Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Šestinedělí je radost i starost

(2. října 2023, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 786x )

Většina maminek se nemůže dočkat a bude se svým uzlíčkem štěstí doma. Ale teprve tam začíná ten pravý poporodní blázinec. Jak se na období šestinedělí správně připravit? A co by při prvních týdnech po návratu z porodnice nemělo doma chybět?

shutterstock.com

Těhotenství a porod jsou pro ženu velmi náročné a péče o čerstvě narozené miminko ještě více. Navíc dítě je na matku velmi napojené, a proto je důležité, aby byla žena v pohodě a klidu. Spokojená maminka rovná se v drtivé většině případů spokojené miminko. Proto kromě péče o dítě nezapomeňte pečovat také o sebe. 

Důkladná intimní hygiena

Během šestinedělí se tělo ženy vrací „do normálu“ a čistí se. Děloha se zmenšuje, zbavuje se sliznice a hojí se i rány po porodu. V této době je obzvlášť důležité dbát na důkladnou hygienu. Oblast intimních partií je v prvních týdnech velice citlivá a daleko náchylnější na různé druhy zánětů. Doporučuje se proto častější sprchování, klidně i několikrát denně, ideálně po každé návštěvě toalety. Vhodné je omývat se buďto pouze vlažnou vodou, nebo jemným mycím gelem pro intimní hygienu, který nedráždí a nevysušuje.

Intimní hygiena je obzvlášť důležitá i z toho důvodu, že z těla odcházejí krevní sraženiny neboli očistky. Proto jsou nepostradatelnou pomůckou jednorázové savé vložky v kombinaci se síťovanými poporodními kalhotkami, které vložku udrží na místě, a maminka se tak díky nim cítí pohodlně. I ty by se měly měnit ideálně s každou návštěvou toalety.
„V prvních dnech po porodu se krvácení podobá silné menstruaci, postupně se mění v hnědavé a nažloutlé špinění, až přejde do čirého výtoku. U každé ženy je tento proces velice individuální – zatímco některá již po čtrnácti dnech nešpiní, může jindy proces hojení trvat i šest či více týdnů,“ přibližuje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka reprodukční kliniky REPROMEDA.

Lékárna.cz nabízí vložky po porodu známých značek.

Vybavte se pomůckami pro správné kojení

První týdny s miminkem jsou plné seznamování a učení se. Jednou z úplně nových činností je také kojení. Ze začátku se může zdát náročné a provázet ho mohou komplikace jako bolavé bradavky, málo mléka nebo zánět prsu. I na tyto situace se maminky mohou předem připravit a pro jistotu si pořídit produkty, které pomohou. V nabídce je v dnešní době celá škála kojicích pomůcek. Jedná se zejména o prsní vložky, chladicí a zklidňující gely nebo masti na bradavky, které jsou mezi maminkami velmi oblíbené. Obsahují totiž přírodní lanolin, který dokáže bradavky zklidnit, hydratuje je a působí i preventivně proti popraskání.

Na Lékárna.cz vybírejte z produktů v péči o poprsí.

Energii doplní výživné jídlo, pitný režim a pobyt na čerstvém vzduchu

Ženské tělo po porodu prochází velkými hormonálními změnami, což zvyšuje nároky na specifické minerály a vitamíny. Významnou zátěž představuje i kojení, které ženu stojí hodně energie. Maminky by proto do svého jídelníčku měly zařadit co nejvíce ovoce a zeleniny, ořechů, mléka i masa. Důležitý je rovněž dostatečný pitný režim. Zahrnovat může vodu, ovocné šťávy nebo čaje vhodné pro kojící ženy, konkrétně třeba fenyklový a anýzový na zklidnění zažívání. Dostatečný příjem tekutin mimo jiné podporuje tvorbu mateřského mléka. 

Dopřejte si také dostatek čerstvého vzduchu. Pokud se na to cítíte, vezměte kočárek nebo nosítko a vyrazte ven. Čerstvý vzduch prospěje vám i miminku, a pokud bude svítit sluníčko, dodáte si i pořádnou dávku vitamínu D, který podporuje vývoj kostí a vyvažuje poměr minerálů v těle, což je prospěšné pro maminku i miminko.

Spánek s novorozencem je občas obtížná věc, ale pokud si ho můžete dopřát, udělejte to. Lékaři doporučují maminkám spát pokaždé, když spí jejich dítě. Využijte veškerou pomoc okolí, abyste si mohli odpočinout. 

Doplňky stravy

Specifickou minerální látkou, jež maminkám po porodu většinou chybí, je železo. Samotné těhotenství a následný porod jsou pro tělo náročným procesem, kdy je potřeba mít dostatečnou zásobu tohoto prvku. Z potravin se ho ale do těla vstřebá jen málo, proto je důležité ho doplnit například v tabletách či kapslích. Nedostatek železa se projevuje únavou, celkovým vyčerpáním, bolestí hlavy, zvýšeným tepem nebo problémy s dýcháním. Porod i následná péče o miminko je pro maminku náročnou změnou, která ji stojí hodně energie. I z toho důvodu je nutné železo doplňovat i po skončení těhotenství.

Při nedostatku železa lze doporučit pro kojící maminky Floradix. Jde o přírodní šťávy z různých druhů ovoce a bylin obohacené o vitamíny B a železo v dobře vstřebatelné formě.

Pokud si chce být žena jistá, že svému tělu během šestinedělí dodá vše potřebné, může začít užívat doplňky stravy pro kojící maminky. Ideální je zařadit komplexní vitamínové přípravky, které obsahují kyselinu listovou, jód a vitamín D. K poporodním obtížím se může kvůli hormonální nerovnováze přidat i nadměrné vypadávání vlasů. V tomto případě pomohou vitamíny B a C.

Široký výběr multivitamínů naleznete na Lékárna.cz.

Neopomíjejte psychohygienu

Přestože je narození dítěte považováno za jeden z nejšťastnějších životních okamžiků, čerstvé maminky často zažívají smíšené pocity. Rychle se střídá radost se smutkem, strachem nebo i úzkostí. S těmito depresivními stavy, které se někdy označují pojmem baby blues, se setkává téměř 80 procent žen po porodu.
„Prevencí a zároveň i podporou je především dobré sociální zázemí a dostupnost praktické pomoci,“ říká psychoterapeutka Eva Labusová. Takzvané baby blues nastupuje zpravidla pár dní po porodu a do dvou týdnů by mělo postupně odeznít. V opačném případě je nutné vyhledat odbornou pomoc, za což by se žena neměla stydět a nevnímat to ani jako své vlastní selhání. 
„Pomoc doporučujeme vyhledat vždy, když u ženy po porodu smutné nálady převládají, chybí radost z mateřství, dostavuje se apatie, nebo dokonce agrese zaměřená vůči dítěti či sobě samé. Problémem je i nespavost nebo naopak přespříliš spánku, nechutenství či přejídání,“ dodává Eva Labusová.

Důležité je nebát se říct si o pomoc a nabídky pomoci od blízkých neodmítat. Šestinedělí je především o odpočinku a seznamování se s miminkem. Samozřejmostí by měl být také dostatek spánku. Domácí práce nebo vaření rozhodně nikam neutečou. Žena by si měla každý den najít alespoň pár minut pro sebe a věnovat se aktivitám, které jí udělají radost: čtení knížky, meditace nebo péče o své tělo. To jí pomůže udržet si pozitivní naladění.

Na Baby blues lze doporučit čaj a na uklidnění. Stejně tak jsou velmi osvědčené na lehčí stavy smutku Bachovy esence.

Pokud si nejste jisté, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Pleny

Nedá mi to, abych nerozšířila článek o zadečku statí o plenkách. Dovolte mi tedy, abych vás seznámila s výsledky svého soukromého průzkumu na téma "Látková nebo papírová?".

Maminky, kojte nejen kvůli miminku, ale i kvůli sobě!

Mateřské mléko je ideální stravou pro miminko, kojení je ale prospěšné i pro maminku. Oběma přináší okamžité i dlouhodobé zdravotní výhody a posiluje jejich vzájemný vztah.

První úsměv

Novorozenec přinesený z porodnice je krásný, avšak bez ducha. Neumí ještě ovládat mimické svaly. S nezúčastněným výrazem ve tváři spí, jí a pláče, občas vytvoří různé grimasy.

Průjmová onemocnění v dětském věku

S blížícím se obdobím prázdnin a dovolených je vhodné se zmínit o možném riziku střevních infekcí. Frekvence těchto onemocnění zažívacího traktu je stále dosti vysoká a právě v letních měsících obvykle významně vzrůstá.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce