Inzerce

Jak vybrat repelent

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5307x )

Léto má i své nepříjemné stránky – komáry, vosy, klíšťata. Jednou z možností, jak se jim bránit jsou repelenty. Jak ale vybrat ten správný?

Vitar
Na našem trhu je k dostání velké množství chemických repelentů obsahujících různé účinné látky rozdílných koncentrací. Nejrozšířenější a nejznámější je diethyltoluamid neboli DEET. Další syntetické látky, které se pro výrobu repelentů používají, jsou například ethyl aminoproprionate (IR3535) nebo icaridin. Používají se také sloučeniny na přírodní bázi, například citronella (olej získaný z listů a stonků citronové trávy) nebo citriodiol. K ochraně před dotěrným hmyzem pak můžete využít i různé vyloženě přírodní alternativy.

Syntetické repelenty působí na principu vytvoření ochranné bariéry z jejich výparů, která maskuje skutečný pach člověka, který hmyz tím pádem nemůže rozpoznat. Nejobvyklejší formou repelentů jsou tradiční spreje, na trhu najdete ale také rozprašovače, sticky nebo náramky proti komárům. Chytré telefony nabízí dokonce aplikace slibující prevenci komářího štípnutí. Náš test ale ukázal, že co se týče účinnosti, je lepší se držet klasických sprejů.

Účinnost repelentu pak záleží na řadě faktorů. Kromě vlastností, složení a aplikace samotného přípravku také na rychlosti odpařování a absorpci kůže, teplotě, v níž se pohybujeme nebo třeba pohybové aktivitě. Je prokázáno, že zvýšená teplota snižuje účinnost repelentu, stejně tak aktivní pohyb. Výběr konkrétního repelentu s danou koncentrací účinné látky byste tak měli přizpůsobit plánované době pobytu ve venkovním prostředí s přihlédnutím k dalším faktorům. Pamatujte na to, že vyšší koncentrace neznamená vyšší ochranu, ale spíše prodloužení ochranné doby. Dle testu lze přípravky s obsahem DEETu, ale i icaridinu a citrodiolu považovat za poměrně účinné. Mohou však skýtat i negativa, třeba v podobě rizik možných nežádoucích účinků zejména u citlivých osob. Zdraví nebezpečné ale při běžném používání repelenty nejsou. Před uvedením na trh jsou individuálně posuzovány experty ze Státního zdravotního ústavu a obsahují povolené látky. Situace je však podobná jako u léků – jsou činné, ale určité nežádoucí účinky nelze vyloučit. Záleží samozřejmě nejen na koncentraci látky, ale i na způsobu a četnosti používání a také vlastnostech a předpokladech daného jedince.

Přípravky s vysokým podílem účinných látek  každopádně doporučujeme používat jen v nutných případech a na místech, kde je skutečně velký počet komárů, případně tam, kde hrozí přenos nebezpečných chorob.

Držte se instrukcí

Pokud se přece jen neobejdete bez chemického repelentu, před jeho používáním si pečlivě pročtěte informace na obalu a řiďte se jimi. Řada přípravků není vhodná pro malé děti, nebo je v jejich případě povoleno jen omezené používání. Těmito pokyny se řiďte a povolené dávky nepřekračujte. Pokud se u vás nebo vašeho dítěte objeví nevolnost, bolest hlavy nebo jiné potíže, s užíváním přípravku přestaňte. Neaplikujte přípravek na poškozenou či zraněnou pokožku, vyhněte se citlivým oblastem, jako je okolí očí či úst.

Zkuste česnek nebo limetku

K ochraně před komáry můžete využít i nejrůznějších přírodních repelentů. Z rostlin odpuzují komáry zejména ty hodně aromatické, třeba máta, levandule, bazalka nebo muškát či afrikány. Repelentní účinky mají také některé oleje, jako třeba sójový nebo nimbový. Účinná je také citronová tráva neboli citronela, kterou známe z asijské kuchyně. Z ní vytvořený aromatický olej hmyz odpuzuje poměrně úspěšně. V Česku ji pořídíte pod názvem voňatka citronová. Jako ochranu proti komárům můžete využít také třeba úplně obyčejný česnek. Není nutné se jím potírat, stačí, když několik stroužků nakrájíte a rozložíte kolem sebe, třeba při pobytu na zahradě na stůl. Přírodní repelent si můžete připravit také z limetky a hřebíčku. Citrus stačí rozříznout napůl a napíchat do obou částí několik hlaviček kuchyňského hřebíčku. Vznikne tak přírodní odpuzovač komárů, který zároveň i hezky vypadá. Komáry odpuzují také listy a květy tabáku nebo vitamíny ze skupiny B, které jsou obsaženy třeba v pivovarských kvasnicích. Jejich odpudivá síla zatím není dostatečně vysvětlena, je ale pravděpodobné, že se tyto vitamíny vypařují potem a jejich pach komáry odrazuje.

Zdroj: dTest

Přečtěte si také

Cestovní lékárnička

Úpal nebo úžeh, poznáte rozdíl?

Svědění - aktuální téma nadcházející letní sezóny

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 411 lidí

Mohlo by vás zajímat

Konec šalby, doplňky stravy musí s pravdou ven!

Zlepšuje erekci nebo koncentraci, snižuje cholesterol, pomůže zhubnout. Tato tvrzení výrobců na obalech potravních doplňků jsou přesvědčivá. Jsou ale pravdivá? Na www.lekarna.cz budete mít jasno.

Den srdce

V pondělí 29. 9. 2014 proběhne v šesti krajských městech České republiky preventivní akce Den srdce. Tuto preventivní akci organizuje Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, zapojí se však i další fakultní nemocnice v šesti krajských městech ČR. Cílem je upozornit veřejnost na problematiku kardiovaskulárních nemocí a důležitost prevence těchto onemocnění. Záštitu nad akcí převzal ministr zdravotnictví České republiky MUDr. Svatopluk Němeček, MBA.

Čím zapíjet léky?

Jedním z hlavních faktorů správného fungování léků je to, jak je zapíjíme. Zásadní roli hraje množství a druh tekutiny, která léky dopraví a doprovodí do žaludku a střev.

Péče o zdraví dítěte začíná již v těhotenství

Vrozené srdeční vady patří mezi nejčastější vývojové poruchy v České republice. Téměř 800 novorozenců se v roce 2014 narodilo se srdeční vadou. Tyto komplikace se však dají úspěšně léčit, a to dokonce ještě před narozením dítěte. Umožňuje to prenatální kardiologické vyšetření plodu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.