Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Patní ostruha

(MUDr. Richard Branald | přečteno: 72873x )

Základní funkce lidské nohy slouží k udržování stability, rovnováhy a především k přenosu váhy na podložku při kinetickém pohybu - chůzi. Vlastní skelet nohy je tvarován do podélného i příčného oblouku a tato jedinečná architektura je udržována pomocí systému složité soustavy mezikostních vazů a svalového aparátu. Vrozené vady, nepřiměřená zátěž, obezita a nevhodná obuv mají vliv na tvar nohy a následné obtíže. Jedním z nejčastějších problémů jsou bolesti v oblasti paty, známé pod pojmem "ostruha patní kosti".

shutterstock.com

Calcar calcanei: jedná se o bolestivé a často na terapii rezistentní onemocnění, postihující pacienty různých věkových kategorií, především mezi 30-50 lety. Pacient trpí výraznou bolestí při došlapu s maximální intenzitou po odpočinku – nejčastěji ráno, při vstávání. Dochází k poruše pohybového stereotypu, s následnými bolestmi i jiných kloubů a páteře. Bolest limituje pracovní činnost i běžné denní aktivity.

Příčinou je bolestivý úpon v důsledku tahu krátkých svalů nohy a plantární fascie, situovaný do plosky nohy na vnitřní hrbolek patní kosti. Rentgenem zjištěný útvar, známý jako „ostruha“, je již vlastně dalším stupněm onemocnění. Vzniká po čase, jako tahový osteofyt, na podkladě dlouhodobějšího přetěžování svalových úponů. Jinak řečeno, obtíže s „ostruhou“ mohou mít již pacienti, kteří na rentgenovém snímku výrůstek patrný ještě nemají, naopak vytvořenou ostruhu mohou mít i ti, co nemají žádné obtíže. Bolestivá není tedy samotná ostruha, ale měkké tkáně v okolí, které ostruha dráždí.

Obdobné obtíže jako patní ostruha mohou způsobovat i jiná onemocnění v oblasti patní kosti:

 • Plantární fasciitida – nejčastější podobné onemocnění, způsobené fibrotickými (vazivovými) změnami plantární fascie. Bolesti jsou lokalizované do celé plosky nohy, tlakově je bolest ne zcela přesně ohraničena.
 • Bolesti vnitřní strany paty při dekompensaci ploché nohy. Často s propagací až k vnitřnímu kotníku.
 • Bolesti z přetížených šlach v oblasti vnitřního kotníku.
 • Neurologické příčiny.
 • Benigní, maligní nádory; infekce; cévní příčiny – tyto příčiny jsou vzácnější.

Terapie:

 • vhodná měkká obuv, úprava ortopedickou vložkou s odlehčením paty,
 • protizánětlivé léky lokální i perorální (Ibuprofen, Diklofenak),
 • lokální obstřik kortikoidy,
 • fyzioterapie (ultrazvuk, laser),
 • lokální ozáření rentgenem,
 • rázová vlna (v poslední době populární léčba, kdy se vzduchová vlna mění v akustickou),
 • operační řešení - ve výjimečných případech, například při úporných bolestech při zlomenině ostruhy, i když v poslední době několik pracovišť s úspěchem používá arthroskopické řešení chronických obtíží.

Závěrem je třeba si připomenout, že jakákoli výše zmiňovaná léčba je pouze adjuvantní - odstraňující příznaky, ale neřešící patofyziologii postižení. Je třeba pacienta instruovat ohledně používání vhodné obuvi, posilování svalů nožních kleneb a v řadě případů o vhodné redukci váhy.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
vlasta
23x

chtěla bych radu, co dělat když mám ostruhy patní kosti u obou nohou, prošla jsem všechny terapie včetně rázové vlny, ale nohy bolí dál, pan doktor který mi prováděl ráz. vlnu mi nakonec řekl, že mám v těle zánět a tyto bolesti to způsobuje, mám užívat Cyclo3 Fort, po 5 tabl. mne bolel žaludek, přestala jsem ho užívat, nevím jak dál, pokud někdo zná řešení ať poradí, děkuji

candy
7x

Pokud vyloučíte následek úrazu, pak ostruhy patní kosti způsobují přetížené ledviny.Prostě nestíhají. Obdobně může vzniknout i opuchlý a bolestivý kotník, nebo koleno(zánětlivé místo), na kterých se podílí i přetížená játra. Pomoc je jednoduchá a snadná. Stačí pár dnů omezit nezdravé (chemicky upravené) jídla,nekonzumovat kyselotvorné potraviny, více vlákniny ze syrového ovoce a zeleniny, důsledná střídmost, neuškodí i malý (jednodenní) půst. Koupit si sypaný ledvinový a jaterní čaj (neuškodí i trochu zeleného čaje) a pár dnů jej vydatně popíjet. Jak ostruha přišla tak i za pár dnů odejde. Předpokladem také je dobrá funkce vyprazdňování střev, bez zácpy.Na to stačí jedno (nechemické) jablko denně. U mě to tak funguje. Když to s "chemickým" jídlem a alkoholem "přeháním" začnou mě bolet klouby, někdy koleno, někdy kotník a někdy pata. To už vím, že je na mě moje tělo pěkně naštvané a je třeba přibrzdit a udělat si výše popsaný léčebný týden. Ta bolest člověka donutí chovat se zase rozumně. Vaše tělo má více rozumu než vy a každý by měl řeč svého těla znát a poslouchat. A nezapomeňte, že každý jsme individuální.

Hana
3x

Candy, u Vás se nejspíš nejedná o ostruhu. Ta bolest totiž neodchází tak rychle a žádný půst ani čaje na ni nezabírají.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 9. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

69%
31%
Zatím hlasovalo 204 lidí

Mohlo by vás zajímat

Dárcovství v kostce: Jaké části svého těla můžete darovat a co musíte splnit?

Krev, krevní plazma, kostní dřeň, vajíčka, spermie, vlasy... Pro zdravého člověka je toto vše samozřejmou součástí jeho organismu. Existují však lidé, pro které se jedná o nevyčíslitelnou cennost, která jim dokáže zachránit život, zlepšit jeho kvalitu anebo přinese šanci na založení rodiny. A možná i vy jim můžete pomoci...

Máte znaménko? Nechte si je vyšetřit!

Někteří z nás se stále domnívají, že rizikové pigmentové znaménko je až takové, které začne svědit, krvácet nebo se kolem něj utvoří zánět. Toto jsou však pozdní příznaky rozvoje většinou již maligního melanomu. Proto je velmi důležité nechat si každou podezřelou změnu na kůži odborně vyšetřit kožním lékařem a veškeré pigmentové změny sledovat.

Potíže s plynatostí

Mám potíže s plynatostí. Co na to?

Jak zmírnit příznaky menopauzy

Dobrý den. Je mi 47 let a pravděpodobně se u mne projevují příznaky začínající menopauzy. Jedná se o časté bolesti hlavy, návaly horka a problémy se spánkem. Jak tyto potíže zmírnit? Děkuji

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce