Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Vodní dýmka = 20 cigaret

( Redakce | přečteno: 19188x )

Jedna seance s vodní dýmkou se vyrovná dvaceti přímo vykouřeným cigaretám. Ani mentolky nejsou vhodná náhražka, mentol totiž způsobuje v ústech a dýchacích cestách pocit chladu, který nutí k hlubší inhalaci. Tvrdí to MUDr. Kateřina Písecká z centra individuální péče při VFN Praha.

shutterstock.com

Podíl kuřáků, kteří začali kouřit před patnáctým rokem rokem věku, stoupl od roku 1997 o 60 procent. MUDr. Ferdinand Polák, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR, dodává, že nyní je velmi silná základna kuřácké populace, jelikož mladí lidé kouří více a začínají kouřit dříve.

Je bezpečně prokázáno, že kouření má přímou souvislost s rozvojem nádorového onemocnění (a to nejen nádorů plic), ale také je spolu s vysokou hladinou cholesterolu, vysokým krevním tlakem a cukrovkou hlavní příčinou srdečních a cévních onemocnění. Dále je kouření nejvýznamnější příčinou chronické bronchitidy. Obecně lze bez nadsázky říct, že kouření poškozuje všechny tělesné orgány. Riziko je zvýšené nejen u aktivních kuřáků, ale také u pasivních (pasivní kouření zvyšuje kardiovaskulární riziko o 30%!). Ani

vodní dýmka není „bezpečnou“ alternativou cigaret, její kouření může být velmi škodlivé. „V novém protikuřáckém zákoně počítáme s přísnějším režimem pro vodní dýmky“ říká náměstek pro zdravotní péči MUDr. Ferdinand Polák. „Jedním z hlavních důvodů, proč Ministerstvo zdravotnictví navrhuje opatření ohledně zákazu kouření ve všech uzavřených prostorách restaurací, je ochrana nekuřáků před škodlivými účinky pasivního kouření“ říká MUDr. Polák. Zvláště těhotné ženy, kojící maminky a děti jsou nejvíce ohroženými skupinami.

Kouření v číslech

  • 71 % případů rakoviny hltanu zasahuje kuřáky;
  • téměř 60 % rakoviny jícnu či hrtanu taktéž;
  • celých 96 % případů rakoviny plic je způsobeno kouřením;
  • čtvrtina případů rakoviny žaludku, tlustého střeva či konečníku není způsobena jídlem a obezitou, ale právě kouřením; stejně tak 45 % případů rakoviny močových cest a dvě třetiny rakovin ledvinné pánvičky a močového měchýře.
  • 50 % případů infarktů před 50. rokem věku je z kouření; 45 % srdečních selhání před věkem 45 let.
  • úmrtí mužů kuřáků mezi 35 a 75 rokem je 38 % případů způsobeno kouřením. Dalších 19 % úmrtí je v důsledku kouření pro muže starší.
  • Kuřáci si ubírají v průměru více než 6 let svého života.

Mýty o kouření

Mýtus č. 1 : Nemusím přestat kouřit, protože prostředí, ve kterém žiji, je již stejně znečistěné.

Fakt: Znečištěné životní prostředí způsobuje vznik rakoviny plic jen u 5 % populace. Stále tedy platí, že největším zabijákem jsou tabákové výrobky. Koncentrace toxických látek, které vdechuje kuřák je mnohonásobně větší než při běžné inhalaci již tak znečistěného ovzduší.

Mýtus č. 2: Elektronické cigarety je dobrá náhražka

Fakt: Samozřejmě je tato cigareta menší zlo, než klasická nikotinová. Musíme ale rozlišit elektronické cigarety, které nikotin obsahují a které ne. Ty s obsahem nikotinu vlastní závislost na droze neřeší. Z hlediska celospolečenského jsou problematické i elektronické cigarety bez obsahu nikotinu. Tím že napodobují klasickou cigaretu a manipulaci s ní, jejich užívání propaguje kouření. Navíc i v místech kde je nyní kouření klasické cigarety zakázané. Tím spíš si okolí kuřáka hned všimne a tím spíš je negativním vzorem pro děti a mládež.

Mýtus č. 3: Rodiče jsou kuřáci, ale své děti povedeme k prevenci a vysvětlíme jim, že to není dobré.

Fakt: Samozřejmě bude dobré, pokud rodiče budou od malého věku dítěte vysvětlovat, že kouření není zdravé. Ale vždy je to o vzoru v rodině, který většina z nás přebere i do dospělosti. Nehledě na to, že pokud jako rodič budete v prostředí, kde jsou děti kouřit, počítejte u dětí se zdravotními problémy. Ať už se jedná o častější zápaly plic, záněty středního ucha, astmatické záchvaty či atopické ekzémy. Mnoho studií rovněž prokázalo vliv kouření rodičů na rozvoj dětské leukémie.

Přečtěte si také

Podívejte se na video s tipy, jak nejrychleji skoncovat s cigaretami. Pomoci může hypnóza nebo specializovaná centra – více informací i kontakty najdete zde. Doporučujeme také pročíst diskusi o odvykání kouření.

Rada na závěr

MUDr. Kateřina Písecká z centra individuální péče při VFN Praha: Je potřeba si uvědomit, proč chcete přestat kouřit. Stanovte si „den D“, kdy s kouřením přestanete. Vymyslete si náhradní činnost k situacím, ve kterých kouříte (např. Při chuti na cigaretu vypít sklenici nápoje, jít si zaběhat…), odstraňte ze svého okolí předměty související s kouřením, stanovte si odměnu za úspěch. Je však potřeba si uvědomit, že se většinou jedná o skutečnou závislost, proto se nestyďte při neúspěchu vyhledat odbornou pomoc např. v Centru léčby závislosti na tabáku. Mějte na paměti, že přestat kouřit má smysl ve kterémkoliv věku.

Napište nám do diskuse nebo na [email protected].

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Honza
2x

Informace o vodních dýmkách jsou poněkud vágní a ničím nepodložené. Osobně se domnívám, že jsou zcela nepravdivé.

Jan
2x

Informace o vodních dýmkách stále vycházejí z té Oxfordské studie, kde se použil rychlozápalný uhlík, hořící při teplotě 800°C, místo kokosového, který má asi 500-600°C. Dále při této studii nebyl použit alobal na odstínění uhlíku od tabáku. Uhlík byl položen přímo v tabáku (Na rozdíl od normálního kouření tu tabák hořel, nikoliv jen postupně vysoušel.) Dále na test byl použit velice výkonný ,,vysavač'', který vodní dýmku vytáhl za pár minut (standard je asi 2 hodiny). Není tedy divu, že byly hodnoty škodlivých látek naměřeny tak vysoké, jenže to byly látky, které se při standardním kouření téměř nevytvářejí, díky podstatně nižším teplotám. Spousta těchto látek vznikla právě velmi vysokou teplotou působící na medovou melasu a glycerol přítomny v dýmkovém tabáku (Ty tvoří asi 80-90% náplně dýmky, pouze 10-20% je tabák) Jen dodávám, že netvrdím, že dýmka je neškodná, nebo, že je ,,čistší'', ale neobsahuje tolik škodlivých látek, kolik se uvádí. Odhadl bych to tak na 4 cigarety, většinou ještě rozděleny mezi 2-4 kuřáky jedné dýmky.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

LDL-aferéza

LDL-aferéza je přístrojová léčebná metoda, která umožňuje selektivní odstranění cholesterolu z krve pacienta. Je v současné době nejúčinnější a přitom bezpečnou metodou léčby zvýšené koncentrace cholesterolu v krvi - hypercholesterolémie.

Toxoplazmóza

Původce onemocnění: Toxoplasma gondii. Parazit se složitým vývojovým cyklem a řadou morfologicky odlišných stádií. Infekčním stádiem je oocysta, která se vytváří pouze ve střevě nakažené kočky (event. jiných kočkovitých šelem) a je vylučována trusem.

Káva

Matečnou rostlinou kávového semena jsou různé druhy kávovníků. Semeno se zbaví dužiny, suší se a praží při 200 - 250 °C. Při pražení káva dostane typické aroma známé všem, kteří mají kávu rádi.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce