod. Střevní potíže dorazily třetí den pobytu a bohužel mne neopustily za pár dní jako všechny ostatní lidi kolem,“ vypráví paní Jitka.

Čím zapíjet léky?

Jedním z hlavních faktorů správného fungování léků je to, jak je zapíjíme. Zásadní roli hraje množství a druh tekutiny, která léky dopraví a doprovodí do žaludku a střev.

Dejte dětem na talíř ty správné tuky

Není pochyb o tom, že náš jídelníček může velice výrazně ovlivnit náš život a naše zdraví. A u dětí to platí dvojnásob. U dospělých zajišťuje strava přísun energie a mnoha důležitých látek potřebných pro správné fungování organizmu, u dětí se navíc podílí na správném růstu a vývoji. O tom, jaké tuky a proč jsou vhodné pro děti, vysvětli nutriční terapeutka Věra Boháčová.

Pálení žáhy

Pálení žáhy vzniká v důsledku tzv. gastroesofageálního refluxu neboli refluxní choroby jícnu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.