Inzerce

Správný vývoj nohou ovlivňuje již výběr dětských přezůvek

(18. srpna 2020, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 317x )

Přezůvky jsou nezbytnou položkou ve školní výbavě. Děti v nich stráví většinu dne, a tak si jejich výběr zaslouží zvlášť velkou pozornost. Jaké parametry musí splňovat a čeho si při nákupu dětských přezůvek všímat?

shutterstock.com

Již od prvních krůčků je správný vývoj nohy pozitivně i negativně ovlivněn zvolenou obuví.
„V přezůvkách jsou školkové i školní děti obuty až osm hodin denně, na jejich kvalitě proto mnohdy záleží ještě víc než u ostatních bot. Zvlášť u menších dětí je velmi důležitý pevný opatek, který ovlivňuje postavení os patní kosti, a dostatečná podrážka s měkkou stélkou, která tlumí nárazy při pohybu na tvrdém povrchu, jako jsou dlaždice, lino, parkety nebo lamino,“ uvedla Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky. Na trhu je nespočet typů přezůvek pro děti, mezi kterými je těžké se zorientovat. Při výběru těch správných by měli rodiče dát dobrý pozor na následující čtyři body.

1. Neprodyšný materiál

Špatné materiály, ve kterých se noha celý den potí, dávají vzniknout mnoha dermatologickým potížím – plísním a otlakům.
„Přezůvky by měly být především prodyšné. Nejvhodnějším materiálem je textil a kůže. Absolutně nevhodné jsou plastové napodobeniny oblíbených děrovaných ‚dřeváků‘, které ač s průduchy, noze vůbec nedovolují větrat. Materiál levných verzí z tržnice je navíc nejasného složení a často vykazuje specifický zápach,“ upozornila Iva Bílková.

2. Příliš těsná špička

Děti ve škole sice většinu času prosedí, jejich prsty na nohou by však měly mít možnost neustále se hýbat. K tomu je třeba zvolit vhodný střih boty. „Přezůvka by jednoznačně měla mít širokou špičku kvůli dostatečnému prostoru pro prsty a záprstní kosti. Pokud koupíte botičky se zužující se špičkou, bude palec tlačen k ostatním prstům, což negativně ovlivní růst kostí prstů a záprstních kostí v ose. Postaví-li se dítě vedle boty bosou nohou, měla by šíře vybrané boty být stejně široká jako šíře prstů a nártu,“ popsala fyzioterapeutka.

3. Pantofle jen pro větší děti

Předškolní děti by měly mít botu se zpevněnou patou, dobře stažitelnou přes nárt a případně i kotník. Nazouvací pantofle s volnou patou jsou příhodnější až pro děti od zhruba osmi let.
„Pokud volíte nazouvací pantofle jako přezůvky pro mladší školní dítě, dbejte na to, aby měly přes nárt stažitelné dva nebo lépe tři pásky. Optimální je, pokud je pantofel opatřen i páskem kolem kotníku. Pokud pantofel nedrží na noze pevně, zvyšuje se aktivita krátkých svalů prstů na straně chodidla, jako by se prsty snažily botu držet samy. Při dlouhodobém nošení takových bot dochází k funkčnímu zkrácení svalů a tím ke vzniku ortopedických vad, například takzvaných kladívkových prstů,“ doporučila Iva Bílková.

4. Špatný odhad velikosti

Během školního roku děti vystřídají minimálně dva páry přezůvek. Vzhledem k rychlému a skokovému růstu dětské nohy je třeba kontrolovat správnou velikost bot zhruba každé tři měsíce. Při nákupu nové boty by se mělo počítat s růstem kostí nohy a s tím, že při chůzi se chodidlo rozšíří do délky i do šířky, tedy pořídit botu o 12 milimetrů delší, než je chodidlo.
„Velikost chodidla měřte ideálně bez ponožky, s maximálním přenesením váhy dítěte na nohu. Můžete tak zkontrolovat, že dítě nekrčí prstíky, a navíc když nožičku zatíží, tak se chodidlo mírně zvětší. Nikdy nohu neměřte, když dítě sedí nebo ho máte v náručí,“ upozornila Iva Bílková.

Způsobů měření dětské nohy je víc a každý si najde ten, který mu vyhovuje. Obrys nohy je možné obkreslit na karton a pak vložit do zvolené boty a zjistit tak, zda sedí. Na trhu existují také speciální měřidla, která se po změření délky chodidla vkládají do obuvi pro ověření správné velikosti, ta už také počítají s 12milimetrovým nadměrkem.
„V obchodě si můžeme nejprve vyzkoušet sandály, ve kterých vidíme stélku i prstíky nohy dítěte, a pak si od stejného výrobce vybrat správnou velikost boty s plnou špičkou. Často se setkávám s radou, že pokud dítě obujete do plné boty a vložíte mu svůj prst mezi patu a opatek boty, je velikost boty odpovídající. To je hrubá chyba. Vy sice prst do boty vložíte, ale už nevidíte, zda dítě ve špičce prsty krčí, a riziko nákupu malé boty je veliké,“ varovala fyzioterapeutka.

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce
Partner rubriky Dětské nemoci
Partner rubriky Dětské nemoci

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 223 lidí

Mohlo by vás zajímat

Akutní zdravotní problémy našich dětí. Co zvládneme sami a kdy vyhledat pomoc lékaře?

Pokud jste rodiči, pak jste pravděpodobně někdy zápasili s otázkou, když vaše dítě onemocnělo, zda zavolat doktora nebo počkat. U dítěte mladšího 2 let, které nedovede popsat své pocity, je často obtížné nalézt příčinu problému. Kromě toho, nemoci u malých dětí mají tendenci se vyvíjet mnohem rychleji než u dětí starších a u dospělých. Je proto nejlepší kontaktovat lékaře, když se kojenec nebo batole necítí dobře bez zjevné příčiny.

Změny v očkování malých dětí od ledna 2018

Jaké jsou změny v očkovacím kalendáři malých dětí od 1. ledna 2018?

Správný vývoj nohou ovlivňuje již výběr dětských přezůvek

Přezůvky jsou nezbytnou položkou ve školní výbavě. Děti v nich stráví většinu dne, a tak si jejich výběr zaslouží zvlášť velkou pozornost. Jaké parametry musí splňovat a čeho si při nákupu dětských přezůvek všímat?

Z onkologických onemocnění se vyléčí čtyři z pěti dětí

Zatímco v 60. letech se vyléčila pouze 3 procenta dětských onkologických pacientů, dnes dosahuje úspěšnost u většiny typů nádorů 80 procent i více. Přesto je pořád co zlepšovat. Mnohdy chybí léky vyvinuté pro děti a ozkoušené v klinickém hodnocení s dětskými pacienty. Situaci by mohl zlepšit celoevropský systém pro sdílení dat z klinických hodnocení. Na dětské pacienty upozorňuje Den dětské onkologie připadající na sobotu 18. února.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.