Srdeční selhání

(MUDr. Jarmila Křížová PhD. | přečteno: 109315x )

O srdečním selhání mluvíme tehdy, když srdíčko nedokáže čerpat do těla tolik krve, kolik je nezbytné pro transport kyslíku, živin a odstraňování zplodin látkové výměny.

shutterstock.com

Jaké jsou příznaky

Při akutním levostranném srdečním selhání se nejprve v noci několik hodin po ulehnutí objevuje dušnost (astma cardiale), někdy může pomoci posazení, ale může se vyvinout i velmi těžká dušnost, kašel, zmodrání rtů, doprovázené výraznou úzkostí a pocením (plicní edém).

Akutní pravostranné srdeční selhání v důsledku plicní embolie se projevuje jako náhle vzniklá klidová dušnost, výrazná bolest na hrudníku, kašel, může být vykašlávána krev, promodrání rtů a konečků prstů, neklid. V těžších případech klesá krevní tlak a může dojít i k náhlé smrti.

Při chronickém levostranném srdečním selhávání se postupně objevuje a zhoršuje únavnost, dušnost a kašel při námaze. Může ale docházet i k poruchám paměti, soustředění, nadměrné spavosti nebo zmatenosti při horším prokrvení mozku.
Chronická pravostranná srdeční nedostatečnost komplikuje chronicky probíhající plicní onemocnění, proto bývají dominující dušnost a kašel, k nim se při selhávání pravé komory začnou přidávat symetrické otoky dolních končetin, ze začátku přítomné jen večer a jen okolo kotníků, v pokročilejších stádiích celý den a až k tříslům. Vlivem hromadění krve před špatně pracující pravou komorou bývají zvětšená a proto bolestivá játra. Bývá nechutenství, slabost a únavnost.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Michal Šebek
1x

Srdeční selhání je závažné onemocnění, které se v české populaci objevuje stále ve větší míře. V poslední době má ČR prvenství v nemocech kardiovaskulárního aparátu, čili defacto vede mezi světovými zeměmi v onemocnění srdečně cevního systému. Lze říci, že na nemoci cév a srdce v ČR umírá stále více lidí.

Lendýsek
8x

Dobrý den, již asi rok mám modřinku na horním rtu, někdy je vidět více a to v případě, že je mi chladno, ale teď jasné kontury rtů modré . Občas mne takzvaně píchne v požebří, bolest levé ruky i v podpažní jamce. Děsí mne ty rty


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

41%
53%
Zatím hlasovalo 352 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Angina pectoris – první pomoc a návštěva lékaře

Angina pectoris je bolest na hrudníku vznikající na základě přechodné nedokrevnosti srdečního svalu. Je příznakem závažného srdečního onemocnění – ischemické choroby srdeční, na kterou v naší zemi umírá téměř 50 procent lidí!

Angina pectoris

Zužování věnčitých (koronárních) tepen aterosklerotickým procesem může mít různé klinické projevy, které shrnujeme pod společný název ischemická choroba srdeční.

Srdeční selhání

O srdečním selhání mluvíme tehdy, když srdíčko nedokáže čerpat do těla tolik krve, kolik je nezbytné pro transport kyslíku, živin a odstraňování zplodin látkové výměny.

Lze zavést stent do mozkové cévy?

Ti, kteří znají "stent" z oblasti léčby zúžených srdečních tepen, jistě nebudou překvapeni odpovědí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.