Lupénka, latinsky psoriasis, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, postihující cca 2-3% středoevropské populace.
Sama trpím vitiligem. Zajímalo by mě, zda někdo zkoušel přírodní léčbu, bylinky, tinktury a s jakými výsledky?
(MUDr. Nina Benáková | přečteno: 377148x )
3. února 2010 uveřeňujeme aktualizovaný, doplněný článek o vitiligu - kožní chorobě, která se projevuje výpadky pigmentu. Dochází až k zániku buněk tvořících pigment. Výsledkem jsou mléčně bílá ložiska na kůži a ve kštici svazečky bílých vlasů.
Přesná příčina není dosud jednoznačně objasněna.
Autoimunita: Váš imunitní systém vytváří protilátky proti vlastním pigmentotvorným buňkám. Je to obdobné jako u infekce, kdy tvoří protilátky proti cizorodým baktériím. Protilátky a bílé krvinky napadají pigmentovou buňku, ochromí ji a později i zničí, a s ní zaniká i pigmentace. Současně s vitiligem se často vyskytují také jiné autoimunitní choroby (především nemoci štítné žlázy, dále pak cukrovka, revmatoidní artritida, chudokrevnost aj.).
Autodestrukce: Jiná teorie vysvětluje vznik vitiliga nedostatkem biochemických ochranných mechanismů pigmentových buněk. Při tvorbě kožního pigmentu (melanin) vzniká v této buňce totiž řada škodlivých metabolických látek (peroxid vodíku, oxid dusnatý, kyslíkové radikály aj.). Ty jsou za normálních okolností pomocí vlastních enzymů neutralizovány a zneškodněny. U vitiliga tato ochrana chybí nebo je neúčinná. Výsledkem je poškození pigmentotvorné buňky.
Svou roli hraje i dědičnost. Až 40 % pacientů má někoho v příbuzenstvu s těmito pigmentovými problémy.
Dále zde působí nervové vlivy. Tvorba kožního pigmentu je ovlivňována z mozku přes nervové hormony a přes systém žláz s vnitřní sekrecí.
Vzniku vitiliga často předchází tzv. provokační faktory. Nejsou vlastní příčinou vitiliga, ale "probudí" ho takříkajíc ze spícího stádia. Mezi nejčastější patří stres, operace, úrazy a poranění, spálení na sluníčku, infekce, těhotenství a hormonální vlivy a vnitřní choroby. Někdy se však vitiligo objeví bez zjistitelného vyvolávajícího momentu.
Sama trpím vitiligem. Zajímalo by mě, zda někdo zkoušel přírodní léčbu, bylinky, tinktury a s jakými výsledky?
Já abych pravdu řekl,jsem nezkoušel v podstatě nic,snad jen nějaké kdysi masti,různé vitamíny ale absolutně bez výsledku.Ve svý 42 letech se vitiligo pomalu a nenápadně rozšiřuje a já každé jaro žasnu,kde zase mi přibyla další skvrna.Na slunce jít se opalovat je konec,protože bych byl za pár let totálně vybělený.nezvýdá asi než čekat,že někdo chytrý něco vymyslí a my s tímto královským výsadním znamením se zařadíme mezi běžné lidi. Ivo
Dobrý den, manžel také trpí touto chorobou. Přírodní tinkruty jsme zkušleli. Stálo to spoustu peněz, času, výsledek vůbec žádný. Spíše nám přijde, že se nemoc daleko rychleji začala šířit
Přidat nový komentář