Inzerce

Refrakční vady

(as. MUDr. Lucie Valešová | přečteno: 78023x )

Oko je optický systém jako například fotoaparát. Skládá se ze složitého systému dioptrických čoček, optických prostředí a vzdáleností, které mají jeden důležitý úkol: soustředit paprsky, které do oka vstupují tak, aby zaostřený obrázek okolního světa dopadal přesně na sítnici, světločivnou vrstvu v zadním pólu oka.

shutterstock.com

Jak se vyšetřují dioptrické vady?

Nejprve si řekněme, co znamenají „šifry“ na vašem brýlovém receptu:

Příklad 1: -5,0 -1,0 ax.90 

Tento zápis říká, že pacient má předepsáno mínus 5 sférických dioptrií (tzn. že je krátkozraký 5 dioptrií) a k tomu mínus 1 cylindrickou dioptrii v ose 90 stupňů.

Příklad 2: +3,0-0,5 ax 130

Tento zápis říká, že pacient má předepsáno plus 3 dioptrie (tzn. že je dalekozraký 3 dioptrie) a k tomu mínus půl cylindrické dioptrie v ose 130.

Lékař vyšetří váš zrak a zjistí dioptrickou hodnotu vaší korekce použitím sklíček z brýlové skříně (to pokud je vada jednoduchá a malá).

Jde-li o složitější vadu, je vhodné vyšetření na autokeratorefraktometru. To je přístroj, který zjistí vaši dioptrickou vadu (sférickou a cylindrickou) a spolu s lékařem zjištěné hodnoty doladíte pomocí sklíček.

Nejmodernější zjištění dioptrií sférických, cylindrických a tzv. dioptrií vyššího řádu (což jsou vady způsobené jemnými nerovnostmi oka, ale které u citlivějších lidí mohou vyvolávat zvýšené zrakové nepohodlí i při sebelepší brýlové korekci) může být provedeno přístrojem Wavefront, které vlastní jen specializovaná refrakční centra a na základě kterého se pak může provést refrakční operace oka.

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jaden
2x

Chtěl bych v prvé řadě poděkovat autorce za tak poučný článek ,který mi opravdu pomohl.A při té příležitost se zeptat na dvě otázky.Za prvé pokud pracuji pravidelně(dlouho) na počítači zkazím si tím oči ,nebo je to stejné jako u čtení knih? Za druhé jaké je procento ,že se mi bude zhoršovat pravidelně zrak i po 20-ti letech?A pokud by se mi zrak pravidelně zhoršoval i po dané hranici co bych měl dělat ,abych tomu zabránil. Opravdu děkuji za možné odpovědi. Prosím o jejich zaslání na email RadekProsecky@seznam.cz

Klara
2x

rada bych se zeptala, zda je mozne, aby se ve puberte objevila kombinace kratkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu. prosim o sopoved na KlaraBarabasova@seznam.cz

Adam

Rád bych se dozvěděl to na co se ptá pan Jaden, Je mi 17 let, u počítače trávím docela velkou část dne a trpím krátkozrakostí, která se zhoršuje. Prosím o odpověd na mail ishtar@atlas.cz


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 250 lidí

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.