Srdeční selhání

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 110141x )

O srdečním selhání mluvíme tehdy, když srdíčko nedokáže čerpat do těla tolik krve, kolik je nezbytné pro transport kyslíku, živin a odstraňování zplodin látkové výměny.

shutterstock.com

Časté otázky

Delší dobu pozoruji, že se při rychlejší chůzi zadýchávám. Měl bych tomu věnovat pozornost? No jistě. Může se sice jednat jen o sníženou kondici, ale může to také být první příznak srdečního selhání. V noci jsem se vzbudila, špatně se mi dýchalo, musela jsem si otevřít okno a u něj zhluboka dýchat- hrozně jsem se bála. Co to znamená? Jak situaci popisujete, včetně té úzkosti, mohlo jít o děsivý sen stejně tak jako o typický obraz levostranné srdeční nedostatečnosti. Budou třeba další vyšetření Vašeho srdíčka. Už roky se léčím s astma bronchiale. Teď se mi začaly objevovat otoky nohou. Můžete mi pomoci? Je dosti možné, že tyto problémy spolu souvisí. Plicní onemocnění vede k trvalému přetěžování pravé komory, která při dlouhém trvání obtíží začne špatně pracovat. Měli bychom vyšetřit srdíčko i plíce a podle výsledků nějak upravíme léčbu. Je nutná nějaká dieta při srdečním selhání? Ano, je to především nutnost omezit solení. K pití jsou nevhodné minerálky. Důležité je udržet nízkou respektive přiměřenou tělesnou hmotnost. Další dietní opatření jsou třeba přizpůsobit podle dalších přítomných nemocí a rizikových faktorů - jako jsou cukrovka,vyšší hladina cholesterolu atd. Proč je důležitá domácí léčba kyslíkem při plicních nemocech? Je to proto, že při své chronické plicní nemoci máte nižší tlak kyslíku v plicích a na to cévy reagují tak, že se stáhnou. Pravá komora musí dlouhodobě pracovat proti zvýšenému odporu a může dojít k jejímu vyčerpání. Když ale dýcháte vzduch se zvýšeným podílem kyslíku, cévy „ošidíme“ a pravá srdeční komora může pracovat v normálním režimu.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Michal Šebek
1x

Srdeční selhání je závažné onemocnění, které se v české populaci objevuje stále ve větší míře. V poslední době má ČR prvenství v nemocech kardiovaskulárního aparátu, čili defacto vede mezi světovými zeměmi v onemocnění srdečně cevního systému. Lze říci, že na nemoci cév a srdce v ČR umírá stále více lidí.

Lendýsek
8x

Dobrý den, již asi rok mám modřinku na horním rtu, někdy je vidět více a to v případě, že je mi chladno, ale teď jasné kontury rtů modré . Občas mne takzvaně píchne v požebří, bolest levé ruky i v podpažní jamce. Děsí mne ty rty


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

42%
49%
Zatím hlasovalo 544 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Angina pectoris – první pomoc a návštěva lékaře

Angina pectoris je bolest na hrudníku vznikající na základě přechodné nedokrevnosti srdečního svalu. Je příznakem závažného srdečního onemocnění – ischemické choroby srdeční, na kterou v naší zemi umírá téměř 50 procent lidí!

Bicyklová ergometrie - zátěžové EKG

Při vyšetření je zaznamenávána elektrická aktivita srdce (tedy tzv. EKG ) a sledovány změny způsobené zatížením srdce námahou. Vyšetření se provádí na speciálně upraveném kole (tzv. rotopedu nebo ergometru). Během vyšetření je postupně zvyšována zátěž, kterou nemocný šlapáním zvládá. EKG je snímáno pomocí elektrod, které jsou přilepeny na hrudníku. Na paži je měřen v pravidelných intervalech krevní tlak.

Angina pectoris

Zužování věnčitých (koronárních) tepen aterosklerotickým procesem může mít různé klinické projevy, které shrnujeme pod společný název ischemická choroba srdeční.

Srdeční selhání

O srdečním selhání mluvíme tehdy, když srdíčko nedokáže čerpat do těla tolik krve, kolik je nezbytné pro transport kyslíku, živin a odstraňování zplodin látkové výměny.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.