Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Světový den boje proti AIDS

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 8157x )

Na 1. prosince připadá Světový den boje proti AIDS. HIV/AIDS je jedno z nejzávažnějších onemocnění, které postihuje světovou populaci. Trend výrazného nárůstu počtu nově zjištěných případů infekce HIV pokračuje. Za posledních 12 měsíců od loňského července do konce letošního června bylo zjištěno celkem 267 nových případů. V řijnu bylo nově diagnostikováno celkem 22 osob.

Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Syndrom získaného selhání imunity neboli AIDS je nevyléčitelnou, smrtelnou chorobou. Vyvíjí se z retroviru HIV, který infikuje buňky imunitního systému. Infikované buňky oslabují svou činnost nebo zcela odumírají. Čím více se infekce rozšiřuje v organizmu postiženého, tím více je náchylný k infekcím, nádorovým a jiným onemocněním. Nejrozvinutější fáze HIV infekce se nazývá „Syndrom získaného selhání imunity (AIDS)“. „Může to trvat 10 až 15 let, než se u pacienta vyvine z viru HIV infekce AIDS, tzv. antiretrovirální léky mohou proces zpomalit,“ uvedl doc. MUDr. Ladislav Machala, Ph.D. z Infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce.

Počet lidí nakažených virem HIV v posledních měsících vzrůstá. Podle odborníků za to může rizikové chování mladých, kteří přestali hledět na svou bezpečnost. Vlivem moderní léčby, která dokáže život nemocných prodloužit i o několik desítek let, přestalo být pro ně onemocnění strašákem. Proto i k lékaři často přichází, až v okamžiku, kdy je nemoc plně rozvinuta. Je známo, že se virus HIV šíří hlavně v homosexuální komunitě, ale vzrůstá také počet nakažených heterosexuálů. Nejvíce ohroženou a rizikovou skupinou jsou osoby ve věku 18 – 25 let, přičemž nejvíce je jich zaregistrováno v Praze.

Virus HIV v těle napadá lymfocyty, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství prudce klesne zhruba do šesti týdnů po nákaze. Potom se propad zastaví a situace se dočasně zlepší. Postupně však bílé krvinky ubývají a nemoc se zhoršuje, tato fáze může trvat po dobu tří až deseti let. Nemocní bez léčby umírají zpravidla do několika málo let, výjimkou nejsou ani pacienti, kteří zemřou při první oportunní infekci záhy po vzniku AIDS.

Účinná léčba dokáže onemocnění výrazně zpomalit, problémem ale je, že mnozí nemocní jsou nedisciplinovaní a neberou léky podle přesného plánu, tudíž je účinnost léků mnohem nižší, než ve skutečnosti může být.

Od nakažení po AIDS

Po infikování virem HIV pacient prochází několika stádii choroby. První stádium onemocnění se nazývá primoinfekce a projevuje se bolestí svalů, kloubů, horečkami, únavou a malátností. Po odeznění první fáze nastává tzv. latence, kdy postižený nepociťuje žádné projevy nemoci. Následně dochází ke zduření lymfatických uzlin a snížení výkonnosti imunitního systému. V období selhávání imunitního systému přichází pacient do tzv. symptomatické fáze B HIV infekce. Toto stádium nemoci je doprovázeno horečkami, průjmy, únavou a ztrátou tělesné hmotnosti. Poslední stádium je označováno jako „C“. V této fázi propuká onemocnění AIDS. Nakažený umírá na selhání imunitního systému v důsledku jinak běžně léčitelných chorob, například tuberkulózy.

Důležitá prevence

Stále platí, že musíme myslet na prevenci a chovat se zodpovědně. Pokud se někdo vystavuje rizikovým kontaktům, určitě by se měl nechat otestovat. Počáteční symptomy, které se projevují v průběhu 2. – 6. týdne po infikaci, často připomínají příznaky mnohem méně nebezpečných nebo dokonce zcela běžných onemocnění.

K odhalení HIV je tedy ze začátku zapotřebí krevních testů. Přítomnost životu nebezpečného viru lze zjistit i ze vzorku slin, ale výsledky takového testu jsou pouze orientační.Chce-li mít člověk jistotu, musí podstoupit i krevní test, jehož výsledek má vypovídající hodnotu minimálně dvanáct týdnů od rizikového kontaktu

Prvního prosince je celosvětový Den boje proti AIDS a v Česku se poprvé podařilo do této akce zapojit téměř všechny dopravní podniky, které provozují tramvajovou dopravu. V Praze, Ostravě, Brně, Plzni, Olomouci a Liberci vypraví Česká společnost AIDS pomoc preventivní tramvaje. Občané a návštěvníci těchto měst v nich budou moci cestovat zdarma a získat informace o problematice HIV/AIDS a také kde se ve svém regionu mohou nechat otestovat.

Tramvaje vyjedou 1. 12. 2014 odpoledne většinou v době od 14 do 18 hodin. V Brně a Liberci se navíc budou moci lidé nechat otestovat na HIV. V Brně přímo v tramvaji prostřednictvím slinných testů a v Liberci krevními rychlo-testy v ambulanci České společnosti AIDS pomoc v zastávce Fügnerova. Pražskou tramvaj oživí české Sestry Věčné Radosti. Ve všech městech budou v tramvajích dobrovolníci, medici a preventisté, kteří odpoví pasažérům tramvají jejich dotazy. Cestující v tramvajích dostanou také preventivní balíčky „Sada správného muže“ nebo „Dům světla“. Zároveň budou moci přispět na Boj proti AIDS zakoupením symbolu červené stužky.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat vhodnou antikoncepční pilulku

Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce