Inzerce

Vysoký nitrooční tlak nemusí ihned znamenat zelený zákal

29. července 2019, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 763x

Do té doby, dokud nedojde k poškození zrakového nervu a zrakových funkcí, je stále “pouze vysokým nitroočním tlakem”, čili oční hypertenzí.

foto: shutterstock.com

Normální nitrooční tlak je důležitý pro správnou funkci oka a pro zachování dobrého vidění. Tento tlak chrání oko před deformací (oko je zatěžováno očními víčky a okohybnými svaly) a také předchází jeho otokům.
Hodnoty nitroočního tlaku během dne kolísají, nejvyšší nitrooční tlak je u většiny lidí ihned po probuzení, během dne pak klesá.
Jeho hodnoty ovlivňuje tvorba a odtok nitrooční tekutiny, pokud se tekutiny tvoří nadbytek nebo se zhorší její odtok, tlak v oku se zvětšuje. Normální tlak je tedy výsledkem rovnováhy mezi tvorbou a odtokem, přičemž problematická není jen hodnota „nad“, ale i „pod“ normálem.
Proto je sledování nitroočního tlaku důležité – naměřené hodnoty mohou upozornit na různé zdravotní problémy a onemocnění.

Hodnoty nitroočního tlaku jsou u zdravého oka v průměru 11-21 mmHg. Rizikem vysokého očního tlaku je poškození cév a očního nervu. Někteří pacienti ovšem mohou mít trvale tlak nad horní hranicí, a přesto u nich nikdy nedojde k rozvoji glaukomu. Naopak i u nižšího tlaku může dojít k závažnému poškození zrakového nervu. Snížený nitrooční tlak bývá příznakem diabetických obtíží a zánětů. Výše tolerovaného tlaku je velmi individuální.

Čtěte také: Jak si chránit oči při plavání?

Co ovlivňuje hodnoty nitroočního tlaku

Výšku nitroočního tlaku ovlivňuje kofein, kouření tabáku, stres, konzumace alkoholu, dlouhodobá léčba kortikosteroidů a dalších léků (mydriatika). Naopak nitrooční tlak přechodně snižuje sport a anestezie. Hodnoty nitroočního tlaku také ovlivňuje stav očních víček.

Čtěte také: Zelený zákal odhalte včas, může vést až ke slepotě

Vysoký nitrooční tlak (oční hypertenze)

Vysoký oční tlak je stav, při němž je naměřen vyšší tlak uvnitř oka, než jaký je pokládán za bezpečný. Faktem ale je, že tento pojem je relevantní, protože každý z nás má jinou bezpečnou výši tohoto tlaku. Oční hypertenze tak pro někoho z nás může být zcela normální stav, jenž nikterak neovlivňuje, nepoškozuje a nenarušuje vidění. I přesto je však nutné, aby tito lidé byli sledován a kontrolovániI když glaukom nemají, jsou jim ohroženi.

Přestože vysoký nitrooční tlak je hlavním rizikovým faktorem pro vznik zeleného zákalu (glaukomu), automatický vztah „zvýšený nitrooční tlak = glaukom“ neplatí.

Co způsobuje oční hypertenzi

Nejčastěji je oční hypertenze způsobena nedostatečným odtokem nitrooční tekutiny. Do oka se rovněž může dostávat i větší množství tekutiny, než oko zvládá odvádět, což způsobuje nárůst tlaku uvnitř oka. Jistý vliv má i genetická predispozice, krátkozrakost a cukrovka. Tento stav mohou navodit i některé léky.

Příznaky vysokého očního tlaku

Malé zvýšení očního tlaku se nijak neprojevuje, výrazné zvýšení může být provázeno zhoršeným viděním, bolestmi očí a hlavy, celkovou nevolností. Často ale projevy zvýšeného nitroočního tlaku nejsou patrny, a proto jsou důležité pravidelné prohlídky u lékaře.

Příznaky se objevují obvykle až později, kdy se rozvine v glaukom, a to se pak jedná o výpadky zorného pole, poruchy periferního vidění a rozmazané okraje zorného pole. Faktem ale je, že zvýšený nitrooční tlak může způsobovat migrény. Ty s objevují obzvláště u méně časté formy glaukomu s uzavřeným úhlem, která má záchvatovitý průběh. Právě u ní se objevuje bolest hlavy, očí, zhoršené vidění, nevolnost až zvracení.

Kdy a jak se nitrooční tlak měří

Nitrooční tlak vám bude vždy změřen při komplexním vyšetření u očního lékaře. Měření je velmi rychlé, nebolestivé a probíhá pomocí speciálních přístrojů – nejčastěji pomocí bezkontaktního tonometru. Při tomto měření se vsedě zadíváte do přístroje před vámi, ten vám do oka foukne – a měření je hotové. Totéž se provádí i u druhého oka.

Čtěte také: Po čtyřicítce si nechte kouknout do očí

Léčba vysokého nitroočního tlaku

Vysoký oční tlak představuje značný rizikový faktor pro vznik zeleného zákalu, a proto lékaři po odhalení předepisují léky na jeho snížení. Jiní naopak vyčkávají a pouze pravidelně monitorují nitrooční tlak a kontrolují stav oka i zrakových funkcí. Jakou v konkrétním případě zvolit strategii, závisí na hodnotě nitroočního tlaku, na zdravotním stavu pacienta, jeho věku a výsledcích dalších vyšetření. A samozřejmě by léčebný postup měl být výsledkem dohody mezi dobře informovaným pacientem a jeho lékařem.

Zdroj: www.vadyzraku.cz

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 703 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Ilona (periorální dermatitida) 13. října 2019, 21:14:44

    Dobrý večer, dá se s tím něco dělat bez kortikoidů? Například používat nějaký dermo… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.