Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Třezalka

(Mgr. František Červenka | přečteno: 22352x )

Staří Řekové a Římané věřili, že třezalka zahání zlé duchy. Protože rozkvétá v období kolem svátku sv. Jana, v některých zemích se jí říká "kvítí svatého Jana".

Proti zlým duchům…

Staří Řekové a Římané věřili, že třezalka zahání zlé duchy. Protože rozkvétá v období kolem svátku sv. Jana, v některých zemích se jí říká "kvítí svatého Jana". Dnes je populární především jako přírodní prostředek působící proti depresím. Například v Německu je třezalka v léčbě lehčích depresí populárnější a častěji předepisovaná lékaři než klasická antidepresiva.

Třezalka tečkovaná

Jak v organismu působí?

Extrakt působí podobným efektem jako nízké dávky antidepresiv. Vědci přesně neví, jak působí. Ovlivňuje pravděpodobně hladiny přenašečů vzruchu v mozku, především látky zvané serotonin. Třezalka působí na strach, únavu, poruchy náladovosti, premenstruační syndrom, podporuje zdravý spánek, pozitivně ovlivňuje únavu, ospalost a nedostatek energie. Uplatňuje se také proti "zimním depresím". Z dalších účinků jsou důležité protibakteriální a protivirové účinky. Výzkum naznačuje, že by se mohla uplatnit i proti oparům.

Co se používá?

Je to jedna z našich nejcennějších léčivých rostlin. Z rostliny se používá nať v době rozkvětu (20 - 30 cm). Sběr je vhodné provádět v období července až srpna. Nejlépe za suchého počasí, kolem 10. hodiny. Celá rostlina musí být olistěná. Svazuje se v kytice a rozvěšuje se ve stínu svázaná do otýpek nebo volně na provaze nebo tyčích. Umělá teplota při sušení nesmí přesáhnout 35 °C. Květy se po zavlhnutí rychle zabarvují a hnědnou. Je dobré ji občas prohlédnout.

Výhody použití?

Rostlina má široké použití. Pozitivně Vám pomůže při nervových poruchách - chorobné úzkosti, depresi, pocitu strachu, únavě, bolestech hlavy, bušení srdce, náladovosti při menstruaci. Dále při ovlivnění bolesti - například při bolestech svalů, při zánětech sedacích nervů. Z dalšího použití lze zmínit také bolesti při nádorových onemocněních, AIDS, poruchy pigmentace, hepatitidu C a močopudné působení. Olej Vám pomůže při poruchách trávení. Lokálně je používána na podlitiny, odřeniny, záněty, popáleniny prvního stupně a v řadě dalších případů.

Možná rizika?

Užíváte nějaká léčiva? Buďte opatrní. Rostlinu neužívejte dlouhodobě, tj. ne déle než 8 týdnů. Může působit nespavost, bolesti hlavy, suchost v ústech, vyvolávat živé sny. Ve spojení se slunečním zářením může působit fototoxicky, mohou vznikat zánětlivé nebo pigmentové změny na kůži. Zejména lidé se světlou pletí by se měli při užívání třezalky vyhnout přímému slunci. Rostlina zvyšuje činnost enzymů, a tak zrychluje metabolismus léčiv. Může vzniknout také alergie na třezalku. Užíváte-li nějaké léky, poraďte se o vhodnosti použití s lékařem či s lékárníkem.

Mám to brát?

Trpíváte často nervovými poruchami, úzkostí, depresí, pocitem strachu, únavou a bolestmi? Na léčbu depresí se používá standardizovaný extrakt v dávkách 300 mg 3x denně. Surová rostlina se používá v denní dávce 2 - 4 g. Dávky nutraceutické tvoří zhruba jednu desetinu dávek terapeutických denně. Olej užívejte při poruchách trávení. Lokálně je používána na podlitiny, odřeniny, záněty, popáleniny prvního stupně a v řadě dalších případů.

Foto: http://botanika.wendys.cz

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Echinacea

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...

Jitrocel kopinatý

Pro období podzimu jsou typická onemocnění horních cest dýchacích provázená kašlem, někdy i zvýšenou teplotou. I když existuje léků na kašel celá řada, mnozí z nás sáhnou po osvědčené medicíně našich babiček - jitrocelovém sirupu.

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce