Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Záněty vedlejších dutin nosních

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6930x )

Jako zánět vedlejších dutin nosních (= sinusitida) se označuje zanícení sliznice výběžků z dutiny nosní - vedlejších dutin nosních. Většinou nemoc postihuje více vedlejších dutin nosních (dutiny čelistní, čichové, čelní, klínová).

Základní informace

Jako zánět vedlejších dutin nosních (= sinusitida) se označuje zanícení sliznice výběžků z dutiny nosní - vedlejších dutin nosních. Většinou nemoc postihuje více vedlejších dutin nosních (dutiny čelistní, čichové, čelní, klínová). Může se projevit jako zánět jednostranný i oboustranný. Udává se, že cca 15% veškeré populace prodělá zánět vedlejších dutin nosních aspoň jedenkrát ročně. Ve většině případů je průběh onemocnění nekomplikovaný. Jestliže se však vyskytnou komplikace, dochází k postižení okolních orgánů - očnice, nitrolebí - a jedná se o závažný stav.

Jaká je příčina

Příčinou zánětu vedlejších dutin nosních je infekce. Zpočátku se obvykle jedná o infekci virovou. Příkladem nejčastější, běžné virové infekce, s kterou má každý bohaté zkušenosti, je nachlazení. Viry působí na sliznici tak, že ji poškozují a oslabují její obranyschopnost. Takto oslabená sliznice poté může být cílem nájezdu škodlivých bakterií, které se vyskytují všude kolem nás a pronikají do nosu vdechovaným vzduchem. Zánětem změněná sliznice otéká. Může dojít k ucpání ústí vedlejších dutin nosních. Uvnitř se pak hromadí zánětlivá tekutina (hnis). Přetlak v dutině je příčinou bolesti.

Méně častou příčinou zánětu vedlejších dutin nosních může být mykotická (houby či plísně) infekce. Zhoršená průchodnost nosu, například při nosní polypóze, zvětšené nosní mandli či vybočení nosní přepážky, také přispívá k větší pravděpodobnosti vzniku zánětu vedlejších dutin nosních. A některé stavy spojené s hormonálními změnami v těle jsou spojeny s častějším výskytem onemocnění (např. těhotenství). Zkažené kořeny horních zubů, které často zasahují těsně k okraji nebo pronikají i do nitra čelistní dutiny, také způsobují záněty vedlejších dutin nosních.

Jaké jsou příznaky

Prodělali jste v nedávné době, či právě proděláváte, nemoc z nachlazení? Stále máte ucpaný nos? Smrkáte hustou, žlutou až zelenou rýmu? Bolí vás hlava, zejména v oblasti tváří a na čele? Při předklonu je to, jako by chtěla puknout? Máte teploty? Celkově jste unaveni, malátní? Huhňáte? Jestliže odpovídáte na většinu nebo dokonce na všechny otázky ano, pak Vás trápí akutní zánět vedlejších dutin nosních.

Zánět vedlejších dutin nosních však může mít i formu chronickou. Při té jsou příznaky většinou mírnější, bolest hlavy nebývá výrazná, zvýšené teploty obvykle nejsou přítomny. Trvají však déle, řádově měsíce.

První pomoc

Co tedy dělat, abyste co nejrychleji ulevili svému nosu a třeštící hlavě? Prohlédněte svou domácí lékárničku, zda v ní nenajdete běžné nosní kapky. Nebo se pro ně vydejte do nejbližší lékárny. Kapejte si na obě strany nosu v záklonu hlavy vleže na zádech několikrát denně. Tím dochází ke zmenšení otoku sliznic, uvolnění průchodnosti nosu. Můžete tak hnisavou rýmu vysmrkat. Uvolní se i ústí vedlejších nosních dutin a zmenší se tak přetlak uvnitř a tím i bolest.

Dostatečně pijte. Svlažené sliznice se dokáží lépe bránit infekci. Zvyšte příjem vitaminu C – ať už ve formě citrusů či si ho kupte v lékárně. Zkuste si napustit do umyvadla teplou až horkou vodu, ponořte do ní paže na cca 20-30 minut a předkloňte se nad ně. Vezměte si proti bolesti léky typu Paralen nebo Ibuprofen. Tyto léky zároveň působí i proti zánětu i proti zvýšené teplotě.

Pokud jste provedli všechny výše uvedené kroky a stejně nenacházíte úlevu, pak Vám nezbývá, než se vydat k lékaři, ať již Vašemu obvodnímu nebo přímo ke specialistovi – otorinolaryngologovi.

U lékaře

Počítejte s tím, že se Vás lékař začne nejprve vyptávat. Některé otázky Vám budou připadat „k věci“, jiné možná „úplně mimo mísu“. Ale i informace, které podle Vás nemají s Vaším nosem nic společného mohou být pro posouzení Vašich obtíží velký význam.

Po počátečním „oťukávání“ Vám lékař prohlédne Váš nos. Protože nos připomíná tmavou dutinu, kde není žádné světlo, vezme si lékař na pomoc takzvané nosní zrcátko (které však vypadá spíše jako kleště). Toto Vám vloží do nosní dírky a mírně ho roztáhne, do nosu si posvítí. Nebojte se, je to pouze dívání se, a to nebolí. Může provést z nosu výtěr tenkou štětičkou a zjistit tak, jaká škodlivá bakterie osídlila Váš nos.

Je možné, že si poté vezme na pomoc endoskop. To je vlastně tenká trubička, která se zavede do nosu. Tento přístroj sám svítí a zvětšuje obraz. Tak umožňuje lékaři řádně si prohlédnout celou nosní dutinu, včetně oblastí, kam ústí vedlejší nosní dutiny. Někdy před endoskopickým vyšetřením lékař do nosu nastříká či vloží na vatových tampóncích roztok, který nos znecitliví a stáhne v nose četně se vyskytující cévky.

Lékař Vám poklepe na kosti nad vedlejšími nosními dutinami. Případně zmáčkne určitá místa na obličeji, která mohou být zvýšeně citlivá.

Často je nutné zjistit rozsah postižení vedlejších nosních dutin pomocí rentgenového vyšetření.

Na základě výsledků proběhlých vyšetření stanoví lékař, co budete proti zánětu podnikat. Jednoznačně Vám doporučí fyzický klid. Tedy nejlépe alespoň na několik dní nemoc „vyležet“. Dalším krokem bývá užívání antibiotik v tabletách. Průměrná doba léčby by měla být alespoň sedm dní. Jestliže si dosud do nosu nekapete nosní kapky, lékař Vám toto jistě doporučí. Může Vám i předepsat tablety, které jsou také schopné snížit otok sliznic v nosu. Léky proti bolesti jsou další možností.

Lékař Vám může i doporučit provedení punkce čelistní dutiny. A to v případě, jestliže léčba pomocí léků není úspěšná a Vy trpíte dál. Dalším případem je, že sice přicházíte poprvé, ale Vaše obtíže jsou velmi pokročilé a na rentgenovém snímku je značně pokročilý zánět v největší, čelistní dutině.

Přestože o punkci kolují hrůzostrašné zvěsti, jestliže je řádně provedena, jedná se o zákrok nepříjemný, ale ne bolestivý. Nejprve lékař do nosu nastříká či vloží na vatových tampóncích roztok, který nos znecitliví. Poté pronikne nástrojem, který připomíná tlustou jehlu, přes tenkou kostěnou stěnu mezi dutinou nosní a čelistní dutinou. Čelistní dutinu vypláchne. Vy na vlastní oči uvidíte, co je možné si v nose „vypěstovat“. Do dutiny někdy vstříkne rovnou i roztok antibiotik. V některých případech je nutné punkci jednou za dva dny opakovat.

Co neovlivníte

Jak jsme si již řekli, ve většině případů bude mít asi za jeden týden „pokoj“. Jestliže ale dojde k tomu, že Vám otečou a zarudnou víčka, vytlačí se oko z očnice, máte vysokou horečku a bolesti hlavy, pak se onemocnění zkomplikovalo. Došlo k rozšíření zánětu do očnice.

Jiná možná komplikace se projeví vyklenutím a zarudnutím v oblasti obočí či na čele. Nejzávažnější komplikací je potom rozšíření zánětu do nitra lebky.

Všechny tyto komplikace si vyžadují pobyt v nemocnici s operační léčbou.

Co můžete sami

Vyhýbejte se již pouhému nachlazení. Žijte „zdravě“: nekuřte, sportujete, otužujte se, jezte hodně ovoce, které má dostatek vitaminu C. Jakmile již nachladnete a dostanete rýmu, snažte se ucpaný nos co nejlépe uvolnit. Smrkejte. Kapejte si řádně nosní kapičky.

Jakmile se již dostaví intenzivní bolest hlavy, zvýšená teplota, případně se najednou zastaví smrkání a zvyšuje se tlak v obličeji a čele, je nejvyšší čas navštívit lékaře.

Při léčbě zánětu vedlejších dutin nosních je důležité dodržování pokynů lékaře. „Nepřecházejte“ nemoc. Nemyslete, že antibiotika vše zvládnou a vy tedy můžete nadále všechny své síly vrhat do práce. To je hluboký omyl, umožněte Vašemu tělu, ať co nejvíce sil věnuje co nejrychlejšímu zbavení se nemoci. Neubírejte mu energii na úkor práce, která jistě počká. Nemáte nic cennějšího, než je Vaše zdraví. A pozor na komplikace zánětů vedlejších dutin nosních!

Nezbytné je užívání doporučených léků, chození na domluvené kontroly.

Máte riziko vzniku onemocnění?

Máte významně vybočenou nosní přepážku? Máte nosní polypy? Zvětšenou nosní mandli? Dýcháte většinou ústy, protože nosem to nejde? Pak je odpověď na otázku z nadpisu ano. Zvláště pozor na nachlazení!

Časté otázky

Nikdy jsem zánět vedlejších nosních dutin neměl. Mám se bát, že mě postihne?
Není se čeho bát. V absolutní většině případů se jedná o nekomplikované onemocnění, jehož léčba trvá asi jeden týden. Jste-li nachlazeni, dbejte o sebe. Nepřecházejte nemoci.

Je při každém zánětu vedlejších nosních dutin nutné provedení punkce?
Není. Punkci čelistní dutiny Vám lékař navrhne jen tehdy, když léky dostatečně nezabírají a maximum zánětu postihuje čelistní dutinu.

Je pravda, že se lékaři snaží pacienty utěšit, že punkce nebolí, ale skutečnost je zcela jiná?
Na punkci čelistní dutiny je nejdůležitější řádné umrtvení sliznice nosu. Samotná punkce není bolestivá. Je jistě nepříjemné, když slyšíte křupnutí, jak lékař proniká jehlou přes tenkou kostěnou stěnou mezi nosní dutinou a dutinou čelistní. Ale po punkci ve většině případů ucítíte jasnou úlevu od bolesti a tlaku ve tváři.

Musím si kapat do nosu kapky, i když nosem dýchám celkem dobře a skoro nic nesmrkám? Vždyť mne hlavně nepředstavitelně bolí hlava a mám v ní velký tlak. Na to přeci nemohou nějaké kapky do nosu pomoci!
Kapat do nosu si musíte. Nosní kapky uvolňují otok sliznice v oblastech ústí vedlejších nosních dutin do nosu. Tak umožní uvolnění hnisu z dutin a jeho následné vysmrkání. Jinak hrozí zhoršení stavu, až výše uvedené komplikace.

Užívám antibiotika pro zánět vedlejších dutin nosních. Teď mi trochu oteklo oko. Bolí to, ale dá se to vydržet. Lékař mne posílá do nemocnice a hrozí, že budu muset jít hned na operaci. Je to pravda?
V případě výskytu komplikací zánětu vedlejších dutin nosních se jedná o poměrně závažné stavy. Zánět se může šířit do oka a do nitra lebky směrem k mozku. V takovém případě je třeba bez velkého odkladu zánět chirurgicky vyčistit a dále nevyčkávat.

Otestuj se…

Co mám dělat, když mám rýmu a bolí mne hlava?
a) vzít si Paralen
b) kapat si do nosu nosní kapky několikrát denně, řádně smrkat
c) nic, rýma léčená i neléčená trvá týden

Jak se projevuje zánět vedlejších dutin nosních?
a) rýmou, krvácením z nosu, kašlem
b) bolestí hlavy, jinak nemá žádné příznaky
c) rýmou, zhoršeným dýcháním nosem, ztrátou čichu, bolestí hlavy, zvýšenou teplotou, celkovou únavou

Jak se léčí zánět vedlejších dutin nosních?
a) nosními kapkami, antibiotiky, fyzickým klidem
b) chirurgicky
c) antibiotiky, nevyžaduje pracovní neschopnost

Související odkazy

http://www.cls.cz/dp/2002/t298.rtf

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat vhodnou antikoncepční pilulku

Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce