Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

První pomoc při otravě houbami

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 7118x )

Při houbaření je důležité sbírat jen ty houby, které bezpečně poznáme. Záměna jedlých hub za houby nejedlé či jedovaté může mít velmi dramatické následky. Děti či těhotné ženy by se konzumaci hub měly z preventivních důvodů raději úplně vyhnout. Problém však může nastat i u hub, které byly nevhodně skladované a došlo u nich k zapaření, či u hub, které nebyly dostatečně tepelně upravené.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Otravy houbami můžeme rozlišit na nejtěžší otravy, které mohou ohrožovat život, a lehčí, které nám způsobí jen trávicí potíže. V případě lehčích otrav nastávají problémy většinou už chvíli po konzumaci hub, tak zhruba do půl hodiny. Člověku je nevolno, objeví se zvracení nebo také průjem. To je vlastně v pořádku, tělo se tím totiž s otravou vypořádává samo. K lehčím otravám dochází hlavně po požití hub, které v sobě mají sice toxické látky, ale hlavně byly špatně připraveny. Některé houby totiž bývají jedovaté jen za syrova a po správné tepelné úpravě jsou jedlé. Těmi jsou např. hřib kovář nebo václavky. 

I ostatní druhy vám mohou způsobit potíže. Stačí, aby se zapařily v igelitce, byly špatně skladovány, přemrzly anebo byly staré. V houbě se vytvoří nové mikroorganismy, které jsou pro naše tělo těžce stravitelné. Houby jsou ale všeobecně těžce stravitelné, a tak někteří lidé mohou mít dojem otravy i poté, co si dají smaženici z naprosto ověřených hub.

Mnohem horší to ale je, pokud se vám udělá zle až později po konzumaci hub. Nejčastěji to bývá zhruba šest až dvanáct hodin po konzumaci, někdy to ale může být i déle, dokonce v řádech dnů. Za tak dlouhou dobu už totiž stihnou jedy, které tělo přijalo, zasáhnou důležité orgány, zejména játra a ledviny.

Příznaky otravy houbami

Otrava houbami může mít celou řadu příznaků. Ty především závisí na množství a druhu hub, které byly požity, a na celkovém zdravotním stavu otráveného. Po pozření se může otrava projevovat zvracením, křečemi, dušností a třesem. Začne klesat krevní tlak a hrozí selhání základních životních funkcí. Intoxikace houbami může ve vážných případech vést k selhání životně důležitých orgánů – například jater, či ledvin, čímž se pacient dostává do stavu, kdy je přímo ohrožen na životě.

První pomoc při otravě houbami

V případě podezření, na otravu houbami, je nutné vyvolat zvracení, pokusit se zintenzivnit vyprazdňování střev podáním projímadel a užít větší dávku živočišného uhlí. Uhlí na sebe dokáže navázat škodlivé látky a je tedy naděje, že zmírní jejich vstřebávání do těla. Důležité je i hodně pít, to kvůli proplachování ledvin a vyplavování toxických látek z organismu. Zvýšeným příjmem tekutin zároveň předejdete dehydrataci při častém zvracení a průjmu, které mohou otravu provázet. Rozhodně se vyhněte konzumaci mléka a alkoholu, které mají dle mýtu při otravě pomoci, protože byste jimi zbytečně zatížili zažívací trakt. K pití se doporučuje voda nebo čaj. V případě dětí či těhotných žen je lepší ihned vyhledat lékaře či přivolat záchranáře.

Jak postupovat při podezření na otravu houbami?

Důležité je, pokud máte pocit, že by mohlo jít o otravu houbami, co nejrychleji navštívit lékaře a ideálně mu přinést vzorek, ze kterého by bylo možné udělat rozbor. Může to být houba samotná, jídlo z ní vyrobené anebo pokud se objeví trávicí potíže, tak klidně i vzorek vyzvrácené stravy. 
V případech, které nejsou akutní (například požití neznámé houby dítětem, které nevykazuje příznaky otravy), kontaktujte Toxikologické informační středisko.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Otravy nejen z potravy?

doc. MUDr. Daniela Pelclová, CSc.Klinika nemocí z povolání, 28. února 2002

Otravy v domácnosti

Pokojové rostliny představují nebezpečí především pro malé děti, které rády jejich části žmoulají a ochutnávají. Rodiče malých dětí by se měli už před příchodem nového potomka do rodiny informovat ...

Otrava olovem - plumbismus

Expozice olovem může vést k poškození celé řady orgánů: ledvin a jater, nervového systému, červených krvinek, cév a svalstva.

Otravy neboli intoxikace

Otravou rozumíme škodlivé působení chemických, živočišných (zvířecích), rostlinných nebo bakteriálních nebo jiných jedů na organizmus (na člověka). To je otrava, která je vyvolána zevními vlivy...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce