Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Syndrom vyhoření - čím dříve se začne řešit, tím lépe

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 8684x )

Cítíte, že nemáte energii, abyste se setkali s kamarády, nemáte sílu na sportování a z práce jste rozčarovaní? Nesnášíte, když musíte ráno vstávat a strávit celý den v práci? Už nemáte žádný katalyzátor na to, abyste filtrovali všechny negativní věci z práce? Pokud jste na všechny otázky odpověděli slovíčkem ano, pravděpodobně trpíte syndromem vyhoření.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Syndrom vyhoření je psychosomatické onemocnění, při kterém dochází k fyzickému, psychickému a emocionálnímu vyčerpání organismu. Jedinec se cítí vysílený, až znechucený. Pociťuje beznaděj, pocit prázdnoty či strach. Ke své práci má lhostejný postoj, ztrácí ideály i zájem o to, čemu se rád věnoval. Klíčovou složkou syndromu je emoční vyčerpanost, kognitivní vyčerpání a "opotřebovanost". Všechny hlavní složky syndromu vycházejí z chronického stresu. Symptomy úplného vyhoření je velká únava, deprese a stavy úzkosti. Provázené jsou také i poruchami paměti a soustředěním, jakožto i poruchami spánku nebo trávicí problémy.

Syndrom vyhoření je častým problémem zejména pracovníků „pomáhajících profesí“ (ošetřovatelů, sociálních pracovníků, psychoterapeutů, záchranářů, hasičů, ale také učitelů či vychovatelů), ale i novinářů nebo managerů, nedobrovolně vtažených do „workoholického soukolí soutěživosti“. Oběťmi tohoto přetížení se však nezřídka stávají i osoby, které si pomáhající profese nevybraly, ale byly k nim donuceny okolnostmi (např. blízcí příbuzní pečující o těžce nemocné v rodinách).

Syndrom vyhoření se rozvíjí dlouho, měsíce i roky. A většinou má několik fází. Zpočátku lidé cítí nadšení pro práci. Pak přichází vystřízlivění, následuje pocit frustrace, který přechází v apatii. Nakonec dochází k vyhoření.

Syndrom vyhoření provází celá řada příznaků, které jsou však velmi obecné. Proto ho lze z počátku jen těžko rozpoznat. Pokud se však syndrom vyhoření neléčí, může mít katastrofální dopad na zdraví lidí, jejich štěstí, vztahy a také pracovní výkon. Proto si dávejte pozor, když zaznamenáte jeden ze symptomů vyhoření.

Příznaky syndromu vyhoření

1. Pracovní posedlost

Pracovní posedlost se projevuje v první fázi. Člověk se s nadšením pouští do práce, pro svoji práci žije a je ochotný jí obětovat všechno. Představuje si, co všechno dokáže, komu pomůže a co právě on vlastními silami změní. Má pocit nepostradatelnosti. Práce se pro něho stává veškerou náplní života, a to na úkor odpočinku, vztahů, vlastního života. A potřebuje za své nasazení pochvalu a uznání, stává se na nich závislý.

2. Vyčerpání

Pokud se cítíte stále unaveni i bez zjevné příčiny, je možné, že trpíte syndromem vyhoření. Fyzické a psychické vyčerpání je pro tento stav typické. Máte prostě pocit, že nemáte žádnou energii.

3. Nedostatek motivace

Máloco Vás nadchne a už nemáte vnitřní motivaci k práci. Ráno odcházíte z nechutí do práce a den v práci se vám neskutečně vleče. Pak pravděpodobně stojíte tváří v tvář syndromu vyhoření.

4. Frustrace, cynismus a další negativní emoce

Možná máte pocit, že Vám nezáleží na tom, co děláte a jste zklamaní se všeho. Na sobě můžete pozorovat pesimistickou náladu, kterou jste předtím tak často nepociťovali. Je pravda, že každý člověk čas od času prožívá negativní období, ale to většinou netrvá dlouho. Pokud negativní emoce přetrvávají příliš dlouho, může se jednat o syndrom vyhoření.

5. Kognitivní vyčerpání

Syndrom vyhoření nebo chronický stres ovlivňuje pozornost a soustředění. Pokud je člověk ve stresu, jeho pozornost se zaměřuje na negativní prvek, který je vnímán jako hrozba. V krátkém horizontu se lidský mozek a tělo umí s hrozbou vypořádat a vrátit se tak k normálnímu fungování. Pokud se však stres stává chronickou záležitostí, člověk začíná mít velké problémy, aby svou pozornost soustředil i na jiné věci. Útěk nebo boj s problémem může negativně ovlivnit schopnost řešit problémy a rozhodovat se. Projevuje se to i vyšší zapomnětlivostí a neschopností pamatovat si.

6. Slabý pracovní výkon

Syndrom vyhoření se neprojevuje ihned, ale je výsledek delšího působení. Odrazit se to může na Vašem pracovním výkonu, ztrátou nadšení, schopnosti pracovního nasazení a zodpovědnosti. Porovnejte si Váš současný pracovní výkon s výkonem v předchozích letech. Pouze dlouhodobý trend odhalí, zda trpíte syndromem vyhoření.

7. Mezilidské problémy

Syndrom vyhoření se odráží v negativních vztazích mezi lidmi a to nejen na pracovišti. Může se projevovat nesnášenlivostí, častými osobními střety s kolegy, později i s klienty a nadřízenými. Jindy se pracovník stáhne do ústraní, přestává komunikovat, špatně se s ním spolupracuje. Příznakem je i fakt, že je fyzicky přítomen při rozhovoru, ale duchem nepřítomen. Nevhodné chování se často přenáší i do rodinných a dalších vztahů. Syndrom vyhoření tak negativně ovlivňuje celý okruh lidí vyskytující se kolem postiženého pracovníka.

