Inzerce

Poradenské oddělení biologické léčby nádorových onemocnění

10. listopadu 2008,   |   přečteno: 15349x

Cílená biologická léčba je nejmodernější onkologická terapie, která je už součástí standardních léčebných postupů v onkologii u řady zhoubných nádorů (karcinom prsu, tlustého střeva, konečníku, plicní karcinomy, karcinomy ledviny i některé vzácnější typy nádorů)

foto: shutterstock.com

Díky spolupráci České onkologické společnosti, pojišťoven i Ministerstva zdravotnictví jsou tyto léky dostupné pro všechny potřebné pacienty přesto, že jsou velmi nákladné. Vzhledem k tomu, že se jedná o cílenou léčbu, je možné skupiny nemocných, pro které je biologická léčba vhodná, přesně vymezit.

Kromě správné indikace léčby, je ale nutno terapii biologickým lékem správně načasovat, protože lék může nemocnému v různé fázi jeho nemoci poskytnout různou službu (zlepšit šanci na úplné uzdravení, prodloužit život, zmírnit příznaky atp.). Podmínkou správné indikace je znalost a správné vyšetření molekulárně biologických znaků nádoru, které zajišťují účinnost léčby. To je ve VFN a na 1. LF UK garantováno referenční patologickou laboratoří v rámci Ústavu patologie VFN a 1. LF UK.

Indikace a aplikace biologické léčby probíhá na Onkologické klinice VFN a 1. LF UK především ambulantním způsobem na onkologickém stacionáři bez hospitalizace nemocného, což odpovídá nejmodernějším světovým trendům onkologické péče. Opakovaná aplikace parenterálních léčiv je pacientům usnadněna implantací centrálních venózních portů, které zajišťují maximální komfort a minimální bolestivost opakovaného podávání léků, které jinak velmi traumatizuje periferní žíly nemocných.

Hlavním smyslem poradenského oddělení je zvýšit dostupnost biologické léčby pro všechny pacienty, kteří ji potřebují

Protože hlavním cílem je vyléčit co největší počet nemocných, je třeba dosáhnout možnosti podat správný lék, správnému pacientovi ve správnou dobu, z tohoto důvodu bylo založeno poradenského oddělení pro biologickou léčbu, kde může lékař i pacient získat informace o možnostech cílené terapie ve vztahu ke svému konkrétnímu případu. Pro komplikované a nejednoznačné případy bude možno využít konzultaci zahraničních odborníků. Byla by velká škoda, pokud by úsilí i nemalé finanční prostředky vynaložené na biologickou léčbu, přinesly menší prospěch našim nemocným, než lze na základě výsledků mezinárodních studií očekávat.

Kontakt:
Poradenské oddělení pro biologickou léčbu VFN a 1. LF UK
biolecba@vfn.cz

autor:

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Jitka Ditterová

V rámci léčení prsou žen se zapomíná na rakovinu prsu u mužů a zrovna takového bohužel mám doma. Jelikož žádná osvěta neinformuje o možné rakovině prsou u mužů a lékaři se zajímají pouze o ženy, bývají pak nádory u mužů přehlíženy a jejich bujení bývá podchyceno buď na poslední chvíli, nebo již pozdě. Je sice dobře, že se poukazuje na ženská prsa, ale i muži mají právo být informováni a v případě nálezu bulky řádně vyšetřeny. Mému příteli málem nádor v prsu zanedbali a jen na moje neustálé tlačení o vyšetření se rakovina podchytila na poslední chvíli. Je po operaci, bere léky, ale znovu narážíme na lékařsou jednostrannost. Žádný odborník neumí posoudit reakci léku na mužský organismus a tak můj přítel trpí bolestmi, které ho často přivádí do stavu neschopnosti. Ani na nemocenské ale nemá od bolestí pokoj. Chtěla bych Vás požádat, zda by nešlo nějakým způsobem kontaktovat muže, kteří si prožili tuto rize ženskou nemoc a mají zkušenosti s účinky chemoterapeutických léků, aby si navzájem předali své zkušenosti a nebo pod dohledem odborníka by si mohli pomoci od nežádoucích účinků například Tamoxifenu. Jako soukromá osoba nemám možnost jednat s lékaři, kteří mají na starosti přímo rakovinu prsu mužů, aby mi předali kontakty, nebo umožnili získat informace o vedlejších účincích, ale dívat se na přítele, jak trpí bolestmi se mi také nelíbí. A to jen proto, že se léky vyrábí na rakovinu prsu u žen a lékaři zkoumají vliv ženskýžch hormonů na tuto nemoc.

Reagovatpoděkovatnahlásit

8. září 2010, 11:27:18

anna šebková

mužu se zeptat nedávno mi moje 37 kilová dcera skočila na trampolíně nešťastnou náhodou na prso , od té doby se mi zdá , že mi přestalo růst ... JE TO RAKOVINA ???

Reagovatpoděkovatnahlásit

5. března 2011, 18:03:51


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 278 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. září 2019, 12:10:36

    Ahoj Eli moc ti preju vnouce. S nima je hned vše lepší. Taky jsem je tu měla na noc s nima… Diskutovat

  • lussyB (Hubnutí) 21. září 2019, 22:42:31

    Co vyzkoušet nějaký koktejl na hubnutí? Já s tím mám super zkušenosti.  Diskutovat

  • Dana (Chronická rýma/ráno+ucpávání 1 dírky+suchá nos.sliznice) 22. září 2019, 10:34:40

    Ilono a dělá se i pro děti do 1 roku? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.