Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Srdeční selhání

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 115877x )

O srdečním selhání mluvíme tehdy, když srdíčko nedokáže čerpat do těla tolik krve, kolik je nezbytné pro transport kyslíku, živin a odstraňování zplodin látkové výměny.

shutterstock.com

Časté otázky

Delší dobu pozoruji, že se při rychlejší chůzi zadýchávám. Měl bych tomu věnovat pozornost? No jistě. Může se sice jednat jen o sníženou kondici, ale může to také být první příznak srdečního selhání. V noci jsem se vzbudila, špatně se mi dýchalo, musela jsem si otevřít okno a u něj zhluboka dýchat- hrozně jsem se bála. Co to znamená? Jak situaci popisujete, včetně té úzkosti, mohlo jít o děsivý sen stejně tak jako o typický obraz levostranné srdeční nedostatečnosti. Budou třeba další vyšetření Vašeho srdíčka. Už roky se léčím s astma bronchiale. Teď se mi začaly objevovat otoky nohou. Můžete mi pomoci? Je dosti možné, že tyto problémy spolu souvisí. Plicní onemocnění vede k trvalému přetěžování pravé komory, která při dlouhém trvání obtíží začne špatně pracovat. Měli bychom vyšetřit srdíčko i plíce a podle výsledků nějak upravíme léčbu. Je nutná nějaká dieta při srdečním selhání? Ano, je to především nutnost omezit solení. K pití jsou nevhodné minerálky. Důležité je udržet nízkou respektive přiměřenou tělesnou hmotnost. Další dietní opatření jsou třeba přizpůsobit podle dalších přítomných nemocí a rizikových faktorů - jako jsou cukrovka,vyšší hladina cholesterolu atd. Proč je důležitá domácí léčba kyslíkem při plicních nemocech? Je to proto, že při své chronické plicní nemoci máte nižší tlak kyslíku v plicích a na to cévy reagují tak, že se stáhnou. Pravá komora musí dlouhodobě pracovat proti zvýšenému odporu a může dojít k jejímu vyčerpání. Když ale dýcháte vzduch se zvýšeným podílem kyslíku, cévy „ošidíme“ a pravá srdeční komora může pracovat v normálním režimu.

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Michal Šebek
1x

Srdeční selhání je závažné onemocnění, které se v české populaci objevuje stále ve větší míře. V poslední době má ČR prvenství v nemocech kardiovaskulárního aparátu, čili defacto vede mezi světovými zeměmi v onemocnění srdečně cevního systému. Lze říci, že na nemoci cév a srdce v ČR umírá stále více lidí.

Lendýsek
8x

Dobrý den, již asi rok mám modřinku na horním rtu, někdy je vidět více a to v případě, že je mi chladno, ale teď jasné kontury rtů modré . Občas mne takzvaně píchne v požebří, bolest levé ruky i v podpažní jamce. Děsí mne ty rty


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Necháte se naočkovat proti koronaviru?

Zatím hlasovalo 272 lidí

Mohlo by vás zajímat

Bypass

V medicíně se slovo bypass používá k označení uměle vytvořené cévní spojky, nejčastěji na tepnách zásobujících srdce - tedy na koronárních tepnách.

První pomoc - defibrilace

Při podezření na zástavu oběhu krve (náhlé bezvědomí, zástava dechu, nehmatné pulzace na tepnách krku) je nutno ihned zahájit resuscitaci stlačováním hrudníku a dýcháním z úst do úst.

Akutní infarkt myokardu

Svíravá a pálivá bolest na hrudi, která z hrudníku vystřeluje do ruky, ale i do zubů nebo čelisti. To je nejčastější příznak infarktu myokardu.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.