karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Srdeční selhání

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 113777x )

O srdečním selhání mluvíme tehdy, když srdíčko nedokáže čerpat do těla tolik krve, kolik je nezbytné pro transport kyslíku, živin a odstraňování zplodin látkové výměny.

shutterstock.com

Časté otázky

Delší dobu pozoruji, že se při rychlejší chůzi zadýchávám. Měl bych tomu věnovat pozornost? No jistě. Může se sice jednat jen o sníženou kondici, ale může to také být první příznak srdečního selhání. V noci jsem se vzbudila, špatně se mi dýchalo, musela jsem si otevřít okno a u něj zhluboka dýchat- hrozně jsem se bála. Co to znamená? Jak situaci popisujete, včetně té úzkosti, mohlo jít o děsivý sen stejně tak jako o typický obraz levostranné srdeční nedostatečnosti. Budou třeba další vyšetření Vašeho srdíčka. Už roky se léčím s astma bronchiale. Teď se mi začaly objevovat otoky nohou. Můžete mi pomoci? Je dosti možné, že tyto problémy spolu souvisí. Plicní onemocnění vede k trvalému přetěžování pravé komory, která při dlouhém trvání obtíží začne špatně pracovat. Měli bychom vyšetřit srdíčko i plíce a podle výsledků nějak upravíme léčbu. Je nutná nějaká dieta při srdečním selhání? Ano, je to především nutnost omezit solení. K pití jsou nevhodné minerálky. Důležité je udržet nízkou respektive přiměřenou tělesnou hmotnost. Další dietní opatření jsou třeba přizpůsobit podle dalších přítomných nemocí a rizikových faktorů - jako jsou cukrovka,vyšší hladina cholesterolu atd. Proč je důležitá domácí léčba kyslíkem při plicních nemocech? Je to proto, že při své chronické plicní nemoci máte nižší tlak kyslíku v plicích a na to cévy reagují tak, že se stáhnou. Pravá komora musí dlouhodobě pracovat proti zvýšenému odporu a může dojít k jejímu vyčerpání. Když ale dýcháte vzduch se zvýšeným podílem kyslíku, cévy „ošidíme“ a pravá srdeční komora může pracovat v normálním režimu.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Michal Šebek
1x

Srdeční selhání je závažné onemocnění, které se v české populaci objevuje stále ve větší míře. V poslední době má ČR prvenství v nemocech kardiovaskulárního aparátu, čili defacto vede mezi světovými zeměmi v onemocnění srdečně cevního systému. Lze říci, že na nemoci cév a srdce v ČR umírá stále více lidí.

Lendýsek
8x

Dobrý den, již asi rok mám modřinku na horním rtu, někdy je vidět více a to v případě, že je mi chladno, ale teď jasné kontury rtů modré . Občas mne takzvaně píchne v požebří, bolest levé ruky i v podpažní jamce. Děsí mne ty rty


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

63%
37%
Zatím hlasovalo 548 lidí

Mohlo by vás zajímat

Cévní mozkové příhody

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

První pomoc - defibrilace

Při podezření na zástavu oběhu krve (náhlé bezvědomí, zástava dechu, nehmatné pulzace na tepnách krku) je nutno ihned zahájit resuscitaci stlačováním hrudníku a dýcháním z úst do úst.

Akutní infarkt myokardu

Svíravá a pálivá bolest na hrudi, která z hrudníku vystřeluje do ruky, ale i do zubů nebo čelisti. To je nejčastější příznak infarktu myokardu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce