Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Zánět rohovky může vést i ke ztrátě zraku

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 20086x )

Zánět rohovky je velmi nepříjemné a závažné onemocnění. Při zanedbání léčby může tato choroba způsobit dokonce i slepotu. Návštěva lékaře se i při podezření tedy nesmí oddalovat. Pokud se skutečně jedná o zánět rohovky, je nutno nasadit antibiotické kapky a mast.

shutterstock.com

Rohovka tvoří přední, vypouklou část oční bulvy. Skládá se z několika vrstev a je průzračná jako sklo, což je nepostradatelné pro nerušené vidění. Je méně než jeden milimetr silná, směrem ke středu tenčí než na okraji. Rohovka je zvenku zvlhčována slzným filmem, což je velmi důležité pro lom světla a proto klíčové pro zajištění ostrého vidění. Rohovka je prostoupena mnoha citlivými nervovými zakončeními očního nervu, která vnímají podněty a předávají je dál. Tato inervace slouží jako ochrana proti poranění citlivých očí. Každé podráždění nervů, a to i ze zánětu rohovky, vede k bolesti, zavírání víček a zvýšené produkci slz.

Zánět oční rohovky je zpravidla infekčního charakteru. Původcem jsou nejčastěji bakterie a viry, méně často plísně. Příčina však může být i mechanického charakteru. Podráždění rohovky může vzniknout například dlouhodobým nošením kontaktních čoček. Na vině bývá také poranění oka nebo nedostatečná tvorba slz. Zánět může mít vliv na různé vrstvy rohovky, jednotlivě nebo v kombinaci. Příznaky zánětu jsou závislé na tom, která vrstva rohovky je postižena v souvislosti s příčinou zánětu. Zánět rohovky může být velmi bolestivý. Rohovka se může zakalit, oko se křečovitě zavírá a rozvíjí se nadměrné slzení. V případě infekce je nutné rychle zahájit léčbu, aby se předešlo závažným následkům.

Čtěte také: Alergický zánět spojivek

Infekční keratitidy

Záněty rohovky bývají bakteriální i virové. Jsou charakterizovány bolestí, zčervenáním oka, fotofobií a sníženou zrakovou ostrostí. Některé bakterie vyvolávají charakteristický typ vředu, který může v některých případech i perforovat. Pokud onemocnění pronikne do hlubších vrstev rohovky, vždy se zhojí jizvou, která trvale omezuje vidění. Bakteriální keratitida je urgentní stav a léčba nesnese odklad. Léčba antibiotiky je lokální.

Zánět rohovky způsobený bakteriální infekcí může vzniknout při příliš dlouhém nošení kontaktních čoček, protože se zde hromadí a množí bakterie. Nahromaděné bakterie buď nejsou dlouhodobě odstraňovány vůbec, nebo jen nedostatečně roztokem pro kontaktní čočky. Pokud čočky zůstávají v očích po delší dobu, patogeny mohou nakazit rohovku.

Také lidé se sníženou imunitou (imunodeficiencí), a to zejména starší pacienti nebo diabetici, jsou často postiženi bakteriálním zánětem rohovky.

Rohovka může být také napadena viry, v těchto případech bývá obvykle zasažena i pokožka kolem očí. Léčba obvykle probíhá prostřednictvím antivirových očních kapek. Zánět rohovky může být způsoben také plísněmi, amébami nebo parazity.

Povrchový zánět rohovky

Neméně závažným onemocněním rohovky je povrchový zánět rohovky neboli rohovkový vřed. Aby se mohl rozvinout, je potřeba rohovku mechanicky poškodit. Stačí neopatrné nasazení či vyndání kontaktních čoček, škrábnutí nehtem, řasenkou, nebo jakýkoli úraz oka. Vrstva rohovky se poškodí a do místa proniknou mikroorganismy. Vřed je hnisavý a je na první pohled vidět – na rohovce se objeví žlutá skvrna.

Zánět rohovky kvůli nedostatečnému zvlhčení

Vedle infekce může být zánět rohovky způsoben také poškozeným slzným filmem. Porucha lubrikace povrchu oka vede k neustálému dráždění rohovky, například prostřednictvím nedobrovolného mrkání. To může způsobit reakci imunitního systému, která spustí zánětlivou reakci. V případě takového zánětu, který se vyskytuje bez účasti infekčních původců, není obvyklé vážné poškození rohovky. Běžnými důsledky bývá pocit cizího tělesa a zarudlé slzící oči. Kromě toho je porucha zvlhčení často doprovázena dalšími příznaky suchých očí. Zánět způsobený nedostatkem slz se řeší použitím umělých slz. Úlevu v noční době pak přináší oční masti.

Čtěte také: Syndrom suchého oka - nepleťte si ho s alergií

Jak se zánět rohovky projevuje?

  • ostrá bolest za očima
  • pocit cizího tělesa v oku
  • zarudlé oči, více směrem ke středu oka
  • slzení
  • zhoršení zraku, především nejasné rozostřené vidění (v důsledku zakalení rohovky)
  • křeč očního víčka
  • světloplachost (vadí světlo)

Léčba zánětu rohovky

Léčba zánětu rohovky spočívá v aplikaci kapek a mastí, které se předepisují podle vyvolávací příčiny. V krajním případě může být nutný i operační zákrok, kdy se odstraní odumřelé tkáně rohovky. Během léčby je dobré nevystavovat se ostrému světlu, nosit tmavé brýle, minimalizovat práci s počítačem nebo sledování televizoru. Bolest zmírňují i chladné obklady a v ranných fázích hojení vám lékař pravděpodobně doporučí obvaz na obě oči, který zabraňuje jejich pohybům a pomáhá urychlit hojení.

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 567 lidí

Mohlo by vás zajímat

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Ječné zrno

Ječné zrno je zánět mazové žlázky v očním víčku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce