S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...
Pokud máme dost silnou motivaci, stanovíme si reálný a dosažitelný cíl a zvolíme rozumnou cestu, lze nad kily zvítězit. Na startu je dobré poctivě a důkladně rozebrat své dosavadní neúspěšné pokusy. Někde se totiž děje chyba, kterou je zapotřebí odhalit a odstranit. Zvláště v začátku hubnutí je proto užitečné zapisovat si vše, co přes den sníte, a sledovat, jak se v návaznosti na příjem energie váha mění. Záznamy množství stravy přepočítáte snadno podle energetických tabulek, čímž zjistíte svůj denní energetický příjem. Pro postupné rozumné hubnutí by měl být denní příjem energie snížen asi o dva tisíce kilojoulů oproti výchozímu stavu.
Při hubnutí jsou úhlavní nepřátelé sny. Kdo v dubnu vyhlásí, že zhubne do plavek o dvacet kilo, bude v létě velmi rozčarován. Vysoké a nereálné cíle ke spokojenosti nevedou. Za optimální úbytek považují lékaři 0,5 až 1 kg za týden. Pokud se rozhodnete snížit váhu o 10 kg, budete k tomu potřebovat zhruba tři měsíce. Hubnutí je zkrátka běh na dlouhou trať, ne sprint. Vždyť ani ta kila navíc na vás nevyrostla přes noc.
Pokud dodržujete snížený příjem energie a přidali jste dostatečně i na pohybu, a přesto nehubnete, poraďte se raději se svým praktickým lékařem nebo specialistou na hubnutí. Ti mohou podle stupně nadváhy či obezity a vašeho zdravotního stavu zvážit, zda podpořit vaši snahu některým lékem. S jeho pomocí snadněji přivyknete změnám svého životního stylu, které jsou nezbytným předpokladem dlouhodobého úspěchu. Právě touto cestou, jak ukazují lékařské studie, lze dosáhnout až dvojnásobného váhového úbytku ve srovnání s pouhým užíváním léku nebo pouhou edukací.
Přidat nový komentář