Inzerce

Zánět středouší (otitis media)

aktualizováno 8. dubna 2006, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 1060x

Bakteriální nebo virové záněty středouší obvykle vznikají následkem zánětu horních cest dýchacích. Mohou se vyskytovat v každém věku, nejčastější však jsou u dětí ...

Bakteriální nebo virové záněty středouší obvykle vznikají následkem zánětu horních cest dýchacích. Mohou se vyskytovat v každém věku, nejčastější však jsou u dětí mezi 3 měsíci a 3 lety.

Charakteristika: mikroorganismy pronikají z nosohltanu do středouší na sliznici Eustachovy trubice nebo se mohou šířit přes lamina propria slizniční výstelky.

Etiologie: katarální otitidu mohou vyvolat různé viry. Hnisavá otitida je nejčastěji vyvolána těmito baktériemi: Streptococcus pneumoniae, S. pyogenes, Haemophilus influenzae, méně často Moraxella catarrhalis, Staphylococcus aureus, u novorozenců i gramnegativní tyčky. Zvláštní klinický obraz je u infekce Mycoplasma pneumoniae.

Klinický obraz: u malých dětí začíná onemocnění obvykle horečkou, často předchází onemocnění akutní katar dýchacích cest. Bývá silná bolest v uchu, u kojenců se projevující neklidem, naříkavým pláčem, přidává se nechutenství až nauzea, někdy zvracení a průjem. Bolestivý tlak na tragus či tah za boltec není signifikantní pro zánět středouší, tyto příznaky nacházíme u externí otitidy. Po spontánní perforaci bubínku vytéká z ucha krvavý nebo sérosangvinolentní, později hnisavý sekret.

Komplikace: mezi vážné komplikace patří akutní mastoitida, petrositida, labyrintitida, obrna lícního nervu, percepční nedoslýchavost, epidurální absces, hnisavá meningitida a další nitrolebeční komplikace.

Diagnóza: správnou diagnózu lze stanovit na základě klinického obrazu a ověřujeme ji otoskopicky. Při vyklenutém bubínku se provádí paracentéza (myringotomie). Paracentézu by měl provádět specialista. Je vhodné provést odběr sekretu na kultivační vyšetření. Při podezření na komplikace je vhodné dítě hospitalizovat a doplnit vyšetření. Infekční myringitida – zánět bubínku s drobnými puchýřky – je virového či mykoplazmového původu.

Terapie: u dětí mladších než 14 let je nejčastějším vyvolavatelem H. influenzae, proto je nejvhodnější zahájit terapii amoxicilinem, pokud přetrvává horečka a příznaky dalších 48 h, jsou vhodné chráněné peniciliny nebo cefalosporiny odolné vůči betalaktamázám. U dospělých bývá původcem především S. pneumoniae, v našich podmínkách zatím dobře citlivý na penicilin. Při přecitlivělosti vůči penicilinům lze použít makrolidy nebo kotrimoxazol. Terapie má trvat 7 – 10 dní, abychom předešli přechodu do chronického zánětu. Je vhodné sledovat sluch nemocného, popřípadě provést tympanometrické vyšetření.

"\n

Převzato z knihy Infekční nemoci (nakladatelství Galén)

"
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Nové články emailem
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 258 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. února 2019, 10:49:45

    Moni antibiotika zabraly tak na půl zítra budu vědět výsledky břicho mě stále po boliva. Ad… Diskutovat

  • Klára (Nachlazení) 20. února 2019, 10:59:05

    A s čím máte přesně problém?  Diskutovat

  • Denisa (priznaky?) 20. února 2019, 10:59:33

    Četl jsem jednu zahraniční studiu, kde se zjistilo, že rostliny, které se nestříkají si… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.