Inzerce

Varovné příznaky rakoviny děložního čípku

8. listopadu 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 34690x

Rakovina děložního čípku je jednou z nejčastějších typů rakovin u žen na celém světě. Vyskytuje se v buňkách děložního čípku, v dolní části dělohy, která je propojena s pochvou. Téměř všechny případy rakoviny děložního čípku jsou způsobeny virem, jež se nazývá lidský papillomavirus (HPV). Ženy všech věkových kategorií jsou vystaveny riziku vzniku tohoto typu rakoviny poté, co začnou mít pohlavní styk.

foto: shutterstock.com

Rakovina děložního čípku postihuje nejčastěji ženy mezi 45. a 50. rokem života. Alarmující však je, že se věková hranice tohoto onemocnění snižuje.

Rizikové faktory onemocnění

 • promiskuita
 • nízký věk při prvním pohlavním styku
 • první porod ve velmi mladém věku
 • genetické dispozice
 • slabý imunitní systém
 • neléčené infekce
 • kouření
 • alkohol
 • drogy
 • vysoký počet porodů/potratů

V počátečních fázích se bohužel vyskytuje jen velmi málo vizuálních a fyzických symptomů. Ty se začnou projevovat až poté, co se nemoc rozšíří do močového měchýře, jater, střev nebo plic. Pokud si všimnete nějakých neobvyklých změn nebo příznaků, které ovlivňují reprodukční orgány, poraďte se s lékařem. Vždy mějte na paměti, že vaše šance na úspěšnou léčbu rakoviny děložního čípku je vyšší, pokud je odhalena v raném stádiu. Nepodceňujte prevenci rakoviny děložního čípku, ani případnou léčbu. Se znalostí rizikových faktorů a varovných příznaků rakoviny děložního čípku můžete ušetřit utrpení sobě i svým blízkým.

Čtěte také: Co se děje v těle, když se infikuje HPV virem?

Zde je 10 varovných příznaků rakoviny děložního čípku, které byste neměli ignorovat

1. Abnormální vaginální krvácení

Ze všech příznaků, je tento zřejmě nejčastější. Abnormální vaginální krvácení se může objevit u zánětů, infekcí hormonální nevyváženosti nebo mnoha dalších stavů. Avšak každé krvácení mimo menstruaci, včetně toho po intimním styku, je podezřelé a mělo by být vyšetřeno lékařem. Tomuto příznaku by měli obzvlášť velkou pozornost věnovat ženy po menopauze.

2. Neobvyklý vaginální výtok

Malé množstí vaginálního výtoku bez zápachu je normální. Pokud se však množství vaginálního výtoku zvyšuje, páchne nebo má nepravidelný vzhled (bledý, hnědý, vodnatý nebo smísený s krví), mohlo by se jednat o příznak infekce nebo rakoviny děložního čípku či endometria.

3. Bolest během pohlavního styku

Bolest při pohlavním styku je dalším důležitým varovným znamením rakoviny děložního čípku. Tento příznak se objevuje u pokročilé rakoviny děložního čípku, kdy se rakovina rozšířila do tkání a reprodukčních orgánů. Přestože to může být způsobeno infekcemi nebo mnoha různými problémy, bolestivý styk může být příznakem pokročilého karcinomu děložního čípku a neměl by být přehlížen. Kromě pocitu bolesti se také může objevit výše zmíněný neobvyklý vaginální výtok.

Pro uklidnění je však nutno dodat, že existuje řada důvodů pro tyto bolesti. Nemusí se nutně jednat o rakovinu.

Čtěte také: Krvácení po sexu nepodceňujte. Může se jednat o závažné onemocnění.

4. Bolesti v oblasti pánve

Během menstruačního cyklu zaznamenává většina žen křeče a bolesti. Nicméně, ženy s rakovinou děložního hrdla v pokročilých stádiích zaznamenaly silnou bolest, která trvá déle a vyskytuje se častěji. Bolest se obvykle vyskytuje náhle a kdykoliv. Jak jsme říkali, tento typ bolesti se obvykle vyskytuje v pokročilém stádiu.

5. Obtíže při močení

Rakovina děložního hrdla může také způsobovat nepříjemné pocity během močení - pálivá, řezavá bolest při močení. To je ve skutečnosti jeden z nejzřetelnějších příznaků rakoviny děložního čípku. Obtíže při močení mohou být také způsobeny jinými příčinami, jako je infekce močových cest, kvasinková infekce, problém s měchýřem nebo nějaké pohlavně přenosné onemocnění.

6. Těžší a delší menstruační období

Menstruační periody, které jsou těžší a delší než obvykle, jsou dalším běžným varovným signálem rakoviny děložního čípku. Tento problém může být způsoben šířením rakoviny děložního čípku. K těžkému krvácení však může dojít z důvodu hormonální nerovnováhy, polypů, fibroidů, zánětů, onemocnění jater nebo ledvin nebo některých léků.

7. Ztráta kontroly močového měchýře (inkontinence)

Ztráta nad kontrolou močového měchýře se stává primárním problémem u žen trpících rakovinou děložního čípku. Obvykle to naznačuje, že rakovina se rozšířila za lokalizovanou oblast a ovlivňuje močový měchýř nebo jiné části močového traktu. Ženy s diagnózou rakoviny děložního hrdla prožívají ztrátu kontroly močového měchýře v kombinaci s krví v moči.

Čtěte také: Inkontinence - proč je důležité o ní mluvit?

8. Nevysvětlená ztráta hmotnosti

Nevysvětlená nebo dramatická ztráta hmotnosti je jedním z ukazatelů mnoha druhů rakoviny. Když se objeví rakovina, náš imunitní systém se pustí do boje s touto nemocí. V procesu naše tělo produkuje cytokiny. Jedná se o velmi malé proteiny, které spalují tuky mnohem rychleji, což vede ke ztrátě hmotnosti, bez ohledu na vaši stravu.

9. Konstantní únava

Pokud máte pocit, že i přes dostatek odpočinku postrádáte energii, mohl by to být důvod k obavám. Když žena trpí rakovinou, zdravé červené krvinky jsou nahrazeny bílými krvinkami, což způsobuje anemii. Z důvodu anémie se objevuje chronická únava a ztráta chuti k jídlu. Červené krvinky jsou nosičem kyslíku a jejich počet je nyní snížen, takže se zdá, že se v buňkách objevuje kyslíková deprivace. Snížení výskytu červených krvinek a zvýšení výskytu WBC se však objeví vždy, když dostaneme zánět nebo infekci. Koneckonců je to přirozená reakce našeho těla, aby se vyhnul jakémukoli zánětu. Nicméně, pokud trpíte výše uvedenou chronickou únavou, měli byste se obrátit na svého lékaře.

10. Bolesti nohou a zad

Ženy s diagnózou rakoviny děložního čípku často trpí na otoky a bolesti v nohou. Otok děložního čípku může bránit průchodu krve, což následně vede i k otoku nohou a doprovodným bolestivým pocitem. Občas se mohou objevit také bolesti zad, které jsou běžné i u zdravých lidí. Podle statistik postihují až 80 % populace. Důvody mohou být různé a samozřejmě jen málokdy samy předurčují rakovinu. Pokud jsou však doprovázeny dalšími příznaky, nechte se raději vyšetřit.

Pokud si všimnete výše uvedených symptomů, neváhejte navštívit svého lékaře.

Čtěte také: Cytologické vyšetření

Prevence rakoviny děložního čípku

 • Ženy mezi 20 a 30 let by se měly nechat vyšetřit minimálně jednou ročně. Ženy ve věku 30 až 65 let nejlépe 2x ročně.
 • Zvážit očkování proti HPV do 20. roku života.
 • Přestat kouřit a vyhnout se pasivnímu kouření.
 • Učinit správné kroky k tomu, aby se zabránilo nákaze pohlavně přenosnými chorobami. Pomůže to snížit riziko vzniku karcinomu děložního čípku.

Zdroj: healthadore.com, webmd.com


Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 49 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • n.lo14@seznam.cz (Afty – léčba) 20. srpna 2019, 10:15:21

  Dobrý den, mohu se zeptat, jak se daný gel s aloe vera na afty jmenuje a kde ho sháníte,… Diskutovat

 • Libor (vypadává ní vlasů) 20. srpna 2019, 10:16:45

  U mě zabral gel provexin, vtírám si ho do vlasů 2x denně a vlasy mi přestaly padat.  Diskutovat

 • Zpětná reakce (vyhřezlá plotýnka) 20. srpna 2019, 12:54:28

  Velmi kvalifikovaná odpověď od pana s jménem: Pič,vážím si ji. Opravdu, jste kapacita.… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.