karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Srdeční selhání

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 113840x )

O srdečním selhání mluvíme tehdy, když srdíčko nedokáže čerpat do těla tolik krve, kolik je nezbytné pro transport kyslíku, živin a odstraňování zplodin látkové výměny.

shutterstock.com

Otestujte se...

Co je nejčastější příčinou selhávání pravé komory?
Jak se projevuje akutní selhávání levé komory?
Jaké je nejdůležitější vyšetření při srdečním selhávání?

O srdečním selhání (nedostatečnosti) mluvíme tehdy, když srdíčko nedokáže čerpat do těla tolik krve, kolik je nezbytné pro transport kyslíku, živin a odstraňování zplodin látkové výměny. Má v pokročilých stádiích horší prognózu než většina nádorových onemocnění. Dělení: Podle toho, která část srdce selhává hovoříme o pravostranné nebo levostranné srdeční nedostatečnosti. Akutní srdeční selhání se rozvíjí rychle, chronické pomalu a postupně. Příčiny: Nejčastějšími příčinami akutní levostranné srdeční nedostatečnosti je akutní infarkt myokardu, chlopenní vady, zánět srdečního svalu, náhlý výrazný vzestup krevního tlaku. Chronické levostranné srdeční selhání vzniká nejčastěji při ischemické chorobě srdeční, při vysokém krevním tlaku, také u nemocných se srdečními vadami. Akutní pravostranné srdeční selhání je nejčastěji důsledkem akutní plicní embolie, někdy těžkého astmatického záchvatu. Chronické pravostranné srdeční selhání doprovází dlouhodobě probíhající plicní choroby. Léčba srdečního selhání: Důležitá je úprava dietního režimu a fyzické aktivity, přestat kouřit. Při levostranném srdečním selhání se používají léky snižující zátěž a zlepšující výkonnost srdečního svalu (diuretika, nitráty, ACE-inhibitory, betablokátory, digoxin). Při pravostranném selhávání je nezbytné léčit plicní onemocnění, respektive plicní embolii, veliký význam má domácí oxygenátor. Komplikace: V důsledku špatného prokrvení tkání dochází k nevýkonnosti, slabosti, nechutenství. U starších lidí může být prvním příznakem zmatenost. Otok plic může být komplikován zápalem plic. Nejzávažnějším důsledkem srdečního selhání je smrt. Víte jak vypadá akutní selhávání levé komory – astma cardiale? Jaké je nejdůležitější vyšetření při srdečním selhávání? Jaká jsou rizika? Jak vlastně oběh krve v těle funguje? Čtěte více…

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Michal Šebek
1x

Srdeční selhání je závažné onemocnění, které se v české populaci objevuje stále ve větší míře. V poslední době má ČR prvenství v nemocech kardiovaskulárního aparátu, čili defacto vede mezi světovými zeměmi v onemocnění srdečně cevního systému. Lze říci, že na nemoci cév a srdce v ČR umírá stále více lidí.

Lendýsek
8x

Dobrý den, již asi rok mám modřinku na horním rtu, někdy je vidět více a to v případě, že je mi chladno, ale teď jasné kontury rtů modré . Občas mne takzvaně píchne v požebří, bolest levé ruky i v podpažní jamce. Děsí mne ty rty


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

64%
36%
Zatím hlasovalo 609 lidí

Mohlo by vás zajímat

Angina pectoris

Zužování věnčitých (koronárních) tepen aterosklerotickým procesem může mít různé klinické projevy, které shrnujeme pod společný název ischemická choroba srdeční.

Bypass

V medicíně se slovo bypass používá k označení uměle vytvořené cévní spojky, nejčastěji na tepnách zásobujících srdce - tedy na koronárních tepnách.

Cévní mozkové příhody

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce