Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Refrakční vady

(as. MUDr. Lucie Valešová | přečteno: 81514x )

Oko je optický systém jako například fotoaparát. Skládá se ze složitého systému dioptrických čoček, optických prostředí a vzdáleností, které mají jeden důležitý úkol: soustředit paprsky, které do oka vstupují tak, aby zaostřený obrázek okolního světa dopadal přesně na sítnici, světločivnou vrstvu v zadním pólu oka.

shutterstock.com

2) kontaktní čočky

Rozhodnete-li se pro korekci kontaktními čočkami, hlavně dbejte na předepsaná hygienická opatření a čištění kontaktních čoček!!! Opakovaně každý rok se setkávám s mladými lidmi, kteří mají vřed rohovky způsobený nošením kontaktních čoček. Vřed může skončit i proděravěním a slepotou oka, což není časté. Často ale vřed způsobí jizvu a trvalé zhoršení vidění postiženého oka nebo nutnost transplantace rohovky.

Tvrdé kontaktní čočky se dnes používají výjimečně. Dnes jsou trendem měkké kontaktní čočky s vysokým obsahem vody. Spát pravidelně v kontaktních čočkách se nedoporučuje, neboť se tím několikrát zvyšuje riziko infekce oka. Výjimečně přespat v kontaktních čočkách možné je. V tomto směru jsou nejbezpečnější kontaktní čočky k jednodennímu použití ( ráno nasadit, večer vyhodit), jde samozřejmě o variantu nejnákladnější.

Barevné kontaktní čočky existují i v dioptrickém provedení.

U lidí po 45 roce věku, kteří již trpí presbyopií a potřebují korekci do dálky i do blízka, je možné použít multifokální kontaktní čočky nebo jedno oko korigovat pro vidění do dálky a druhé pro vidění do blízka.

Vždy si pečlivě přečtěte návod, pravidelně čistěte kontaktní čočky mechanicky prstem a speciálním roztokem. Nepoužívejte jiné roztoky, než které jsou určeny pro péči o kontaktní čočky. Vždy ukládejte kontaktní čočky do nového čistícího roztoku. Pravidelně choďte na kontroly k očnímu lékaři jednou za 3 měsíce, abyste měli jistotu, že čočky nezpůsobují poškození vašich očí.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jaden
3x

Chtěl bych v prvé řadě poděkovat autorce za tak poučný článek ,který mi opravdu pomohl.A při té příležitost se zeptat na dvě otázky.Za prvé pokud pracuji pravidelně(dlouho) na počítači zkazím si tím oči ,nebo je to stejné jako u čtení knih? Za druhé jaké je procento ,že se mi bude zhoršovat pravidelně zrak i po 20-ti letech?A pokud by se mi zrak pravidelně zhoršoval i po dané hranici co bych měl dělat ,abych tomu zabránil. Opravdu děkuji za možné odpovědi. Prosím o jejich zaslání na email RadekProsecky@seznam.cz

Klara
2x

rada bych se zeptala, zda je mozne, aby se ve puberte objevila kombinace kratkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu. prosim o sopoved na KlaraBarabasova@seznam.cz

Adam

Rád bych se dozvěděl to na co se ptá pan Jaden, Je mi 17 let, u počítače trávím docela velkou část dne a trpím krátkozrakostí, která se zhoršuje. Prosím o odpověd na mail ishtar@atlas.cz


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 568 lidí

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce