Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Rýma: pomůže buď kapesník, nebo operace

( Renata Vyšínová | přečteno: 14209x )

Jestli znáte někoho, kdo ještě neměl rýmu, dejte nám o něm vědět. Pro všechny nás ostatní máme dobrou zprávu – vědci už tuší, jak ji vyléčit. Zatím se ale neradujte, než si lék budete moci koupit, to potrvá. Minimálně pár dalších let se nám tedy budou kapesníky velmi hodit. Co zatím můžeme dělat, abychom rýmu tak často nedostali a která rýma se léčí operací?

shutterstock.com

Druhy rýmy

Akutní rýma

Nejčastěji ji způsobí rhinoviry. Chytí se nás v momentě, kdy je organismus oslaben například prochladnutím. Stačí, abychom měli studené nohy a je to – a to se může stát klidně v zimě, jako v létě, když šlápnete bosky na studenou dlažbu, projdete se ledovým potokem… Infekce je totiž všudypřítomná a viry se přenáší vzduchem i kontaktem.

Akutní rýma nastupuje velmi rychle,varováním bývá pocit chladu, zimnice. Poznáme ji nejen podle zvýšení sekrece nosní sliznice, tedy tzv. vodnaté rýmy, ale provází ji i kýchání, bolest v krku, kašel, bolest hlavy, někdy i teplota.

Léčba akutní rýmy: ideální by bylo odpočívat, zůstat třeba v posteli, v teple, hodně pít, používat nosní kapky. Jistě se vyplatí dodat tělu větší porci vitamínů – hlavně C a zinku. I když máte tendenci brát rýmu jako naprostou "hloupost", může se zvrtnout v zánět průdušek, ale změnit se i v chronickou.

Chronická rýma

Tu poznáte spíš podle hustšího nosního sekretu, pocitu "ucpané hlavy", zduření nosní sliznice a tím pádem i obtížného dýchání. Může to být i velmi časté opakování nemoci – i několikrát do měsíce a také jde o rýmu, která déle jak dva měsíce trvá. Svědčí o oslabené imunitě, takže hlavní léčbou by mělo být její posilování, čili zdravý jídelníček, ale třeba i otužování.

Léčba chronické rýmy: Pokud máte rýmu velmi často, měli byste jít k lékaři. Příčinou může, kromě oslabené imunity, být i zvětšená nosohltanová mandle či jiný problém v nose – lékař by to měl posoudit a navrhnout léčbu – může to znamenat i chirurgický zákrok. Zvláštní kapitolou je hypertrofická rýma, která se léčí i laserem – odstraňuje se část nosní sliznice, aby se pacientům lépe dýchalo.

Chcete vědět, jak vypadá vyšetření na ORL? Najdete zde.

Alergická rýma

Jde o reakci organismu na nějaký alergen. Více o léčbě alergické rýmy se dočtete zde.

Teče vám z nosu? Otestujte se zde!

Vědci slibují: lék na rýmu bude!

Ve Velké Británii prý vědci vynalezli nový typ léků, které zaktivují protilátky přímo uvnitř buňky a ty je dřív, než se v ní viry pomnoží, zničí. To by byla dobrá zpráva nejen pro léčbu rýmy, ale i dalších závažnějších virových nemocí.

Jiné metody léčby rýmy

Jako prevenci lékaři doporučují výplach nosu. Nosní sliznici prý posiluje pravidelná masáž nosu. V rubrice Dobrá rada najdete mnoho zaručených metod našich čtenářů.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jana

Tak na operaci bych nikdy teda nešla.. a kapesníky? ty jsem jednu dobu potřebovala víc, než dost, ale díky lékárně jsem zvítězila :) poradili mě pastilky Herbalmed a ty mě pomohly. Jsou bylinné, takže ještě větší spokojenost :)

Alča

Za mě Rymastop, kdo nevyzkouší, neví!

Božena

Zánět nosních dutin může vyvolat zubní můstek, opakující se záněty.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Rýma /rhinitis/

Rýma je zánět nosní sliznice projevující se svěděním, kýcháním, smrkáním, zhoršením nosní průchodnosti. Přesnější je termín rinosinusitida, protože většinou je postižena nejen sliznice nosní ale i sliznice vedlejších nosních dutin. Rýma není závažným onemocněním, její léčba je však důležitá, protože...

Chronická rýma

Trpím akutní rýmou a bez NASIVINU nebo OLYNTHU si už nedovedu představit život. Střídavě tyto kapky užívám několikrát denně 4 měsíce. Mohou mít tyto léky nějaké vedlejší účinky? Kamil

Zadní rýma

Moje tříletá dcera trpí neustálou zadní rýmou. V noci se suchým a dráždivým kašlem dusí, protože neumí hleny vyplivnout. Takto už nespíme přes půl roku, vyzkoušeli jsme snad všechno co jde, ale nic. Poradíte mi, prosím, co s tím. Má nárok na ozdravovnu? Otužování? Mateřská školka? Petra

Krvácení z nosu - epistaxe

Krvácení z nosu může být různě silné, ale jen zřídka ohrožuje pacienta na životě. Často ustává dříve než nemocný vyhledá lékařskou pomoc.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce