Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Při popálení nebo opaření jde o čas. Pamatujte na to při vybavení lékárničky

( aktualizováno 29. května 2023, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3042x )

V domácích lékárničkách míváme léky proti kašli, horečkám a bolestem. Neměli bychom ovšem zapomínat na léčivé prostředky při popálení prvního stupně nebo opaření, kdy jde skutečně o čas. Můžeme tak předejít vzniku puchýřů nebo následných jizev.

shutterstock.com

Popálenina je poškození kůže teplem (opařením, přímým kontaktem se zdrojem tepla či ohněm), chemikáliemi, elektrickým proudem, slunečními paprsky nebo zářením. Závažnost popáleninového stavu závisí na intenzitě a době tepelného působení, na velikosti zasaženého tělesného povrchu, věku (horší průběh popálenin je u dětí (jemná kůže) a starších lidí (suchá atrofická kůže)) a zdravotním stavu postižené osoby.

Určení rozsahu poškození

Velikost popálené plochy můžeme orientačně odhadnout dle tzv. pravidla devíti. Při (velmi) malých plochách pak pomocí poměru 1% = plocha dlaně jedné ruky postiženého. Poškození více jak 15% u dospělých a 10% u dětí vede k rozvoji šoku.

pravidlo devíti

Jednotlivé stupně popálenin

Podle závažnosti poškození kůže a způsobu vzniku popálení rozlišujeme 4 stupně popálenin.

Popáleniny 1. stupně

Zde je postižena pouze nejvrchnější vrstva pokožky. Projevují se zarudnutím a otokem, postižené místo je bolestivé a citlivé. Popálení prvního stupně může vzniknout kontaktem se zdrojem, např. horkou vodou, ale také nepřímo popálením od slunce. Změny jsou brzy vratné, ke zhojení dochází po několika hodinách či dnech.

Popáleniny 2. stupně

Popáleniny 2. stupně můžeme dle intenzity rozdělit na 2 podskupiny.

 • Povrchové – kůže je zde postižena do větší hloubky než u popálenin 1.stupně, ale nikoli v celé tloušťce. Vytváří se puchýře vyplněné tekutinou citlivé na dotek. Rána se spontánně zahojí během 2 až 3 týdnů a obvykle nezůstává jizva. K popálenině tohoto lehčího 2. stupně nejčastěji dochází při opaření vodou či párou.
 • Hluboké – při hlubším popálení zasahuje poškození kůže do hluboké vrstvy, proto je hojení delší. Kůže je výrazně červená, až bělavá, na místě vzniká hluboký puchýř naplněný tekutinou. Kvůli poškození hlubší vrstvy kůže většinou po zhojení zůstávají jizvy. K popálenině závažnějšího 2. stupně dochází např. při popálení ohněm, delším působením horké vody nebo například popálenina od oleje. K léčbě jsou vhodné antimikrobiální obklady pro prevenci infekce a léčba patří do rukou odborníka.

Popáleniny 3. a 4. stupně

Při postižení kůže v celé vrstvě se jedná o popáleniny 3. stupně. Kůže má bílý, voskovitý vzhled a na první pohled vypadá jako nepopálena. Protože jsou zničena i nervová zakončení, popálenina nebolí. Je vždy nutno vyhledat odbornou pomoc. Při větším rozsahu je nutné léčení ve speciálních popáleninových centrech. Zničená tkáň se musí operativně odstranit a obnažený povrch krýt kožními transplantáty, jinak dojde ke vzniku nevzhledných a deformujících jizev které mohou např. v okolí kloubů omezovat jejich pohyb. Hnědá, tmavě červená až černá, zuhelnatělá kůže se někdy označuje jako popálenina 4.stupně.

První pomoc u lehkých popálenin

 • Popálené místo zchlaďte proudem studené vody (klidně 10 i více minut, ideálně do vymizení pocitu bolesti, u dětí pozor na celkové podchlazení). Přináší to okamžitou úlevu od bolesti a často zabrání vzniku popáleniny 2. stupně. 

  Nepoužíváme led, ten poškození ještě zhoršuje. Pokud je popálenina hlubší a těžšího charakteru je možné přikládat chladivé obklady, které by měly být sterilní, aby se poškozená tkáň neinfikovala.
 • Jako další krok ošetření popálenin 1. stupně je vhodný např. Panthenol Spray, který postižené místo zchladí, zklidní, urychlí regeneraci pokožky a zažehná případné záněty vyvolané např. slunečním zářením. Pokud je místo bolestivé, doporučují se zejména přípravky ve spreji, případně ty pěnové. V první pomoci můžeme vedle Pantenol spreje použít profesionální lékařský gel Water Jel Gel, který s úspěchem využívají i lékaři v první pomoci o popáleniny. 
 • Na zchlazení a zklidnění popálené pokožky jsou též vhodné přípravky s Aloe Vera, která podporuje hojení a dodává ztracenou hydrataci. 
 • Vzniklé puchýře se při samoléčbě nestrhávají, ani nepropichují, rána by se mohla infikovat. Proces hojení puchýře lze urychlit hydrokoloidní náplastí, která chrání ránu a vstřebává hnis. Pro komplikovanější popáleniny s rizikem infekce se hodí krytí s obsahem stříbra nebo další speciální materiály, ale toto ošetření patří do rukou odborníka.
 • V dalším kroku použijeme vhodné krytí, které zajistí vlhké prostředí, jenž je pro hojení rány nejoptimálnější (Flamigel, HemaGel). Gel je třeba přikrýt nesavým krytím (mastný tyl) a nakonec přikrýt polštářkovou náplastí, či gázou a následně převázat.
 • Na menší ložiska popálení lze použít i speciální náplasti na popáleniny, které nejen urychlují hojení, ale zároveň do rány nepropustí žádnou infekci.

Pro podporu fáze hojení, lze později použít Kalciovou mast, mast s Panthenolem, Bepanthen, Infadolan, Cicaderma a další. Z přírodní kosmetiky se pacientům také osvědčil třezalkový olej nebo konopná mast.

V nabídce Lékárna.cz naleznete široký výběr výrobků, které vám pomohou zbavit se lehčích popálenin a nepřivodit si zbytečnou infekci.

Jestliže se rána hojí špatně nebo se nehojí vůbec, je nutné vyhledat lékaře.

První pomoc - závažnější popálení

V případě rozsáhlejších popálenin nebo spálení u dětí je nutné nic nepodcenit a přivolat rychlou záchrannou službu. Do příjezdu lékaře je ale důležité poskytnout první pomoc. Nejprve se musí přerušit kontakt se zdrojem popálení a případně uhasit hořící oděv. Při sundávání oblečení ale buďte opatrní a přiškvařenou látku nikdy nestrhávejte. Následně začněte postižené místo chladit studenou vodou, nikoliv ledem ani mraženými potravinami. S chlazením popálenin pokračujte, než přijede lékařská pomoc, pomůžete tak poraněnému tišit bolest a zmírníte hloubku i následky popálení. Pozor však dávejte na velikost chlazené plochy. Pokud je popálená plocha větší než 5 % tělesného povrchu, popáleninu nechlaďte, protože hrozí podchlazení organismu. Na kůži v žádném případě neaplikujte masti, gely, spreje, zásypy ani jiné přípravky a výběr vhodné léčby nechte na lékaři.

Krytí větších ploch popálenin 2. a 3. stupně vyžaduje profesionální ošetření. Vhodné jsou různé krycí nepřilnavé mřížky např. Inadine, které jsou napuštěny nepřilnavou látkou a antiseptikem, které brání rozvoji infekce. Hojení rány tak zůstává kryté, dýchá a nehrozí riziko infekce. Ošetření a první pomoc těchto vyšších stupňů popálení ale patří do rukou lékaře. 

Na Lékárna.cz je také možné zakoupit balíček na popáleniny, který může být použit jak lékařem, tak zdravotníkem i laikem.

Kdy volat lékaře?

Lehčí popáleniny (1. a 2. stupně) lze většinou zvládnout domácí léčbou. Vždy však ihned přivolejte záchrannou službu:

 • pokud si nejste jistí rozsahem popálené plochy,
 • pokud jde o popáleniny většího rozsahu nebo pokud je popáleným senior nebo malé dítě,
 • pokud popálení pronikne do všech vrstev kůže, část kůže chybí nebo se objeví puchýře.

Další známkou velmi závažného stupně popálení je zuhelnatění kůže, hnědé či černé skvrny, případně hladká, lesklá a jasně červená popálená oblast kůže. Nebezpečné je i vdechnutí plamene, tzv. inhalační trauma, poznáte je podle toho, že postižený má opálené obočí, chlupy v nose a špatně se mu dýchá. Takový stav pak hrozí otokem dýchacích cest a udušením. Myslete také na to, že ty nejzávažnější popáleniny nebolí, jelikož došlo k poškození nervovýc zakončení.

Důležité je nepodceňovat ani malé spáleniny, neboť příznaky se mohou objevovat postupně a dosáhnout maxima až během 24 hodin.

Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 51 lidí

Mohlo by vás zajímat

Poranění elektrickým proudem - práce, domácnost, elektrické vedení

Poranění elektrickým proudem je častým typem poranění, se kterým se můžeme setkat i na ulici, doma, kdekoliv ve městě, v práci, ale i v přírodě. Poškození se projeví různým stupněm bezvědomí, křečemi, hluchotou, slepotou, poruchami hybnosti nebo čití.

Poranění elektrickým proudem - zasažení bleskem

Zasažení bleskem jako typ poranění elektrickým proudem je odlišné od úrazu běžným elektrickým proudem. Může být přímý, nebo zprostředkovaný přes jiné vodiče, déšť, vlhkou půdu atd.

Poranění hrudníku

Mezi vnitřní orgány, které jsou tímto ohroženy počítáme především srdce a plíce, ale také velké cévy, které se v hrudníku nalézají.

Poranění krku, páteře a míchy

V některých případech se poranění páteře vyskytuje společně s poraněním míchy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce