Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Rakovina prostaty může potkat i vašeho muže

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 16362x )

Rakovina prostaty je v České republice nejčastější formou nádorového onemocnění u mužů a třetí nejčastější příčinou jejich úmrtí. Počet nemocných navíc každým rokem stoupá. V současné populaci nad 50 let je u jednoho muže z jedenácti pravděpodobnost, že právě jemu bude diagnostikována rakovina prostaty. Experti odhadují, že u chlapců narozených v roce 2015 už to bude jeden ze sedmi.

shutterstock.com

Onemocnění se přitom netýká jen samotného muže. Zasáhne celou rodinu, přátele. „Je to šok pro všechny, ale manželka bývá nejbližší osobou a také největší oporou. A často je to právě ona, kdo nejvíce ovlivní svého muže v tom, aby podstoupil vyšetření, které mu může zachránit život,“ řekl prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc, odborník v oblasti léčby nádorových onemocnění mužského pohlavního ústrojí.

Co je rakovina prostaty?

Podmínkou vzniku karcinomu prostaty je přítomnost testosteronu, mužského pohlavního hormonu produkovaného Leydigovými buňkami varlete. „Karcinom prostaty tedy může vzniknout u každého muže, který má aktivní produkci pohlavních hormonů, resp. testosteronu,“ uvedl prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.

Důležitou roli při vzniku onemocnění může hrát dědičnost. Pokud rakovinou prostaty trpí otec nebo bratr, riziko vzniku onemocnění se u mužů dvakrát zvyšuje.    

Výskyt karcinomu prostaty má mnoho specifik – jedním z nich je, že s věkem stoupá. U mužů nad 60 let je uváděn nález ložisek karcinomu prostaty až v 80 % a u mužů osmdesátiletých dokonce v 95 %. To ale neznamená, že se mladším ročníkům tento typ rakoviny vyhýbá.

Jak rakovinu prostaty poznat?

Karcinom prostaty se v naprosté většině případů zjistí náhodně, na základě záchytu zvýšené hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi.

Co je PSA

PSA je bílkovina, která se tvoří pouze v prostatických žlázkách, jedná se tedy o orgánově specifický ukazatel - jeho zvýšená hodnota v krvi vždy souvisí s onemocněním prostaty. Díky pokroku v medicíně a objevu prostatického specifického antigenu (PSA) se od konce 70. let významně zvýšila detekce karcinomu prostaty. Muži po padesátce by měli znát hodnotu svého PSA.

V počátečních stádiích nemoci se karcinom prostaty často nepozná. „V tom je toto onemocnění velmi zákeřné,“ uvedl urolog prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. „Mezi první zjevné problémy, kterých si muž s rakovinou prostaty všimne, mohou patřit problémy s močením – přerušovaný proud moči, častější denní a především noční močení, tyto potíže však mohou provázet i nezhoubné zvětšení prostaty“ doplnil prof. Babjuk.

Lze nemoci předcházet?

Vzniku tohoto onemocnění předcházet nelze. „Jedinou spolehlivou ochranou by byla kastrace před začátkem puberty,“ vysvětlil prof. Babjuk. Vzhledem k tomu, že nelze jednoznačně říci, které okolnosti zvyšují riziko vzniku tohoto typu rakoviny, doporučuje se obecně zdravý životní styl, tedy zvýšený příjem ovoce, zeleniny, ryb, omezení červeného masa a živočišného tuku apod. Zaměřujeme se proto na tzv. sekundární prevenci - tedy na včasný záchyt onemocnění ve fázi, kdy jej ještě lze vyléčit.

Léčba onemocnění

Způsob léčby záleží na tom, v jaké fázi se nádor nachází. Pokud je nádor ohraničený pouze na prostatu, lze jej léčit lokálně, například chirurgickým zákrokem. V takovém případě se odoperuje celá prostata a pacient má naději na celkové vyléčení.

V případě metastází do dalších orgánů je nutné léčit celý organismus – zde se využívá například hormonální léčba. Známkou velmi pokročilých nádorů pak bývá nejčastěji bolest z kostního metastatického procesu, hlavně zad, kyčlí a končetin. Metastáza v kostech může někdy utlačovat míchu a působit potíže s pohybem. „Často tak k lékaři přijde pacient s bolestmi zad a odchází s diagnostikovanou rakovinou prostaty,“ dodal prof. Babjuk.  

Ženy a rakovina prostaty

Ačkoliv je rakovina prostaty mužským onemocněním, významnou roli zde hrají právě ženy. Z ankety serveru www.zena-in.cz vyplývá, že celých 98,9 % žen se zajímá o zdravotní stav svého partnera. Z toho 88,48 % žen se zajímá, jaké preventivní prohlídky jejich partner podstoupil. Odpovědi mužů se v porovnání s tímto značně liší – pouze 64,62 % z nich se zajímá o preventivní vyšetření. „A právě preventivní prohlídky jsou pro zachycení rakoviny prostaty a její léčbu velmi důležité,“ vysvětlil prof. Babjuk.

Muž by měl navštívit urologa v případě, že má potíže s močením, případně po dosažení věku 50 let, i když žádné příznaky nemá, ale chce se aktivně starat o své zdraví.  „Ženy často na muže naléhají, aby absolvovali prohlídku u urologa, a k tomuto kroku je přesvědčí. V konečném důsledku jim tak mohou pomoci zachránit život,“ doplnil prof. Babjuk.

Většina mužů se návštěvy urologa, během které probíhá základní vyšetření, bojí.  Je třeba zdůraznit, že se není čeho obávat – vyšetření není bolestivé. „Základem je vyšetření prostaty přes konečník a odběr krve ke stanovení hladiny PSA, případně vyšetření ultrazvukem,“ doplnil prof. Babjuk.

Co může žena udělat pro svého muže?

„Zásadní roli v léčbě onemocnění hraje včasná diagnostika. Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou žena může pro svého partnera udělat, je poslat jej na preventivní vyšetření, případně jej tam alespoň objednat. Důležitá je také komunikace a psychická podpora ze strany partnerky. Rakovina je vždy velmi citlivé téma, v tomto případě o to více, že se jedná o intimní mužské partie,“ uvedl prof. Babjuk.

Přečtěte si také

Nárok na glukometr a diagnostické proužky pro diabetiky

Renální denervace bez jediného vpichu

Vyzkoušeli jsme za vás

Napište nám do diskuse nebo na [email protected].

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Co je to prostata

Prostata je orgánem pohlavního systému muže. Má tvar kaštanu, jehož širší část je obrácena k močovému měchýři a zúžená ke svalovému dnu pánve. Ne zcela ve středu probíhá část močové trubice, která dále pokračuje přes svaly dna pánevního do penisu...

Příznaky onemocnění prostaty

Zpravidla se objeví dosud nepozorované problémy s močením. Jejich nástup může být nenápadný a postupný, takže si muž zvykne. V tom případě nechápe zvětšení prostaty jako obtěžující, neboť "už zapomněl", jaké je to normálně močit. Řada mužů je přesvědčena, že poruchy močení patří ke stárnutí a že jde o obraz zcela normální...

Sonografie (vyšetřování ultrazvukem)

Vyšetřování ultrazvukem je v současnosti základní a pravděpodobně i nejrozšířenější zobrazovací diagnostickou metodou. Má totiž mnoho předností: nezatěžuje vyšetřovaný organizmus pronikavým zářením ani nutností podávat kontrastní látku jako metody rentgenové, a vyšetřovací přístroj není zdaleka tak drahý jako u počítačové tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MR). Navíc lze, je-li to potřeba, vyšetřovat přímo u lůžka nemocného. Vyšetření je možno dokumentovat: jednotlivé záběry na speciální papír nebo celý průběh na videokazetu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce