aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Postextrační komplikace

(Prof. MUDr. Jiří Mazánek DrSc. | přečteno: 186777x )

Vytažení zubu zpravidla probíhá hladce, jsou ale výjimky. Často se také dostaví následné problémy.

shutterstock.com

Vytažení neboli extrakce zubu je základním stomatochirurgickým výkonem. Zručný a zkušený zubní lékař dovede tento výkon provést takřka bezbolestně, v injekčním znecitlivění. Při aplikaci injekce nepocítí pacient větší bolest než je tomu při píchnutí špendlíkem.

Než se však znecitlivění příslušné oblasti v ústní dutině provede, musí zubní lékař zhodnotit celkový zdravotní stav pacienta. Má to zásadní význam pro volbu znecitlivujícího roztoku, ale i pro způsob znecitlivění. Pacienti s některými chorobami (např. po srdečním infarktu a se srdečními vadami, po mozkové mrtvici, s poruchami činnosti štítné žlázy, s těžšími chorobami ledvin a jater apod.) nesnášejí některý druh roztoku, který se ke znecitlivění užívá. Rovněž pacienti s krvácivými chorobami (hemofilie), pacienti přecitlivělí na různé látky včetně léků (alergici), pacienti užívající trvale léky ke snížení srážlivosti krve (Warfarin) nebo pacienti v průběhu protinádorové cytostatické terapie vyžadují zvláštní přípravu a třeba i jednoduché chirurgické výkony včetně extrakce zubu je nutné provést v nemocnici. Proto je informace, kterou poskytuje pacient lékaři o svém zdravotním stavu, nesmírně důležitá pro hladký průběh ošetření.

I trhání zubu může někdy skončit chirurgickým výkonem

Většina zubních extrakcí probíhá zcela hladce a lékaři se podaří vytáhnout zub naráz. Některé zuby však nemůže ošetřující již uchopit do zubních kleští, protože jsou silně destruované zubním kazem a lámou se. Je proto nutné je uvolnit kořenovými pákami, dlátky, kostními vrtáky či jinými chirurgickými instrumenty. Jindy trvá poměrně dlouho zub vyviklat a vytáhnout ho z jeho zubního lůžka v čelisti, protože má enormně dlouhé kořeny, které mohou být i extrémně zahnuté anebo na svých koncích jsou kořeny zubů paličkovitě ztluštělé.
Při tahání horních stoliček může dojít k otevření čelistní dutiny, která se nachází v těsné blízkosti zubních kořenů. Vzácnou komplikací je zatlačení zubního kořene do čelistní dutiny při pokusu o jeho vybavení. Tyto komplikace, které se přihodí i velmi zkušeným lékařům, je třeba bezprostředně nebo následně řešit operačním výkonem.

Obvyklou otázkou pacientů je, zda je možné podstoupit zubní extrakci v době menstruačního krvácení či v průběhu těhotenství?

V době menstruačního krvácení je srážlivost krve poněkud nižší a hůře se proto utváří krevní sraženina po vytažení zubu, mnohé ženy bývají v tomto období i psychicky labilní. Je proto vhodné extrakci či chirurgický výkon v tomto období odložit, jestliže je však situace akutní, je výkon možno provést bez větších obav z nějaké zvláštní komplikace. Rovněž v těhotenství je možné zub vytáhnout bez zvláštních obav, pokud těhotenství probíhá normálně. Doporučuje se zvýšená opatrnost v době třetího měsíce těhotenství (embryologicky dochází v tomto údobí k formování obličeje) a v sedmém měsíci těhotenství (pro možné nebezpečí předčasného porodu).

Další časté otázky: čím vyplachovat ústní dutinu a extrakční ránu, kdy je možné po extrakci jíst, pít černou kávu nebo kouřit?

Bezprostředně po vytažení zubu se doporučuje jenom krátce vypláchnout ústní dutinu vlažnou vodou, aby se z úst odstranily zbytky krve. Potom již není třeba ránu vyplachovat, naopak je třeba zajistit extrakční ráně potřebný klid k vytvoření krevního koláče (je jím sražená krev), protože jeho vytvořením začíná hojení rány a pevně vytvořená krevní sraženina je nejlepším uzávěrem a obvazem rány.
Cigaretový kouř a nikotin, ale i další látky v něm obsažené, mohou extrakční ránu poškodit, rovněž i částečky tabáku mohou mechanicky ránu dráždit a ruší hojení rány. Je proto lépe alespoň jeden den po vytažení zubu vůbec nekouřit, vášnivým kuřákům se pak doporučuje, aby svůj zlozvyk pokud možno co nejvíce omezili. Černá káva a kofein v ní obsažený neovlivňují krvácení ani hojení rány. Snad jenom drobná zrníčka v kávě obsažená mohou mechanicky dráždit a škodit hojící se ráně. Stejně je tomu i v případech různých potravin. Doporučuje se asi půl hodiny po vytažení zubu nepřijímat potravu vůbec, to je doba, která postačí k vytvoření pevného krevního koláče v ráně. Dále pak po jídle postačí, když si pacient vlažnou vodou několikrát po sobě vypláchne ústní dutinu, aby z ní odstranil zbytky potravy.

Nejčastější komplikací po vytažení zubu je krvácení z extrakční rány

V některých případech se totiž stane, že rána po vytažení zubu začne znovu krvácet. Krvácení může pacienta překvapit i za několik hodin po provedeném výkonu. V domácím prostředí se může pacient pokusit zastavit toto krvácení tzv. kompresí rány, tj. jejím stlačením– malý čistý kapesník se přežehlí, přeloží a pevně se stiskne mezi zuby v místě rány. Krvácení se tímto tlakem často zastaví během 10-15 minut. Pokud rána nepřestane po čtvrthodině krvácet, je třeba, aby pacient vyhledal lékařskou pomoc, nejlépe v doprovodu rodinného příslušníka nebo jiné osoby. Rozhodně není dobré a nedoporučuje se ránu a ústní dutinu intenzivně vyplachovat, odplavuje se tak krevní sraženina a je rušeno hladké hojení rány, krvácení je zpravidla intenzivnější. Krev, která se nachází v ústní dutině, je třeba vyplivovat a nepolykat ji. Když se totiž spolyká větší množství krve, dostaví se následně zvracení, silná nevolnost spojená i s mdlobami a posléze i průjmem.

Další častou komplikací extrakce je bolest po vytažení zubu

Rána po extrakci zubu začne přirozeně bolet po odeznění znecitlivění, to jest za 2-3 hodiny po výkonu. Pokud proběhla extrakce hladce postačí bolest ztišit 1-2 tabletami analgetika (prášek proti bolesti), před užitím je třeba prášek rozpustit ve vodě anebo rozdrtit na menší kousky. Bolest definitivně ustává během několika hodin a rány v ústní dutině se hojí poměrně velmi rychle.
Po vytažení zubu ústní sliznice již za několik dnů překryje kostní ránu obnaženého zubního lůžka, vlastní kostní rána se však zahojí až za několik měsíců. Někdy se stane, že rána po extrakci sice bolet přestane, ale s novou, daleko větší intenzitou se objeví znovu, zpravidla se tak stane až třetí den po provedené extrakci. Je to způsobeno tím, že krevní koláč v ráně se působením mikrobů, přítomných v ústní dutině, rozpustil a obnažila se kost zubního lůžka. Tento stav, který je spojen s šedým a páchnoucím povlakem zubního lůžka (někdy je lůžko prázdné a vidíme jenom obnaženou kost), se označuje jako suché lůžko. V případě této komplikace je třeba, aby pacient co nejdříve vyhledal lékařskou péči, ostatně bolest provázející tuto komplikaci je tak intenzivní, že k tomu pacienta donutí.

Co dělat, když se objeví otok?

Lékařské péče je třeba i v případech, kdy rána po vytažení zubu, respektive tvář, začne otékat. Nejdříve je však třeba na tomto místě upozornit, že po vytažení zubu je nutno věnovat zvýšenou péči ústní hygieně. Doporučuje se čistit zuby častěji než je obvyklé, nejlépe po každém jídle, zvláště pečlivě pak na noc. Otok se zpravidla objevuje po úraze jako následek zhmoždění tkání, rovněž tak i po jakémkoliv chirurgickém výkonu, včetně vytažení zubu. Otok může být také projevem přecitlivělosti organizmu (alergie), je však také jedním z projevů počínajícího zánětu. V oblasti obličeje jsou otoky velmi časté, objevují se bezprostředně po výkonu, na objemu nabývají až druhý či třetí den po chirurgickém výkonu. Pokud je otok nebolestivý, svědčí to o normálním průběhu hojení a není třeba, aby se pacient zneklidňoval. Doporučuje se po výkonu přikládat chladné obklady, ne však déle než několik hodin (obklady je třeba měnit, aby se obklad nezapařil), vhodná je poloha se zvýšenou polohou hlavy nebo poloha v polosedě.
Jestliže se v následujících dnech po výkonu objeví škubavé bolesti v ráně a postižená oblast je teplejší a červenější, svědčí to pro zánětlivý otok. V těchto případech je nutné navštívit lékaře. Ten nejlépe posoudí stav hojení rány, stanoví příčinu otoku a zajistí pacientovi i odbornou pomoc. Nejčastější chybou bývá podcenění významu otoku, kdy se pacient léčí sám v domácím prostředí a nevyhledá včas odborné ošetření. V případech probíhajících kolem čelistních zánětů se může tímto jednáním ohrozit i na životě.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
rosta meixner
37x

partnerce trhali stoličku č.5.a po 3 dnech jí pořád bolí dásno.zjistila kousek zubu co zůstal nevytažen a je ostrý.doktorka má dovolenou.může jít do nemocnice?nebo to počká...děkuji.prosím spěchá!!!

Miloš

Ahoj, je možné že po vytržení stoličky dole (6ks) cítím jako kus zbylého zubu? Nebo je to kost ?

DORÁK PAVEL
21x

PO VYTRŽENÍ DOLNÍ STOLIČKY ZŮSTAL KOUSEK KOŘENE PODLE PANÍ DOKTORKY VYLEZE SÁM JE TO TRI NEDĚLE A ZBYTEK KOŘENE NEVYLÉZÁ


Celkový počet příspěvků v diskusi: 39. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

63%
37%
Zatím hlasovalo 160 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/darky-pro-muze/?utm_source=ordinace&utm_medium=intext_scyscraper&utm_campaign=Vanoce_muzi

Mohlo by vás zajímat

Zanícený palec u nohy

Dobrý den, mám dceru 21 měsíců. Nyní se jí zanítil palec u nohy. Má ho celý červený a hnisá jí. Co je nejúčinnější, aby se jí zánět vyléčil? Má to druhý den a připadá mi, že se to zhoršuje. Nechce si na to nechat ani šáhnout, ani postříkat dezinfekcí, která nepálí, ani potřít heřmánkovým odvarem. Framykoin mi připadá, že nezabírá, nic se po něm nezlepšilo. Akorát při koupání se to trochu rozmočilo a vyteklo trochu hnisu. Jinak ale nejsem schopná s tím nic dělat. Zahojí se to samo? Já na takový problém používala mast Višněvski. Můžu to také použít u tak malého dítěte? Mně to ten hnis celkem "vytáhlo". Namazat jí to ale můžu až večer po usnutí a musím být opatrná. Jak se jí toho dotknu, budí se. K doktorovi bude potíž jít. Hned jak se otevřou dveře ordinace, rozeřve se a pere se a nedá se vyšetřit. Jsem z toho zoufalá, protože nevím, co mám dělat. Nechci, aby trpěla a nebo abych něco zanedbala. Díky za radu.

U mrtvice jsou důležité dvě věci: rozeznat příznaky a zavolat první pomoc

Cévní mozková příhoda (CMP), neboli mrtvice, je 3. nejčastější příčina úmrtí a vůbec nejčastější příčina invalidity osob ve středním a vyšším věku v Česku. Ač je spojována s pokročilejším věkem, může postihnout lidi všech věkových kategorií. CMP je následkem nezdravého životního stylu a zanedbávání účinné prevence. Díky pokročilým léčebným možnostem lze dnes její průběh zvrátit, klíčové je však rozpoznat prvotní příznaky a ihned zavolat lékařskou pomoc.

Obliba tejpování roste nejen u sportovců. Zbavuje bolesti bez prášků a mastí

Barevné pásky na tělech sportovců vždycky budily pozornost. Je zraněný? Jak mu mohou pomoci ve výkonu? Kinesiotape umí ochránit před úrazy, tlumit bolest i urychlit hojení. Už dávno není doménou jen sportovců, ale hodí se do běžné domácí lékárničky. Manipulaci s pružnými dlouhými samolepkami zvládne i laik.

Příběh Svena: Dlouho žil s jednou ledvinou, než začala selhávat

Když mu lékař při ultrazvukovém vyšetření oznamoval, že v jeho těle vidí pouze jednu ledvinu, přišlo mu to nejprve jako vtip.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce