Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Srdeční selhání

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 115877x )

O srdečním selhání mluvíme tehdy, když srdíčko nedokáže čerpat do těla tolik krve, kolik je nezbytné pro transport kyslíku, živin a odstraňování zplodin látkové výměny.

shutterstock.com

U doktora

Akutní srdeční selhání je nutné řešit rychle, záchranná služba vozí nemocné většinou přímo na koronární jednotku. Zde se lékař velmi rychle přeptá, jaké máte obtíže, jak dlouho trvají, zda je přítomna dušnost nebo jiné obtíže. Bude ho také zajímat s jakými nemocemi se léčíte a jaké léky trvale užíváte. Během tohoto pohovoru Vás bude sestřička připojovat na monitor (nalepí Vám na hrudník elektrody - umělohmotné destičky, od kterých vedou kabely do přístroje, který umí vyhodnocovat elektrickou srdeční aktivitu a pravidelně měřit krevní tlak), k nosu Vám přiloží „kyslíkové brýle“ nebo masku, které přivádějí kyslík, bude Vám natáčet EKG, odebírat krev a zavádět kanylu do žíly pro podávání nutných léků a infuzí. Lékař Vás také samozřejmě ihned vyšetří - poslechne si srdíčko, plíce, prohmatá břicho, bude zjišťovat, jestli nemáte oteklé nohy- a rozhodně o dalších vyšetřeních a vhodné léčbě. V úvahu přichází rentgen hrudníku, ECHO (vyšetření srdíčka ultrazvukem), v případě podezření na akutní infarkt myokardu zobrazení věnčitých tepen rentgen kontrastní látkou (koronarografie), pokud je zvažována plicní embolie, tak plicní scintigrafie. (detaily naleznete v příslušných článcích)

Charakter obtíží a výsledky vyšetření hodně napoví a lékař může zahájit cílenou léčbu. Většina léků se podává do žíly, aby bylo dosaženo rychlého účinku. Při levostranném srdečním selhání se jedná hlavně o léky snižující zátěž a zlepšující výkonnost srdečního svalu. Bývají to léky na odvodnění (diuretika- furosemid), léky rozšiřující cévy (nitráty) a některé další (ACE-inhibitory, betablokátory, digoxin). Pokud je prokázaný infarkt myokardu nebo plicní embolie, tak je volena náležitá léčba. (Viz příslušné kapitoly.) Jedním ze základních opatření je klid na lůžku.

Při chronickém srdečním selhání Vás do ambulance dovedou postupně se rozvíjející obtíže. Lékař se vás bude dotazovat na anamnézu, budou ho hlavně zajímat současné problémy. Kdy se objevuje dušnost, jestli je závislá na námaze, jestli míváte bolesti na hrudníku, zda Vám otékají nohy nebo déle kašlete. Dále je důležitá znalost jiných vašich onemocnění, hlavně srdce, cév a oběhu, bude potřebovat vědět, jaké léky užíváte, jestli kouříte a zda se v rodině vyskytly srdeční nebo plicní problémy. Pak Vás lékař musí komplexně vyšetřit: změří Vám krevní tlak, počet pulsů, poslechne srdce, dýchání, šelesty nad velkými cévami, prohmatá břicho a bude zjišťovat, zda nemáte otoky nohou, většinou nechá natočit EKG křivku.

srdeční selhání

Při podezření na srdeční selhávání je nejdůležitějším vyšetřením schopným nejen popsat závažnost, ale i odhalit některé příčiny selhávání, ECHO (echokardiografie). Toto vyšetření nebolí, lékař má přiloženou ultrazvukovou sondu na váš hrudník a na obrazovce sleduje obraz pracujícího srdce. Při pravostranném srdečním selhávání bývá doporučeno plicní vyšetření a provedení spirometrie.

Léčba chronického selhávání srdce spočívá zpočátku hlavně v úpravě životního stylu. Je důležité omezit solení, včetně pití minerálních vod a pak samozřejmě dodržovat obecné zásady zdravého životního stylu- v případě, že máte nadváhu nebo jste dokonce obézní, tak zhubněte, snižte příjem tuků, hlavně živočišných, zredukujte množství jednoduchých cukrů, zvyšte obsah vlákniny v potravě. Fyzická aktivita je doporučována velmi individuálně, dle stavu srdíčka a dýchání. Pokud kouříte, tak byste rozhodně měli přestat! Nemocní s chronickou plicní nemocí mívají domácí oxygenátor, což je nejúčinnější prevence vzniku resp. zhoršování pravostranného srdečního selhávání.

Pokud je zjištěna vyvolávající příčina, je základem léčby samozřejmě její odstranění (operace chlopenní vady, ošetření věnčitých tepen při poruchách prokrvení srdečního svalu atd.). V současnosti se používá řada léků, jejich volba závisí na příčině srdečního selhání, na ostatních rizikových faktorech a jiných onemocněních atd. Jsou to diuretika - léky na odvodnění, inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE-I), betablokátory, léky roztahující cévy (vasodilatancia), digoxin a některé další. Velmi důležitá je léčba rizikových faktorů poškození srdce a cév- tedy vysokého krevního tlaku, cukrovky a zvýšených hladin krevních tuků. Při pravostranném srdečním selhávání je nutné léčit plicní onemocnění. Při neúspěchu léčby léky bývá někdy ve speciálních případech nutné přistoupit k poslední možnosti a tou je transplantace srdce.

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Michal Šebek
1x

Srdeční selhání je závažné onemocnění, které se v české populaci objevuje stále ve větší míře. V poslední době má ČR prvenství v nemocech kardiovaskulárního aparátu, čili defacto vede mezi světovými zeměmi v onemocnění srdečně cevního systému. Lze říci, že na nemoci cév a srdce v ČR umírá stále více lidí.

Lendýsek
8x

Dobrý den, již asi rok mám modřinku na horním rtu, někdy je vidět více a to v případě, že je mi chladno, ale teď jasné kontury rtů modré . Občas mne takzvaně píchne v požebří, bolest levé ruky i v podpažní jamce. Děsí mne ty rty


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Necháte se naočkovat proti koronaviru?

Zatím hlasovalo 271 lidí

Mohlo by vás zajímat

Angina pectoris

Zužování věnčitých (koronárních) tepen aterosklerotickým procesem může mít různé klinické projevy, které shrnujeme pod společný název ischemická choroba srdeční.

Bypass

V medicíně se slovo bypass používá k označení uměle vytvořené cévní spojky, nejčastěji na tepnách zásobujících srdce - tedy na koronárních tepnách.

Cévní mozkové příhody

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.