Inzerce

Zánět rohovky může vést i ke ztrátě zraku

14. září 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 5098x

Zánět rohovky je velmi nepříjemné a závažné onemocnění. Při zanedbání léčby může tato choroba způsobit dokonce i slepotu. Návštěva lékaře se i při podezření tedy nesmí oddalovat. Pokud se skutečně jedná o zánět rohovky, je nutno nasadit antibiotické kapky a mast.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
156 Kč

Rohovka tvoří přední, vypouklou část oční bulvy. Skládá se z několika vrstev a je průzračná jako sklo, což je nepostradatelné pro nerušené vidění. Je méně než jeden milimetr silná, směrem ke středu tenčí než na okraji. Rohovka je zvenku zvlhčována slzným filmem, což je velmi důležité pro lom světla a proto klíčové pro zajištění ostrého vidění. Rohovka je prostoupena mnoha citlivými nervovými zakončeními očního nervu, která vnímají podněty a předávají je dál. Tato inervace slouží jako ochrana proti poranění citlivých očí. Každé podráždění nervů, a to i ze zánětu rohovky, vede k bolesti, zavírání víček a zvýšené produkci slz.

Zánět oční rohovky je zpravidla infekčního charakteru. Původcem jsou nejčastěji bakterie a viry, méně často plísně. Příčina však může být i mechanického charakteru. Podráždění rohovky může vzniknout například dlouhodobým nošením kontaktních čoček. Na vině bývá také poranění oka nebo nedostatečná tvorba slz. Zánět může mít vliv na různé vrstvy rohovky, jednotlivě nebo v kombinaci. Příznaky zánětu jsou závislé na tom, která vrstva rohovky je postižena v souvislosti s příčinou zánětu. Zánět rohovky může být velmi bolestivý. Rohovka se může zakalit, oko se křečovitě zavírá a rozvíjí se nadměrné slzení. V případě infekce je nutné rychle zahájit léčbu, aby se předešlo závažným následkům.

Čtěte také: Alergický zánět spojivek

Infekční keratitidy

Záněty rohovky bývají bakteriální i virové. Jsou charakterizovány bolestí, zčervenáním oka, fotofobií a sníženou zrakovou ostrostí. Některé bakterie vyvolávají charakteristický typ vředu, který může v některých případech i perforovat. Pokud onemocnění pronikne do hlubších vrstev rohovky, vždy se zhojí jizvou, která trvale omezuje vidění. Bakteriální keratitida je urgentní stav a léčba nesnese odklad. Léčba antibiotiky je lokální.

Zánět rohovky způsobený bakteriální infekcí může vzniknout při příliš dlouhém nošení kontaktních čoček, protože se zde hromadí a množí bakterie. Nahromaděné bakterie buď nejsou dlouhodobě odstraňovány vůbec, nebo jen nedostatečně roztokem pro kontaktní čočky. Pokud čočky zůstávají v očích po delší dobu, patogeny mohou nakazit rohovku.

Také lidé se sníženou imunitou (imunodeficiencí), a to zejména starší pacienti nebo diabetici, jsou často postiženi bakteriálním zánětem rohovky.

Rohovka může být také napadena viry, v těchto případech bývá obvykle zasažena i pokožka kolem očí. Léčba obvykle probíhá prostřednictvím antivirových očních kapek. Zánět rohovky může být způsoben také plísněmi, amébami nebo parazity.

Povrchový zánět rohovky

Neméně závažným onemocněním rohovky je povrchový zánět rohovky neboli rohovkový vřed. Aby se mohl rozvinout, je potřeba rohovku mechanicky poškodit. Stačí neopatrné nasazení či vyndání kontaktních čoček, škrábnutí nehtem, řasenkou, nebo jakýkoli úraz oka. Vrstva rohovky se poškodí a do místa proniknou mikroorganismy. Vřed je hnisavý a je na první pohled vidět – na rohovce se objeví žlutá skvrna.

Zánět rohovky kvůli nedostatečnému zvlhčení

Vedle infekce může být zánět rohovky způsoben také poškozeným slzným filmem. Porucha lubrikace povrchu oka vede k neustálému dráždění rohovky, například prostřednictvím nedobrovolného mrkání. To může způsobit reakci imunitního systému, která spustí zánětlivou reakci. V případě takového zánětu, který se vyskytuje bez účasti infekčních původců, není obvyklé vážné poškození rohovky. Běžnými důsledky bývá pocit cizího tělesa a zarudlé slzící oči. Kromě toho je porucha zvlhčení často doprovázena dalšími příznaky suchých očí. Zánět způsobený nedostatkem slz se řeší použitím umělých slz. Úlevu v noční době pak přináší oční masti.

Čtěte také: Syndrom suchého oka - nepleťte si ho s alergií

Jak se zánět rohovky projevuje?

 • ostrá bolest za očima
 • pocit cizího tělesa v oku
 • zarudlé oči, více směrem ke středu oka
 • slzení
 • zhoršení zraku, především nejasné rozostřené vidění (v důsledku zakalení rohovky)
 • křeč očního víčka
 • světloplachost (vadí světlo)

Léčba zánětu rohovky

Léčba zánětu rohovky spočívá v aplikaci kapek a mastí, které se předepisují podle vyvolávací příčiny. V krajním případě může být nutný i operační zákrok, kdy se odstraní odumřelé tkáně rohovky. Během léčby je dobré nevystavovat se ostrému světlu, nosit tmavé brýle, minimalizovat práci s počítačem nebo sledování televizoru. Bolest zmírňují i chladné obklady a v ranných fázích hojení vám lékař pravděpodobně doporučí obvaz na obě oči, který zabraňuje jejich pohybům a pomáhá urychlit hojení.

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 221 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Tina (Kvalitní kontaktní čočky) 17. října 2019, 10:47:57

  Já bych jim znova peníze neposílala. Nebyla si spokojená jednou, tak proč to riskovat. Zkus… Diskutovat

 • Magda (Jizvy po akné) 17. října 2019, 17:24:59

  Pomohlo vám něco z obchodu?  Diskutovat

 • Magda (Konopná mast) 17. října 2019, 17:29:07

  Jak a na co ji nejvíce používáte?  Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.