Inzerce

Příznaky rakoviny, které bychom neměli podceňovat

12. února 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 18899x

Rakovina postihuje muže a ženy, různých profesí i věku. Ročně na ni zemře tisíce lidí. Z velké části bohužel i proto, že mnozí z nich nevědí, jak rozpoznat prvotní příznaky nemoci, nebo je přehlížejí.

foto: shutterstock.com

Rakovina může způsobit obecné příznaky, jako je horečka, únava nebo úbytek váhy. Může to být proto, že rakovinové buňky spotřebovávají většinu energie z těla nebo mohou uvolňovat látky, které mění způsob, jak tělo vyrábí energii z potravy. Rakovina může také způsobit, že imunitní systém reaguje tak, že způsobuje tyto příznaky. Obecné symptomy mohou mít také jiné příčiny a ve skutečnosti jsou pravděpodobněji způsobeny něčím, co není rakovinou. Ale je důležité, abyste navštívili lékaře, který může pomoci zjistit, co je příčinou vašich potíží.

Některé zdravotní problémy vypadají tak neškodně, že je lidé často vůbec neberou vážně, a to ani v případě, že je trápí dlouhodobě nebo se zhoršují. I když většina těchto příznaků nemusí signalizovat rakovinu, některé z nich mohou. Je vhodné se poradit s lékařem, pokud dlouhodobě trpíte jedním z následujících příznaků.

Nevysvětlitelná bolest

Přetrvávající bolest v nějaké části těla je způsob, jak nám tělo signalizuje nějaký problém, kterým může být naprostá banalita, nebo také bohužel závažný stav, jako je rakovina kostí nebo vaječníků. Bolest hlavy, která neustupuje může být symptomem nádoru na mozku. Bolest zad může být příznakem rakoviny tlustého střeva nebo vaječníku. Jde o to, že zpočátku většinou rakovina nebolí a proto bolest vyvolaná rakovinou obvykle znamená, že se rakovina už rozšířila. Zpozornět byste měli ve chvíli, kdy je intenzivnější nebo trvalejší než jiné, se kterými jste se už někdy setkali. Při každé dlouhodobé bolesti je nutné zajít k lékaři.

Čtěte také: Neberte bolest zad na lehkou váhu. Může znamenat fatální zdravotní komplikace

Ztráta chuti k jídlu

Mnoho nemocí, od deprese až po chřipku, může způsobit ztrátu chuti k jídlu. Důsledkem rakoviny mohou nastat změny v metabolismu. Rakovina žaludku, pankreatu, tlustého střeva a vaječníků může také vyvolat tlak v žaludku a tím pocit plnosti.

Nadýmání

Plynatost je natolik běžnou záležitostí, že ji lidé prostě přijmou a žijí s ní. Ale mohla by být znakem například nádoru vaječníků. Pokud se tedy neurčitá břišní nepohoda s pocitem plnosti, bolestí břicha, větší plynatostí a horším odchodem plynů vyskytuje každodenně v období několika týdnů, je namístě zvážit návštěvu lékaře.

Problémy se zažíváním

Stejně tak bychom měli věnovat zvýšenou pozornost změnám vyprazdňovacího rytmu (nově vzniklý průjem nebo naopak zácpa) a charakteru stolice (např. stužkovitá stolice při zúžení střeva). Karcinom tlustého střeva doprovází několik rozpoznatelných příznaků, které se týkají zažívaní. Může se jednat o krev ve stolici, dále pak zvracení, průjem nebo naopak zácpu. U tohoto druhu rakoviny se objevuje také silná bolest břicha a křeče. Někdy se totiž stane, že nádor zablokuje tlusté střevo a vytvoří překážku. K lékaři je nutné zajít vždy, když problémy se zažíváním neustupují, zhoršují se a jsou dlouhodobé.

Kašel či chrapot

I když je právě sezóna chřipek a nachlazení, kašel nemusí být jen banálním příznakem virového onemocnění. Pozor si dejte zvláště na přetrvávající kašel bez dalších chřipkových příznaků. Mohl by ukazovat na rakovinu hrtanu nebo štítné žlázy. Neustupující kašel je také potenciálním příznakem rakoviny plic, spolu s příznaky jako je bolest na hrudi, ztráta hmotnosti, chrapot, únava a ztížené dýchání. Je na místě navštívit svého lékaře, zvláště pokud jste kuřák.

Změny v činnosti močového měchýře

Zánět močových cest je častým problémem mnoha žen i mužů, a proto jsou příznaky typické pro tento zánět obvykle ignorovány a léčeny jako další zánět močových cest. Ale ať už jste muž nebo žena, pokud si povšimnete krve ve své moči, trpíte častým pocitem na močení nebo vás močení bolí, raději to oznamte svému lékaři, aby vyloučil rakovinu močového měchýře, ledvin nebo prostaty.

Přetrvávající bolest v krku

Nepříjemná bolest v krku a ztížené polykání patří stejně jako kašel mezi typické příznaky nachlazení. Nicméně dlouhodobá bolest v krku by mohla ukazovat na vážnější problém, jako je rakovina hrtanu nebo krku.

Čtěte také: Rakovina hlavy a krku - lidé provázející příznaky podceňují

Horečka

Pokud není horečka součástí infekčního onemocnění, mohla by být spojena s nádorem. Někdy může rakovina ovlivnit imunitní systém, což činí tělu potíže bojovat s infekcí, která způsobuje horečku. Většinou se vyskytuje až při rozšíření nemoci do celého těla, ale v případě například leukémie se může jednat o časný příznak.

Nevysvětlitelný úbytek váhy

Nevysvětlitelný úbytek na váze 4,5 kilogramů a více může být prvním příznakem rakoviny. Nejčastějším důvodem úbytku váhy při rakovině je většinou nevolnost a nechutenství, přičemž nejčastěji se tento příznak projevuje u rakoviny plic, slinivky, tlustého střeva nebo u leukémie. Rychlý úbytek váhy se však může projevit u jakéhokoli typu rakoviny.

Krvácení

Jakékoli krvácení bez zjevné příčiny obvykle nevěstí nic dobrého. Vykašlávání krve by mohlo ukazovat na rakovinu plic, krev ve stolici by mohla být znamením rakoviny střev nebo konečníku. Ženy, které zažívají nevysvětlitelné vaginální krvácení by měly být vyšetřeny, aby se vyloučila rakovina děložního čípku nebo dělohy. Krvavý výtok z bradavky by mohl signalizovat rakovinu prsu, zatímco krev v moči rakovinu močového měchýře nebo ledvin.

Čtěte také: Varovné příznaky rakoviny děložního čípku

Změny prsní tkáně, hmatatelný útvar v prsu

Pokud zaznamenáte jakoukoliv změnu prsou, ať již se jedná o změnu tkáně nebo si nahmatáte nějaký útvar či se objeví sekrece z prsní bradavky (zejména, pokud je sekrece krvavá nebo pouze z jedné bradavky), je na místě navštívit lékaře. Ve věku od 45 let je pak nejlepší nespoléhat na vlastní smysly, ale podstupovat screeningové mamografické vyšetření.

Čtěte také: Mamografie odhalí i nehmatné nádory

Extrémní únava

Je to jeden z nejčastějších příznaků rakoviny. Nemluvíme o normálním typu únavy - je to vyčerpání, které nezmizí. To je další důvod, proč byste rozhodně neměli s návštěvou lékaře otálet. Permanentní a dlouhotrvající únava totiž může být dalším z příznaků rakoviny. Často jde o průvodní jev anemie, která se s rakovinovým bujením pojí, a tento nepříjemný projev se často objeví už v počátečních stadiích rakoviny. Únava může trvat po kratší časové období (například jeden měsíc) i dlouhodobě. Každopádně by měl být její výskyt vždy důvodem k návštěvě a vyšetření u lékaře.

Čtěte také: Co znamená, když se objeví krev ve stolici

Změny na kůži

Jakákoli piha nebo znaménko, které mění barvu, velikost nebo tvar, nebo ztratí ostrý okraj, by mělo být zkontrolováno pro melanom nebo jiné typy rakoviny kůže. Dalším projevem na kůži mohou být vřídky, které se nehojí. Kromě mateřských znamének je nutné všímat si také jakékoli neobvyklé pigmentace na kůži.

Změny nehtů

Mohou být příznakem rakoviny plic (na špičkách nehtů) nebo rakoviny kůže se skvrnami nebo hnědými či černými rýhami pod nehty. Bledé až bílé nehty jsou znakem rakoviny jater.

Změny ústní sliznice

Barevné změny na vnitřní straně tváří nebo na jazyku by měly bedlivě sledovat především kuřačky. Mohou totiž signalizovat počínající rakovinu jazyka nebo úst.

Bulka a otok

Objeví-li se kdekoli na těle nějaký otok či bulka, které nemizí, případně jsou doprovázeny svěděním, je třeba co nejdříve navštívit lékaře. Tyto příznaky rakoviny se vyskytují většinou v prsou, varlatech, lymfatických uzlinách a měkkých tkáních těla. Bulky v lymfatických uzlinách nebo na krku/podpaží/tříslech – zvětšené lymfatické uzliny poukazují na to, že lymfatický systém by mohl být napaden rakovinou. Ženy s diagnózou rakoviny děložního čípku se často setkávají s otoky a bolestmi v nohou. Když se rakovina šíří, brání průtoku krve, což způsobuje otoky nohou.

Čtěte také: Non-Hodgkinův lymfom - rakovina lymfatických uzlin

Rozhodující pro úspěšné zahájení nádorové léčby je včasné rozpoznání prvních příznaků. Jejich výskyt ale neznamená vždy rakovinu, protože řada příznaků je společná také jiným nemocím. Pro vyloučení nádoru a získání pocitu bezpečí je důležité sledovat své zdraví a včas navštívit svého ošetřujícího lékaře.

Nezanedbávjte žádné preventivní lékařské prohlídky a zúčastněte se i všech dostupných screeningových programů.

Zdroj: www.cancer.org, www.webmd.com

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 30 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Petra (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 16. listopadu 2019, 10:20:58

    Myslím si, že za toto by byla alternativa 10 mg, a bude Vám to plně dostačovat, já si kupuji… Diskutovat

  • Adriana (Cévní mozková příhoda) 16. listopadu 2019, 10:51:01

    Nás to potkalo také, manžel byl pořád v práci, často 15 hodin denně, říkala jsem mu, aby… Diskutovat

  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

    A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.