Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Vytržení zubu (extrakce). Co dělat a nedělat po chirurgickém zákroku v ústech?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 221191x )

Vytržení zubu zpravidla probíhá hladce, jsou ale výjimky. Často se také dostaví následné problémy. Jak se tedy po vytržení zubu správně chovat? A jak rozpoznat možné komplikace a reagovat na ně?

shutterstock.com

I trhání zubu může skončit chirurgickým výkonem

Většina zubních extrakcí probíhá zcela hladce a lékaři se podaří vytáhnout zub naráz. Některé zuby však nemůže ošetřující již uchopit do zubních kleští, protože jsou silně destruované zubním kazem a lámou se. Je proto nutné je uvolnit kořenovými pákami, dlátky, kostními vrtáky či jinými chirurgickými instrumenty. Jindy trvá poměrně dlouho zub vyviklat a vytáhnout ho z jeho zubního lůžka v čelisti, protože má enormně dlouhé kořeny, které mohou být i extrémně zahnuté anebo na svých koncích jsou kořeny zubů paličkovitě ztluštělé.
Při tahání horních stoliček může dojít k otevření čelistní dutiny, která se nachází v těsné blízkosti zubních kořenů. Vzácnou komplikací je zatlačení zubního kořene do čelistní dutiny při pokusu o jeho vybavení. Tyto komplikace, které se přihodí i velmi zkušeným lékařům, je třeba bezprostředně nebo následně řešit operačním výkonem.

Je možné podstoupit zubní extrakci v době menstruačního krvácení či v průběhu těhotenství?

V době menstruačního krvácení je srážlivost krve poněkud nižší a hůře se proto utváří krevní sraženina po vytažení zubu, mnohé ženy bývají v tomto období i psychicky labilní. Je proto vhodné extrakci či chirurgický výkon v tomto období odložit, jestliže je však situace akutní, je výkon možno provést bez větších obav z nějaké zvláštní komplikace. Rovněž v těhotenství je možné zub vytáhnout bez zvláštních obav, pokud těhotenství probíhá normálně. Doporučuje se zvýšená opatrnost v době třetího měsíce těhotenství (embryologicky dochází v tomto údobí k formování obličeje) a v sedmém měsíci těhotenství (pro možné nebezpečí předčasného porodu).

Je vhodné vyplachovat ústní dutinu a extrakční ránu?

Ránu po operaci ponechte co nejvíce v klidu, z rány nevysávejte a neprovádějte žádné cílené výplachy úst. První dva dny po operaci nepoužívejte ústní vody nebo léčivé roztoky na výplach úst. Mohli byste tím z rány vypláchnout krevní sraženinu, která je základem pro zarůstání rány. Pokud by tato sraženina nedostala možnost se vytvořit, výsledkem bude stav nazývaný „suché lůžko“. Rána bude v takovém případě bolestivá a pacient bude cítit nepříjemnou pachuť v ústech.

Kdy je možné po extrakci jíst, pít nebo kouřit?

Jídlo odložte na dobu alespoň dvě hodiny po zákroku. Určitě nekousejte, dokud ještě trvá účinek znecitlivující injekce. Pít můžete po zákroku prakticky ihned - nejlépe studené, příp. vlažné nápoje. Vyhněte se horkým nápojům a jídlům, horké tekutiny zvyšují průtok krve a můžou způsobit, že vaše rána začne znovu krvácet a bolet. V prvních dnech je vhodné nekousat na místo po extrakci a jíst kašovitou stravu. Ideální jsou ovocné přesnídávky nebo svačinové kapsičky.
První dva týdny po operaci se vyhněte alkoholu a tabáku. Zhoršují podmínky pro srážení krve v organismu, usnadňují začátek infekce a prodlužují hojení.

Postextrační komplikace a jak je řešit?

I po nejšetrněji provedeném a někdy i po velmi malém chirurgickém zákroku se může objevit bolest, místní otok nebo hematom (tj. krevní výron, modřina) - v den zákroku a den po něm se vyvarujte náročnějších fyzických i společenských aktivit.

Krvácení z extrakční rány

V některých případech se stane, že rána po vytažení zubu začne znovu krvácet. Krvácení může pacienta překvapit i za několik hodin po provedeném výkonu. V domácím prostředí se může pacient pokusit zastavit toto krvácení tzv. kompresí rány, tj. jejím stlačením– malý čistý kapesník se přežehlí, přeloží a pevně se stiskne mezi zuby v místě rány. Krvácení se tímto tlakem často zastaví během 10-15 minut. Pokud rána nepřestane po čtvrthodině krvácet, je třeba, aby pacient vyhledal lékařskou pomoc, nejlépe v doprovodu rodinného příslušníka nebo jiné osoby. Rozhodně není dobré a nedoporučuje se ránu a ústní dutinu intenzivně vyplachovat, odplavuje se tak krevní sraženina a je rušeno hladké hojení rány, krvácení je zpravidla intenzivnější. Krev, která se nachází v ústní dutině, je třeba vyplivovat a nepolykat ji. Když se totiž spolyká větší množství krve, dostaví se následně zvracení, silná nevolnost spojená i s mdlobami a posléze i průjmem.

Krvácení po extrakci je možné zmírnit přikládání chladícího polštářku na tvář. Zakoupit ho můžete na Lékárna.cz.

Bolest po vytažení zubu

V době, kdy začíná odeznívat lokální anestézie, užijte k tlumení bolesti po operaci běžná analgetika, jako je Ibuprofen 400 mg nebo Paralen 500 mg, nebo případně jejich kombinaci. Jejich účinek nastoupí v době, kdy odezní lokální anestézie, takže zmírní Vaše bolesti po operaci. Léky proti bolesti užívejte podle potíží maximálně 3 dny. Berete‑li léky proti bolesti, nepijte alkohol. Pokud užíváte analgetika, neřiďte motorová vozidla a neobsluhujte stroje. Jsou omamné a mohou způsobit ospalost. Bolest definitivně ustává během několika hodin a rány v ústní dutině se hojí poměrně velmi rychle.

Po vytažení zubu ústní sliznice již za několik dnů překryje kostní ránu obnaženého zubního lůžka, vlastní kostní rána se však zahojí až za několik měsíců. Někdy se stane, že rána po extrakci sice bolet přestane, ale s novou, daleko větší intenzitou se objeví znovu, zpravidla se tak stane až třetí den po provedené extrakci. Je to způsobeno tím, že krevní koláč v ráně se působením mikrobů, přítomných v ústní dutině, rozpustil a obnažila se kost zubního lůžka. Tento stav, který je spojen s šedým a páchnoucím povlakem zubního lůžka (někdy je lůžko prázdné a vidíme jenom obnaženou kost), se označuje jako suché lůžko. V případě této komplikace je třeba, aby pacient co nejdříve vyhledal lékařskou péči, ostatně bolest provázející tuto komplikaci je tak intenzivní, že k tomu pacienta donutí.

Léky na bolest je možné zakoupit z pohodlí domova na Lékárna.cz. 

Co dělat, když se objeví otok?

V oblasti obličeje jsou otoky velmi časté, objevují se bezprostředně po výkonu, na objemu nabývají až druhý či třetí den po chirurgickém výkonu. Pokud je otok nebolestivý, svědčí to o normálním průběhu hojení a není třeba, aby se pacient zneklidňoval. Po chirurgickém zákroku je vhodné přikládat ledové obklady zevně na tvář nad místem zákroku. Ledový obklad působí proti otoku i proti bolesti. Obklad zhotovíte např. z drceného ledu v igelitovém sáčku, ze zmrzlého mokrého kapesníku, ze zmrzlého termosáčku. Obklad přikládejte na kůži přes jednu vrstvu suché látky. Ledování v pozdější době nebývá vhodné.

Chladící polštářky je možné zakoupit na Lékárna.cz.

V den po výkonu je lépe přes den posedávat, na noc si dát více pod hlavu a pokud možno neležet na operované straně. Nelekněte se, přes noc se může otok (po zahřátí v polštáři) zvětšit.

Jestliže se v následujících dnech po výkonu objeví škubavé bolesti v ráně a postižená oblast je teplejší a červenější, svědčí to pro zánětlivý otok. V těchto případech je nutné navštívit lékaře. Ten nejlépe posoudí stav hojení rány, stanoví příčinu otoku a zajistí pacientovi i odbornou pomoc. Nejčastější chybou bývá podcenění významu otoku, kdy se pacient léčí sám v domácím prostředí a nevyhledá včas odborné ošetření. V případech probíhajících kolem čelistních zánětů se může tímto jednáním ohrozit i na životě.

V případě zánětu je možný jemný výplach šetrnou ústní vodou s bylinkami. Široký výběr produktů naleznete na Lékárna.cz.

Kdy je třeba kontaktovat zubaře nebo ústního chirurga?

  • Čtyři hodiny po operaci pořád hodně krvácíte.
  • Máte pocit na zvracení.
  • Zvracíte.
  • Máte horečku.
  • Máte bolesti, které se ani dva dny po operaci nelepší.
  • Váš otok se i dva dny po operaci pořád zhoršuje, šíří se dále, objevuje se zatuhnutí otoku, teplé bolestivé zarudnutí nad operovanou oblastí.
  • Pokud jsou vaše čelistní svaly i po sedmi či deseti dnech po operaci stále ztuhnuté nebo je pro vás pořád obtížné ústa otevřít, obraťte se na svého zubaře nebo ústního chirurga.
  • Pokud dojde k hnisání rány.

Pokud potřebujete pomoci s výběrem vhodného léku, obraťte se na lékárníky v online poradně na Lékárna.cz. Ochotně vám poradí a doporučí vhodné produkty. 

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
rosta meixner
43x

partnerce trhali stoličku č.5.a po 3 dnech jí pořád bolí dásno.zjistila kousek zubu co zůstal nevytažen a je ostrý.doktorka má dovolenou.může jít do nemocnice?nebo to počká...děkuji.prosím spěchá!!!

Miloš
7x

Ahoj, je možné že po vytržení stoličky dole (6ks) cítím jako kus zbylého zubu? Nebo je to kost ?

DORÁK PAVEL
27x

PO VYTRŽENÍ DOLNÍ STOLIČKY ZŮSTAL KOUSEK KOŘENE PODLE PANÍ DOKTORKY VYLEZE SÁM JE TO TRI NEDĚLE A ZBYTEK KOŘENE NEVYLÉZÁ


Celkový počet příspěvků v diskusi: 44. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Lék na inkontinenci: sakrální neuromodulace

Inkontinence neboli samovolný únik moči, trápí až desetinu obyvatel ČR. Přesto je pro většinu z nich velkým společenským tabu, které často nechtějí odkrýt ani před svým lékařem. Přitom se v mnoha případech dá řešit. Vedle posilování pánevního dna i svěrače a jiných možností léčby, nabízí trvalé řešení moderní a miniinvazivní zákrok sakrální neuromodulace. Pacientovi se do těla zavede malý implantát, který pomocí elektrických impulzů stimuluje nervy nad kostrčí. Zákrok může pacienta zbavit potíží, nebo je alespoň velmi sníží. Plně jej hradí zdravotní pojišťovny a je možné ho podstoupit v šesti specializovaných centrech v Česku.

Jak připravit pokožku na dovolenou?

Dobrý den. Prosím, jaké vitamíny je vhodné užívat před odjezdem na dovolenou k moři? Mám dost citlivou pokožku, která se hned spálí. Také prosím o doporučení krému na opalování a po opalovaní? Děkuji.

Užívání probiotik před cestou do Egypta

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaká probiotika by jste mi doporučili na cestu do Egypta a jak dlouho před odjezdem užívat? Děkuji za odpověď.

Jak zvládnout letní vedro při hypertenzi

Letošní urychlené jaro bylo pro mnohé z nás náročné. Neustálé kolísání počasí způsobovalo pocity únavy, zatímco teplejší dny působily jako náhlá zátěž pro kardiovaskulární systém, především u osob se zvýšeným krevním tlakem. Extrémní teploty ale teprve začínají, horké letní dny klepou na dveře a je třeba se na ně dobře připravit.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce