Inzerce

První pomoc při zevním krvácení

4. května 2007, MUDr. Stanislav Machart   |   přečteno: 32182x

Celkový objem kolující krve představuje asi 8 % tělesné hmotnosti člověka.

foto: shutterstock.com

Krvácení je ztráta krve, která plní v organismu řadu životně důležitých funkcí. Nejdůležitější funkcí je zásobovat tělesné tkáně kyslíkem. Krev (některé buňky a bílkoviny krevního séra) je sama schopna zastavit menší krvácení tvorbou krevní sraženiny. Při prudké krevní ztrátě je však tento mechanismus nedostatečný a je třeba dalších zevních opatření abychom zabránili ztrátě většího množství krve a tím ohrožení života.

Celkový objem kolující krve představuje asi 8 % tělesné hmotnosti člověka. Znamená to, že u člověka s hmotností 70 kg obíhá 5600 ml krve v cévním systému. Závažnost krevní ztráty je závislá na mnoha faktorech, ale lze říci, že ztráta 20 % tohoto objemu může vést již k závažným projevům, které krevní ztrátu provázejí a vedou k rozvoji šokového stavu.

Rozsah a prudkost krvácení závisí především na tom, jaké cévy jsou poraněny. Podle toho rozlišujeme:

 • Krvácení tepenné, při kterém z rány vystřikuje jasně červená krev pod tlakem, protože v tepenném systému protéká krev okysličená pod větším tlakem, než v systému žilním.
 • Krvácení žilní, jež je mírnější a vytéká při něm z rány pod menším tlakem tmavě červená krev.
 • Krvácení smíšené, které je nejčastější, neboť většinou tepna a žíly probíhají v těsné blízkosti. První pomoc závisí na prudkosti krvácení podle síly a typu poraněných cév.

Jaká můžeme použít opatření k zástavě krvácení?

 • V prvé řadě uložení postiženého a jeho zklidnění. Podaří-li se nám postiženého zklidnit, může se nám podařit snížit systémový krevní tlak s tím trochu zmenšit krvácení.
 • Pokusíme se krvácení zastavit (zvláště menší krvácení) pomocí přímé manuální komprese trvající nejméně 5 minut. Je-li přítomno více zachránců, může trvat i déle. Překryjeme ránu sterilním krytím a stlačíme rukou přímo ránu. Držíme ránu silně stisknutou co nejdéle.
 • Současné vysoké zvednutí postižené končetiny, které je rovněž jedním z prostředků ke zmírnění krvácení.
 • Přiložení tlakového obvazu pokud obvaz prosakuje. Položíme na ránu tlakový polštářek (nerozvinutý obvazový balíček) a pod tlakem jej ovineme dalším obvazem. Pokud krev prosakuje i přes tento obvaz, přiložíme další tlaková polštářek a ránu opět stáhneme dalším obinadlem.
 • Stlačení tlakových bodů je dalším prostředkem k omezení krvácení, pokud předchozí pokusy selhaly. Tlakový bod je místo, kde se dá tepna zásobující určitou oblast stlačit proti relativné pevnější tkáni (kosti).

První pomoc při zevním krvácení

První pomoc při zevním krvácení

Existují další body, které se dají stlačit speciálními hmaty. Tyto hmaty jsou technicky náročné, proto vždy nejjednodušším řešením je dokonalé stlačení přímo v místě krvácení, se kterým samozřejmě v kombinaci s co nejrychlejším odsunem k odborné pomoci vystačíme téměř vždy.

 • Zaškrcení je posledním z pokusů stavění krvácení, pokud ostatní pokusy selhaly. Rozhodneme-li se pro tento postup, musí být proveden technicky přiměřeně. Při nedostatečném podvazu zaškrtíme pouze žíly, čímž díky městnání v žilním systému v oblasti za zaškrcením krvácení spíše zhoršíme. Naopak brutální zaškrcení končetiny nedostatečně širokým škrtidlem může poškodit měkké části a nervy a být příčinou trvalého poškození.
 • Transport k odborné pomoci je často limitujícím momentem nejen ošetření, ale v některých případech přežití postiženého. Proto jej pokud je to možné zajišťujeme souběžně s ostatními opatřeními.

Pokud patříte mezi ty, kteří při pohledu na krev volí radši pád do bezvědomí, pak jste tyto řádky asi četli zbytečně.

autor: MUDr. Stanislav Machart

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Nimrod1 poděkování

Neuvádíte to podstatné, jak dlouho může končetina být zaškrcená, aniž by došlo k poškození tkáně.

Reagovatpoděkovatnahlásit

12. července 2011, 09:06:41


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 730 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Mili (Kvalitní kontaktní čočky) 16. října 2019, 08:04:37

  A kolikátky máš dioptrie? Před tím si nosila jen brýle? Já jsem si objednávala čočky… Diskutovat

 • Věra (Ječné zrno, vlčí zrno) 16. října 2019, 08:57:42

  Prosím co na opakované jecne zrno Diskutovat

 • Žofi (Kvalitní kontaktní čočky) 16. října 2019, 14:03:12

  Mám na pravém oku 1.25, levém 1. Brýle nosím stále ale jen když jsem doma a dívám se na… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.