8. Snížená péče o sebe

Lidé trpící syndromem vyhoření jsou často propagátory nezdravého způsobu života, nadměrně pijí, kouří, jedí příliš nezdravá jídla a mají nedostatek spánku. Myslí si, že svůj problém vyřeší prášky na spaní nebo pitím alkoholických nápojů. Protože je "užírá" stres, svou energii si doplňují nadměrným pitím kávy nebo přicházejí do práce mezi posledními.

9. Negativismus

Vše je viděno v černých barvách, vše je špatně, nic se nepodaří. Přichází pocit neuznání vlastní osoby, ztráta sebedůvěry. Objevují se deprese a myšlenky na vlastní smrt.

10. Zdravotní problémy

Chronický stres vytváří vážné zdravotní problémy - deprese, obezitu, svalové napětí, vysoký krevní tlak, zažívací problémy nebo problémy se srdcem, poruchy spánku a chuti k jídlu, náchylnost k nemocím. bolesti hlavy či poruchy spánku. Kdo si totiž myslí, že burn-out syndrom se podepisuje pouze na psychice, mýlí se. Často je spojen i s bolestmi svalů, zad, s vysokým krevním tlakem, větší náchylností k infekcím a náhlým přibýváním na váze, nebo naopak hubnutím.

Jak porazit syndrom vyhoření?

Nejdůležitější fakt je, aby si člověk uvědomil, že má jeden ze znaků syndromu vyhoření a začal proti symptomům bojovat. Stačí provádět jednoduché činnosti, při kterých přijde člověk na jiné myšlenky, jako například poslech hudby, čtení knih, procházky nebo návštěvy s přáteli a rodinou.

„Pokud máte pocit, že syndromem vyhoření trpíte, neváhejte a požádejte o odbornou pomoc lékaře. V případě, že chce nemocný problém nejprve zkusit řešit sám, doporučuji hlavně vymanit se ze svých úkolů, vyskočit z kolotoče každodenních povinností a zkusit věci dělat jinak. Důležité samozřejmě také je najít si více času pro sebe a některými úkoly pověřit své kolegy nebo rodinné příslušníky,“ doplňuje MUDr. Ladislav Bechník.

Deset rad, jak se vyhnout syndromu vyhoření

 • Nebuďte k sobě i ke svému okolí příliš nároční.
 • Naučte se říkat ne. Nenechte na sebe navalit úkoly, které už budou nad vaše síly.
 • Zbavte se pocitu zodpovědnosti za všechny ve svém okolí.
 • Naučte se svou práci delegovat – zbavte se pocitu, že jste jediní, kdo ji vykoná dobře a včas.
 • Stanovte si priority. Naučte se rozlišit, co je pro vás opravdu důležité a co naopak můžete oželet.
 • Nenoste si práci domů, a to ani v hlavě. Druhý den na ni budete mít dostatek času.
 • Naučte se svěřit se svými problémy i požádat o pomoc.
 • Naučte se relaxovat. Udělejte si čas na své koníčky.
 • Myslete pozitivně. Nedovolte negativním myšlenkám a pocitům, aby ovládly vaše myšlení. Mějte se rádi a občas se sami pochvalte.
 • Nezapomínejte na zdravou stravu či dostatek spánku.
 • V práci si dělejte přestávky, i pár minut relaxace dokáže pomoci vaší pozornosti a soustředění na další práci.
 • Udržujte rovnováhu mezi pracovním a osobním životem.

Pokud ani to nepomůže, nezbývá než navštívit odborníka!

Zdroj: www.syndrom-vyhoreni.psychoweb.cz
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Potýká se někdo z vaší rodiny s Alzheimerovou chorobou?

44%
56%
Zatím hlasovalo 16 lidí

Mohlo by vás zajímat

Vliv stresu na sexuální život

Můj přítel (4 roky, žijeme spolu) pracuje šest hodin denně jako učitel, ale odpoledne, dojíždí cca 50 km vlakem, domů se vrací okolo 21.30. Je permanentně unavený, celé dny, i o víkendech. Jistě chápete, že mi to vadí, nelze s ním nic podnikat, nelze s ním normálně sexuálně žít. Existuje nějaký lék nebo potravinový doplněk, který by ho "nabil energií", odstranil únavu? Prosím poraďte, děkuji předem. Petra Martincová

Bolesti hlavy při stresu

Při každém menším nervovém vypětí mě téměř vždy rozbolí hlava. Bolest hlavy se nedá pak nějak samovolně ovvlivnit a vždy musím sáhnout po nějakém chemickém preparátu. Snažila jsem se preventivním podáváním bylinných preparátů předejit bolestem, ale málokdy to učinkovalo a bolest hlavy se stejně objevila. Jak předejít bolestem hlavy ze stresu nějakými nenavykovými byllnnými preparáty, když míru stresu není možno snižít?

10 000 kroků pro vaše zdraví - každý krok se počítá!

Každý přeci chodí. Víte ale, jak může být chůze prospěšná? Správná chůze v rychlejším tempu má pozitivní vliv na lidský organismus a může tak směle soupeřit s ostatními sporty.

Co je wellness? Vše zdravé, co nám dělá dobře!

Slovo wellness na nás útočí ze všech stran - vaše kamarádky jezdí na wellness pobyty, zaklínají se jím vyživoví poradci, slogan vašeho fitness centra obsahuje slovo wellness atd. Zkrátka wellness, kam se podíváš. Ale co to znamená? Obecně wellness znamená zdravý životní styl, který vede k harmonii těla a duše.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce