Inzerce

Svrab: Míra hygieny není rozhodující, nákaza hrozí i čistotným lidem

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5092x )

Svrab je nepříjemné kožní parazitální onemocnění. I když počty nemocných klesají, lékaři varují: Dříve nazývaná „nemoc chudých“ se stále vyskytuje a zdaleka nepostihuje jen bezdomovce a zanedbané lidi.

shutterstock.com

Svrab se dříve považoval za věrného průvodce špíny a špatné hygieny. Ale v dnešní době se může objevit i u lidí, kteří na čistotu a hygienu dbají. V šíření svrabu totiž hraje významnou roli stoupající obliba cestovat. V některých hotelích s nízkou úrovní hygieny nemusí být ložní prádlo dostatečně vyprané a tím pádem se mohou lidé snadno nakazit.

Svrab je infekce kůže, vyvolávaná roztočem zákožkou svrabovou. Zákožka má ráda jemnou kůži – například mezi prsty, v podpaží, třísla a hýždě. Onemocnění nesouvisí pouze s osobní hygienou, ovšem nedostatečná hygiena může způsobit horší průběh nemoci. Naopak čistotnost zhoršuje identifikaci a ověřování, zda jde opravdu o svrab. Obzvláště nápadným projevem je intenzivní svědění, které se v noci (v teple) stupňuje. Svrab je velmi snadno přenosný. Komplikací bývá skutečnost, že se lidé za onemocnění stydí, cítí společenské stigma. Přitom v zájmu nakaženého i okolí je řešit léčbu co nejdříve.

Čtěte také: Plíseň nehtů trápí čtvrtinu Čechů. Nakazit se můžete i přes ponožky

Jak se mohu nakazit?

Přímo - těsný kontakt s nakaženou osobou (včetně pohlavního styku), - v nemocnici - přímý kontakt ošetřovatelského personálu s postiženými pacienty, zejména pokud není ihned v počátku stanovena správná diagnóza,- dětské kolektivy, domovy důchodců, sociální ústavy, léčebny dlouhodobě nemocných.

Nepřímo - infikované ložní prádlo, ručníky, matrace (noclehárny, hotely, tábory, kde se důsledně nevyměňuje prádlo po každé osobě a důkladně nedezinfikuje), pokrývky, spací pytle, - nemocnice - hospitalizační prádlo a lůžkoviny,- polstrované sedačky v dopravních prostředcích,- špatně vydezinfikované prádlo ze second handů.

Čtěte také: Kryoterapie - léčba chladem

Projevy svrabu

Nákaza se neprojeví ihned. U člověka, který je nakažen poprvé, může uplynout i několik týdnů (u opakovaných infekcí se příznaky objeví dříve). Projevuje se především narůstajícím svěděním, které se stupňuje v noci na lůžku a při zahřátí těla, kdy zákožky zvyšují svou aktivitu. Na kůži jsou patrné několik milimetrů až centimetrů dlouhé chodbičky s kupkou na konci, kde se nachází samička. Díky intenzivnímu svědění se postižený neustále škrábe. Tím může dojít k porušení kůže, tvorbě strupů a druhotnému zanesení infekce (rány mohou hnisat). Zasaženy bývají zejména místa s jemnou kůží – meziprstí, zápěstí, loketní a kolenní jamky, prsní bradavky, podbřišek, hýždě, oblasti třísel. Hlava, krk a oblast mezi lopatkami nebývá u dospělého člověka postižena. U dětí jsou napadeny nejčastěji dlaně, plosky nohou, obličej a záda.

Čtěte také: Nehty jsou obrazem vašeho zdraví

Další varianty svrabu

Od klasické formy svrabu existují i méně typické formy jako svrab norský, který se vyskytuje u osob s poruchou imunity, sníženou vnímavostí svědění či mentálně retardovaných osob. U klasické formy svrabu se na kůži vyskytuje kolem 12 zákožek, u osob s poruchou imunity je to i více než 1 milion. Svrab je v tomto případě vysoce nakažlivý. Další forma svrabu tzv. svrab mytých se vyznačuje ne tak zřetelným kožním onemocněním, ale úporným nočním svěděním.

Diagnostika svrabu

Důležitý je klinický obraz a anamnéza. Pacient uvádí nesnesitelné svědění především v noci, zmiňuje se o svědění i u členů rodiny, ve škole, v zaměstnání. Důležité je, zda v posledních 6 týdnech nepobýval v hotelu, ubytovně, nemocnici, neměl kontakt s někým, kdo měl svrab, zda nespal v půjčených lůžkovinách nebo ve spacáku. Někdy bývá nutná diagnostika laboratorní - průkaz roztoče, vajíček, trusu ve vzorku kůže nebo v kožní biopsii.

Bývá třeba odlišit jiné svědivé dermatózy - prurigo (svědivá dermatóza - onemocnění jater, ledvin a DM), atopickou dermatitidu, Duhringovu dermatitidu (svědivé onemocnění, často spojené s nesnášenlivostí lepku - celiakie), poštípání hmyzem nebo členovci a jiná parazitární onemocnění, která mohou svrab imitovat - např. urtikarii.

Léčba svrabu

Léčba musí být komplexní, tedy jednak individuální, jednak hromadná.

Individuální

Samotné léčbě by měla předcházet konzultace s odborným kožním lékařem, který potenciální nákazu potvrdí nebo naopak vyloučí. Cílem léčby je eradikace zákožky svrabové parazitující na lidském těle. K tomuto účelu se používá terapie sírou a synteticky vyráběnými přípravky. Jedná se například o Permethrin, který se používá u dospělých a dětí od 2 let, aplikuje se na 8-12 hodin a hned po jedné dávce uhyne 95 % parazitů. Léčba se opakuje za týden (nebo jak určí lékař). Dále to je síra v masti. U dospělých se používá 10 – 20 % sirné vazelíny, u dětí pouze 2,5 % z důvodu vyšší citlivosti pokožky. Mast se aplikuje 1x denně na dobu 24 hodin. Možné využití síry v masti i u dětí do dvou let a u těhotných žen. Mast je levná a účinná, nevýhodou je její zápach a možnost podráždění kůže při vyšších koncentracích.

Léčivo se aplikuje na celé tělo (kromě hlavy a krku u dospělých) a následně po uplynutí dané doby se provede očistná koupel. Po léčbě stále může přetrvávat několik dnů svědění, proto se doporučuje po léčbě kůži mazat změkčujícími mastmi či mastmi s kortikoidy.

Hromadná

Doplňuje individuální léčbu. Jejím cílem odstranit zákožku z předmětů a míst, kam se mohla rozšířit a zabránit tak opakovaným infekcím. Je nutné provést všechna hygienická opatření, s nimiž vás seznámí lékař.

  • vyvařit ložní prádlo a vyžehlit napařovací žehličkou. Co nelze vyvařit, pověsit na dobře větrané místo na několik dní. Zákožky též nepřežijí mráz. Po ukončení léčebné kůry s nimi nemocný již nesmí přijít do styku.
  • ošacení, které nelze prát, uložit na několik dní do igelitového sáčku
  • pomůcky osobní hygieny musí být důkladně dezinfikovány vhodným insekticidním prostředkem
  • postele důkladně vyluxovat, matrace rozložit, vystříkat insekticidním prostředkem, nechat vyschnout na slunci
  • pečlivě dbát na hygienu nehtů a nosit je krátce střižené

Někdy je potřebná i léčba na lůžku kožního oddělení. Bezpodmínečně nutná je současná léčba všech členů domácnosti a všech sexuálních partnerů (argument, že nemají žádné potíže, je pochybný, mohou být v inkubační době). Léčba u všech musí být ukončena současně!

Prevence

Opatření jsou jednoduchá, jejich dodržováním se však lze vyvarovat nákaze:

  • dodržovat zásady osobní hygieny,
  • vyhýbat se těsnému kontaktu s neznámými a infikovanými osobami,
  • nepřespávat v cizím ložním prádle, nepoužívat cizí ručníky,
  • vybírat si ověřená ubytovací zařízení.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 308 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Lupy z pohledu dermatologa

Je mi 47let a po otci jsem "zdědil" tvorbu lupů ve vlasech. Stav se postupem času zhoršuje. Po několika různých léčebných pokusech, spočívajících většinou ve změnách značky vlasového šampónu, se stav nelepší - spíše naopak. Dle vyjádření kadeřnice se můj stav údajně blíži lupénce. Z postižených míst mi vypadávají vlasy, ve vlasech se tvoří jakoby stroupky, které se odlupují i s vlasy a navíc se mi objevil "jakýsi" ekzém na čele. Prosím , na koho se mám obrátit s určením diagnózy, popř. k určení léčebného postupu. Existuje pracoviště specializující se na tyto problémy? Petr

Vyrážky, akné a křečové žíly

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s MUDr. Hanou Hořínkovou z Dermatovenerologické kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 29. listopadu 2001 mezi 12. a 14. hodinou na www.ordinace.cz.

Souvislost mezi činností jater, hypofýzou a akné

Dobry den, chtela bych se zeptat, jestli nejaka studie zkoumala souvislost mezi cinnosti jater, hypofyzou a tvorbou akne. Mam takovy pocit, ze by to mohlo souviset. No alespon u me. Mam spatne jaterni vysledky po antikoncepci (i bez ni je mam trochu zhorsene). Takze lecba pomoci HA mi vubec nepomaha. Bez HA mi casto vynecha menstruace. A samozrejme mam akne. Kazdy 2. mesíc je dost hrozne a pokud nemam menstruaci, je to jeste horsi. Kosmetiku kupuji kvalitni, ted jsem zkusila Vichy Normaderm Krem na obnovu spodni casti pokozky, ktery stoji pres 400, byl na necely mesic. Trochu se to zlepsilo, ale je to na me drahe (jsem studentka). Budou mi delat vysetreni na podezreni ze zvysene hladiny prolaktinu. Na akné jsme zkusila asi 10 pripravku a jediny vyledek bylo v lepsim pripade kratkodobe zlepseni, v horsim pripade dost podrazdena kuze. Mam ji dost citlivou. Dekuji za odpoved.

Co dělat s akné ve 40 letech?

Je mi 40 let a celý život bojuji s akné. Od svých 17 let jsem užívala hormony, nejprve ty primitivní, pak i moderní, nyní jsem však vše musela vysadit a akné je zde opět. Navíc trpím silným akné, které vytváří hnisavé vředy, které mám na obličeji i několik měsíců a během krátké doby jich mám na obličeji i několik desítek. Zůstávají mi velké jizvy. Tady v Havířově není moc možností (lasery apod.) a v mém věku mají lékaři obavy nasadit mi orální léčbu akné. Vše ztěžuje i fakt, že působím jako poradkyně v oblasti výživy a jsem majitelkou velkého centra pro ženy, kde máme kadeřnictví, kosmetiku a podobné služby, navíc saunu, solárium, bazén apod. Fakt, že jsem chodící antireklamou, působí navíc velmi nepříznivě na mou psychiku. Pokud čtu články o akné, nebo i tyto stránky, jsou zaměřeny především na mladé lidi, kteří se potýkají s akné v dospívání a jejich léčba je tedy, podle mě, laika, možná jednodušší. Co se mnou? Děkuji.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.