Těhotná studentka - zdravotní pojištění a nárok na finanční podporu

(26. dubna 2019, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 654x )

Těhotenství na střední škole je dnes spíše výjimka, ale i tak se s ním můžete potkat. Většina škol vychází maminkám poměrně vstříc a umožňuje přerušení studia. Jak je to v tomto případě se zdravotním pojištěním a má studentka nárok na finanční podporu?

shutterstock.com

Při přerušení studia obecně platí:

pokud k němu dojde z důvodu nemoci nebo pro úraz, je žák či student stále zařazen mezi nezaopatřené děti a pojistné tedy platí stát. Je jen třeba předložit potvrzení lékaře, že v průběhu nemoci nebo léčení úrazu nemůže studovat. S těhotenstvím je to složitější – dle vyjádření MPSV, které je garantem v posuzování nezaopatřenosti dítěte, těhotenství nelze považovat za důvod pro přerušení studia z důvodu nemoci nebo pro úraz. Jiná situace by byla u rizikového těhotenství, kdy má dotyčná např. lékařem nařízený klid na lůžku nebo je dokonce hospitalizovaná, a proto studium přerušuje. S bezproblémovým těhotenstvím ale ode dne přerušení studia není nezaopatřeným dítětem a (pokud není jiný důvod pro její zařazení do kategorie státních pojištěnců) musí si uhradit pojistné sama jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP).

Studentka nemá nárok na mateřskou dovolenou (náleží jen zaměstnaným ženám), a protože není osobou nemocensky pojištěnou, nemá nárok na dávky peněžité podpory v mateřství. Oba tyto "tituly" jinak zakládají nárok na platbu pojistného na zdravotní pojištění státem. Jen na VŠ se doba přerušení studia, po kterou by jinak trvala mateřská nebo rodičovská dovolená, považuje podle zákona o státní sociální podpoře za soustavnou přípravu na budoucí povolání a po tuto dobu zůstává pojištěnka osobou, za kterou hradí pojistné stát.

Čtěte také: Časné příznaky těhotenství

Přerušení studia je nutné oznámit zdravotní pojišťovně

Přerušení studia, kvůli kterému zanikl nárok na zařazení mezi státní pojištěnce, je nezbytné oznámit zdravotní pojišťovně; skutečnosti rozhodné pro vznik a zánik povinnosti státu hradit za dotyčného pojištěnce pojistné je třeba hlásit pojišťovně do 8 dnů. K ohlášení změny vyplní formulář Přihláška a evidenční list pojištěnce (v kolonce 4. – Kategorie pojištěnce zaškrtne poslední variantu, tj. Plátcem pojistného je pojištěnec – OBZP.

Čtěte také: Jak si v těhotenství ulevit a připravit tělo na nadcházející porod?

A jak to bude po porodu?

Nárok na zařazení do kategorie státních pojištěnců mají mimo jiné dále osoby na rodičovské dovolené (podle zákoníku práce), příjemci rodičovského příspěvku (podle zákona o státní sociální podpoře) a také osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku.

Na studentku se nevztahuje rodičovská dovolená (tu řeší zákoník práce a náleží jen zaměstnankyním). Má ale nárok na rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek jí náleží při splnění podmínek daných zákonem č. 117/1995 Sb. již za měsíc, kdy se dítě narodí. To znamená, že s ohledem na předpokládaný termín porodu by od května byl plátcem pojistného stát z důvodu pobírání rodičovského příspěvku. Jedná se o dávku státní sociální podpory, kterou vyřizuje správa sociálního zabezpečení. Zdravotní pojišťovně je však nutné oznámit a doložit vyplácení této dávky, aby daná pojištěnka mohla být zařazena do kategorie státních pojištěnců.

Čtěte také: Spontánní porod po císařském řezu

Následně – pokud se studentka nevrátí ke studiu – by připadalo v úvahu zařazení mezi státní pojištěnce u důvodu celodenní osobní a řádné péče o dítě. Je ale třeba splnit stanovené podmínky: dítě nesmí být svěřeno do péče jiné osobě, třeba i z rodiny, nesmí být umístěno v jeslích (mateřské škole) na dobu, která převyšuje čtyři hodiny denně, atd. A pozor, do této kategorie se nemůže zařadit osoba, která má příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.

Zdroj: www.vzp.cz

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 476 lidí
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Operace očí a těhotenství? Jde to dohromady!

Máte naplánovanou operaci očí, ale zjistila jste, že jste těhotná? Žádnou paniku, ani jiný stav nemusí být překážkou pro to, abyste zákrok podstoupila. Vše záleží na vašem zdravotním stavu a na konzultaci s lékařem.

Průkazka pro těhotné

Po prokázání těhotenství je vystavena těhotenská průkazka a každá mamina začne navštěvovat poradnu pro těhotné. Průkazka je doklad, a proto by ji měla každá budoucí maminka nosit stále u sebe...

Psychogenní neplodnost - mýtus nebo realita?

Problém dlouhodobé nechtěné neplodnosti (DNN) pro vás věcně a jasně pojmenovává PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš. V druhém dílu seriálu najdete informace o neplodnosti způsobené psychickými příčinami.

V Thomayerově nemocnici zjistí přítomnost drog v těle i časné těhotenství

Oddělení klinické biochemie Thomayerovy nemocnice v Praze nabízí zájemcům tři nová vyšetření - anonymní testy řádově za desítky korun: test na přítomnost drog v moči, spolehlivější a časnější potvrzení těhotenství a citlivější vyšetření krve ve stolici, než je "psaníčkový" test.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.