Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Patní ostruha

(MUDr. Richard Branald | přečteno: 73971x )

Základní funkce lidské nohy slouží k udržování stability, rovnováhy a především k přenosu váhy na podložku při kinetickém pohybu - chůzi. Vlastní skelet nohy je tvarován do podélného i příčného oblouku a tato jedinečná architektura je udržována pomocí systému složité soustavy mezikostních vazů a svalového aparátu. Vrozené vady, nepřiměřená zátěž, obezita a nevhodná obuv mají vliv na tvar nohy a následné obtíže. Jedním z nejčastějších problémů jsou bolesti v oblasti paty, známé pod pojmem "ostruha patní kosti".

shutterstock.com

Calcar calcanei: jedná se o bolestivé a často na terapii rezistentní onemocnění, postihující pacienty různých věkových kategorií, především mezi 30-50 lety. Pacient trpí výraznou bolestí při došlapu s maximální intenzitou po odpočinku – nejčastěji ráno, při vstávání. Dochází k poruše pohybového stereotypu, s následnými bolestmi i jiných kloubů a páteře. Bolest limituje pracovní činnost i běžné denní aktivity.

Příčinou je bolestivý úpon v důsledku tahu krátkých svalů nohy a plantární fascie, situovaný do plosky nohy na vnitřní hrbolek patní kosti. Rentgenem zjištěný útvar, známý jako „ostruha“, je již vlastně dalším stupněm onemocnění. Vzniká po čase, jako tahový osteofyt, na podkladě dlouhodobějšího přetěžování svalových úponů. Jinak řečeno, obtíže s „ostruhou“ mohou mít již pacienti, kteří na rentgenovém snímku výrůstek patrný ještě nemají, naopak vytvořenou ostruhu mohou mít i ti, co nemají žádné obtíže. Bolestivá není tedy samotná ostruha, ale měkké tkáně v okolí, které ostruha dráždí.

Obdobné obtíže jako patní ostruha mohou způsobovat i jiná onemocnění v oblasti patní kosti:

 • Plantární fasciitida – nejčastější podobné onemocnění, způsobené fibrotickými (vazivovými) změnami plantární fascie. Bolesti jsou lokalizované do celé plosky nohy, tlakově je bolest ne zcela přesně ohraničena.
 • Bolesti vnitřní strany paty při dekompensaci ploché nohy. Často s propagací až k vnitřnímu kotníku.
 • Bolesti z přetížených šlach v oblasti vnitřního kotníku.
 • Neurologické příčiny.
 • Benigní, maligní nádory; infekce; cévní příčiny – tyto příčiny jsou vzácnější.

Terapie:

 • vhodná měkká obuv, úprava ortopedickou vložkou s odlehčením paty,
 • protizánětlivé léky lokální i perorální (Ibuprofen, Diklofenak),
 • lokální obstřik kortikoidy,
 • fyzioterapie (ultrazvuk, laser),
 • lokální ozáření rentgenem,
 • rázová vlna (v poslední době populární léčba, kdy se vzduchová vlna mění v akustickou),
 • operační řešení - ve výjimečných případech, například při úporných bolestech při zlomenině ostruhy, i když v poslední době několik pracovišť s úspěchem používá arthroskopické řešení chronických obtíží.

Závěrem je třeba si připomenout, že jakákoli výše zmiňovaná léčba je pouze adjuvantní - odstraňující příznaky, ale neřešící patofyziologii postižení. Je třeba pacienta instruovat ohledně používání vhodné obuvi, posilování svalů nožních kleneb a v řadě případů o vhodné redukci váhy.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
vlasta
23x

chtěla bych radu, co dělat když mám ostruhy patní kosti u obou nohou, prošla jsem všechny terapie včetně rázové vlny, ale nohy bolí dál, pan doktor který mi prováděl ráz. vlnu mi nakonec řekl, že mám v těle zánět a tyto bolesti to způsobuje, mám užívat Cyclo3 Fort, po 5 tabl. mne bolel žaludek, přestala jsem ho užívat, nevím jak dál, pokud někdo zná řešení ať poradí, děkuji

candy
7x

Pokud vyloučíte následek úrazu, pak ostruhy patní kosti způsobují přetížené ledviny.Prostě nestíhají. Obdobně může vzniknout i opuchlý a bolestivý kotník, nebo koleno(zánětlivé místo), na kterých se podílí i přetížená játra. Pomoc je jednoduchá a snadná. Stačí pár dnů omezit nezdravé (chemicky upravené) jídla,nekonzumovat kyselotvorné potraviny, více vlákniny ze syrového ovoce a zeleniny, důsledná střídmost, neuškodí i malý (jednodenní) půst. Koupit si sypaný ledvinový a jaterní čaj (neuškodí i trochu zeleného čaje) a pár dnů jej vydatně popíjet. Jak ostruha přišla tak i za pár dnů odejde. Předpokladem také je dobrá funkce vyprazdňování střev, bez zácpy.Na to stačí jedno (nechemické) jablko denně. U mě to tak funguje. Když to s "chemickým" jídlem a alkoholem "přeháním" začnou mě bolet klouby, někdy koleno, někdy kotník a někdy pata. To už vím, že je na mě moje tělo pěkně naštvané a je třeba přibrzdit a udělat si výše popsaný léčebný týden. Ta bolest člověka donutí chovat se zase rozumně. Vaše tělo má více rozumu než vy a každý by měl řeč svého těla znát a poslouchat. A nezapomeňte, že každý jsme individuální.

Hana
3x

Candy, u Vás se nejspíš nejedná o ostruhu. Ta bolest totiž neodchází tak rychle a žádný půst ani čaje na ni nezabírají.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 9. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 19 lidí

Mohlo by vás zajímat

Suchý kašel u dětí

Dobrý den. Co pomáhá na suchý kašel u dětí?

Cukrovku můžete přemoci pohybem - stačí denní procházky

Nejčastější formou cukrovky – diabetem 2. typu – trpí v Česku přes 800 tisíc lidí. Onemocnění většinou provázejí různé zdravotní komplikace, ty ale lze zvrátit vhodným pohybem. Zásadní je pravidelnost a přiměřená zátěž. Závažnost cukrovky připomíná Světový den diabetu 14. listopadu.

4 ozdravné kúry pro oslabenou imunitu

Časté nemoci, poruchy spánku, neustálá únava, bolavé klouby – to vše ukazuje na oslabenou imunitu. Jak ji podpořit? Nestačí-li zdravý životní styl, může pomoci terapie vitamínem C nebo blahodárná lymfodrenáž.

Musíte se u praktického lékaře registrovat?

Registrace pacienta je administrativní úkon, který podle zákona č. 372/2011 Sb. (o zdravotních službách) musí následovat vždy po tom, co lékař registrujícího poskytovatele přijme pacienta do své pravidelné péče. Registrace se provádí u praktického lékaře, u zubního lékaře a ženy se registrují u ženského lékaře.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce