Inzerce

Svrab: Míra hygieny není rozhodující, nákaza hrozí i čistotným lidem

5. září 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 2978x

Svrab je nepříjemné kožní parazitální onemocnění. I když počty nemocných klesají, lékaři varují: Dříve nazývaná „nemoc chudých“ se stále vyskytuje a zdaleka nepostihuje jen bezdomovce a zanedbané lidi.

foto: shutterstock.com

Svrab se dříve považoval za věrného průvodce špíny a špatné hygieny. Ale v dnešní době se může objevit i u lidí, kteří na čistotu a hygienu dbají. V šíření svrabu totiž hraje významnou roli stoupající obliba cestovat. V některých hotelích s nízkou úrovní hygieny nemusí být ložní prádlo dostatečně vyprané a tím pádem se mohou lidé snadno nakazit.

Svrab je infekce kůže, vyvolávaná roztočem zákožkou svrabovou. Zákožka má ráda jemnou kůži – například mezi prsty, v podpaží, třísla a hýždě. Onemocnění nesouvisí pouze s osobní hygienou, ovšem nedostatečná hygiena může způsobit horší průběh nemoci. Naopak čistotnost zhoršuje identifikaci a ověřování, zda jde opravdu o svrab. Obzvláště nápadným projevem je intenzivní svědění, které se v noci (v teple) stupňuje. Svrab je velmi snadno přenosný. Komplikací bývá skutečnost, že se lidé za onemocnění stydí, cítí společenské stigma. Přitom v zájmu nakaženého i okolí je řešit léčbu co nejdříve.

Čtěte také: Plíseň nehtů trápí čtvrtinu Čechů. Nakazit se můžete i přes ponožky

Jak se mohu nakazit?

Přímo - těsný kontakt s nakaženou osobou (včetně pohlavního styku), - v nemocnici - přímý kontakt ošetřovatelského personálu s postiženými pacienty, zejména pokud není ihned v počátku stanovena správná diagnóza,- dětské kolektivy, domovy důchodců, sociální ústavy, léčebny dlouhodobě nemocných.

Nepřímo - infikované ložní prádlo, ručníky, matrace (noclehárny, hotely, tábory, kde se důsledně nevyměňuje prádlo po každé osobě a důkladně nedezinfikuje), pokrývky, spací pytle, - nemocnice - hospitalizační prádlo a lůžkoviny,- polstrované sedačky v dopravních prostředcích,- špatně vydezinfikované prádlo ze second handů.

Čtěte také: Kryoterapie - léčba chladem

Projevy svrabu

Nákaza se neprojeví ihned. U člověka, který je nakažen poprvé, může uplynout i několik týdnů (u opakovaných infekcí se příznaky objeví dříve). Projevuje se především narůstajícím svěděním, které se stupňuje v noci na lůžku a při zahřátí těla, kdy zákožky zvyšují svou aktivitu. Na kůži jsou patrné několik milimetrů až centimetrů dlouhé chodbičky s kupkou na konci, kde se nachází samička. Díky intenzivnímu svědění se postižený neustále škrábe. Tím může dojít k porušení kůže, tvorbě strupů a druhotnému zanesení infekce (rány mohou hnisat). Zasaženy bývají zejména místa s jemnou kůží – meziprstí, zápěstí, loketní a kolenní jamky, prsní bradavky, podbřišek, hýždě, oblasti třísel. Hlava, krk a oblast mezi lopatkami nebývá u dospělého člověka postižena. U dětí jsou napadeny nejčastěji dlaně, plosky nohou, obličej a záda.

Čtěte také: Nehty jsou obrazem vašeho zdraví

Další varianty svrabu

Od klasické formy svrabu existují i méně typické formy jako svrab norský, který se vyskytuje u osob s poruchou imunity, sníženou vnímavostí svědění či mentálně retardovaných osob. U klasické formy svrabu se na kůži vyskytuje kolem 12 zákožek, u osob s poruchou imunity je to i více než 1 milion. Svrab je v tomto případě vysoce nakažlivý. Další forma svrabu tzv. svrab mytých se vyznačuje ne tak zřetelným kožním onemocněním, ale úporným nočním svěděním.

Diagnostika svrabu

Důležitý je klinický obraz a anamnéza. Pacient uvádí nesnesitelné svědění především v noci, zmiňuje se o svědění i u členů rodiny, ve škole, v zaměstnání. Důležité je, zda v posledních 6 týdnech nepobýval v hotelu, ubytovně, nemocnici, neměl kontakt s někým, kdo měl svrab, zda nespal v půjčených lůžkovinách nebo ve spacáku. Někdy bývá nutná diagnostika laboratorní - průkaz roztoče, vajíček, trusu ve vzorku kůže nebo v kožní biopsii.

Bývá třeba odlišit jiné svědivé dermatózy - prurigo (svědivá dermatóza - onemocnění jater, ledvin a DM), atopickou dermatitidu, Duhringovu dermatitidu (svědivé onemocnění, často spojené s nesnášenlivostí lepku - celiakie), poštípání hmyzem nebo členovci a jiná parazitární onemocnění, která mohou svrab imitovat - např. urtikarii.

Léčba svrabu

Léčba musí být komplexní, tedy jednak individuální, jednak hromadná.

Individuální

Samotné léčbě by měla předcházet konzultace s odborným kožním lékařem, který potenciální nákazu potvrdí nebo naopak vyloučí. Cílem léčby je eradikace zákožky svrabové parazitující na lidském těle. K tomuto účelu se používá terapie sírou a synteticky vyráběnými přípravky. Jedná se například o Permethrin, který se používá u dospělých a dětí od 2 let, aplikuje se na 8-12 hodin a hned po jedné dávce uhyne 95 % parazitů. Léčba se opakuje za týden (nebo jak určí lékař). Dále to je síra v masti. U dospělých se používá 10 – 20 % sirné vazelíny, u dětí pouze 2,5 % z důvodu vyšší citlivosti pokožky. Mast se aplikuje 1x denně na dobu 24 hodin. Možné využití síry v masti i u dětí do dvou let a u těhotných žen. Mast je levná a účinná, nevýhodou je její zápach a možnost podráždění kůže při vyšších koncentracích.

Léčivo se aplikuje na celé tělo (kromě hlavy a krku u dospělých) a následně po uplynutí dané doby se provede očistná koupel. Po léčbě stále může přetrvávat několik dnů svědění, proto se doporučuje po léčbě kůži mazat změkčujícími mastmi či mastmi s kortikoidy.

Hromadná

Doplňuje individuální léčbu. Jejím cílem odstranit zákožku z předmětů a míst, kam se mohla rozšířit a zabránit tak opakovaným infekcím. Je nutné provést všechna hygienická opatření, s nimiž vás seznámí lékař.

 • vyvařit ložní prádlo a vyžehlit napařovací žehličkou. Co nelze vyvařit, pověsit na dobře větrané místo na několik dní. Zákožky též nepřežijí mráz. Po ukončení léčebné kůry s nimi nemocný již nesmí přijít do styku.
 • ošacení, které nelze prát, uložit na několik dní do igelitového sáčku
 • pomůcky osobní hygieny musí být důkladně dezinfikovány vhodným insekticidním prostředkem
 • postele důkladně vyluxovat, matrace rozložit, vystříkat insekticidním prostředkem, nechat vyschnout na slunci
 • pečlivě dbát na hygienu nehtů a nosit je krátce střižené

Někdy je potřebná i léčba na lůžku kožního oddělení. Bezpodmínečně nutná je současná léčba všech členů domácnosti a všech sexuálních partnerů (argument, že nemají žádné potíže, je pochybný, mohou být v inkubační době). Léčba u všech musí být ukončena současně!

Prevence

Opatření jsou jednoduchá, jejich dodržováním se však lze vyvarovat nákaze:

 • dodržovat zásady osobní hygieny,
 • vyhýbat se těsnému kontaktu s neznámými a infikovanými osobami,
 • nepřespávat v cizím ložním prádle, nepoužívat cizí ručníky,
 • vybírat si ověřená ubytovací zařízení.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 708 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

  Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

 • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

  Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

 • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

  O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.