Za rizikové pití považujeme u zdravých osob již dávky mezi 20 až 40g čistého alkoholu denně.
U doktora
Jen málokdy je jedinec závislý na alkoholu na sebe natolik přísný, aby sám navštívil odborné pracoviště a požádal o intervenci. U řady pacientů máme zkušenosti s tím, že se dostavují až v tzv. debaklovém stavu, kdy mají vážné rodinné potíže, významné a opakované problémy v zaměstnání či se zákonem a v neposlední řadě již rozvinuté zdravotní komplikace.
Problematiku řeší odborník pro léčbu závislostí v tzv. AT poradně, ale pomoci může i praktický lékař nebo psychiatr. Pokud pacient přichází poctivě přímo se svým problémem, je pro obě strany snazší nalézt společnou řeč a do řešení problému se pustit. Vyšetření by mělo sestávat ze získání rodinné a osobní historie, měla by být zmapována problematika pití a případných zdravotních následků.
Lékař se také může podle množství přítomných příznaků rozhodnout k provedení některých pomocných vyšetření. Pravděpodobně nejčastěji je prováděn odběr krve za účelem získání biochemického profilu zejména hodnot jaterních enzymů (odbourávají cizorodé látky z organizmu), krevního obrazu (počet červených a bílých krvinek) apod.
Při podezření na přidružené psychické potíže se často provádí vyšetření psychologické, které ukáže do jaké míry je postižen dlouhodobou konzumací alkoholu intelektové nebo paměťové schopnosti.
Přidat nový komentář