Inzerce https://www.lekarna.cz/drogerie-a-uklid/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=drogerie-a-uklid

Záznamy návyků

(PhDr. Iva Málková | přečteno: 7171x )

Vážíte-li více, než byste měli, je to většinou proto, že někde děláte nějakou chybu. Někdo jí mnoho či má nesprávnou skladbu jídla, jiný nesprávné rozložení jídla během dne, někdo si jídlem umocňuje pohodu, jiného naopak provokuje k jídlu stres, někdo se vůbec nepohybuje.

Vážíte-li více, než byste měli, je to většinou proto, že někde děláte nějakou chybu. Někdo jí mnoho či má nesprávnou skladbu jídla, jiný nesprávné rozložení jídla během dne, někdo si jídlem umocňuje pohodu, jiného naopak provokuje k jídlu stres, někdo se vůbec nepohybuje. Abyste mohli chyby odstranit, musíte přijít na to, kde vězí. V tom vám může pomoci následující úkol. Zhotovte si na týden sedm záznamových archů, na každý den jeden. Do jednotlivých kolonek zapisujte následující údaje:

Doba jídla

Zapište v kolik hodin jste začali jíst a v kolik jste s jídlem skončili, může jít o hodiny, minuty i sekundy (např. líznutí zmrzliny).

Co jste snědl/a, vypil/a

Zaznamenejte druh jídla či nápoje, který jste snědli nebo vypili.

Množství

Uveďte množství jídla či nápoje, které jste zkonzumovali.

KJ, kcal:

Ti, kteří to již ovládají, spočítají energetickou hodnotu potravin, které snědli za den (včetně nápojů) buď v kilojoulech (kJ) nebo v kilokaloriích (kcal), ostatní nechají zatím tuto rubriku prázdnou.

Kde

Napište místo, kde jste jedli, např. kuchyně, obývací pokoj, pohovka, restaurace, koupelna apod.

S kým

Zaznamenejte, zda jste jedli sami nebo s kterou konkrétní osobou či osobami.

Co jsem při jídle dělal/a

Uveďte všechny činnosti, kterými jste se zabývali kromě vlastní konzumace jídla, např. dívali jste se na televizi, četli, nakupovali, vařili, učili se, jeli v autě. Pokud jste opravdu pouze jedli, zůstane rubrika prázdná.

Hlad

Pokud jste měli před jídlem hlad, zapište do kolonky znaménko +, pokud jste měli jenom chuť a nikoliv hlad, napište znaménko -, nedokážete-li to rozlišit, zapište 0.

Pocity

Popište svůj psychický stav před jídlem a během jídla, co bylo vyvolávajícím podnětem k jídlu, co jídlu předcházelo (např. úzkost, strach, vztek nebo naopak pohoda apod. ); pokud Váš psychický stav neovlivňoval příjem potravy, zůstane rubrika prázdná.

První týden se stravujte jako dosud. Nesnažte se svůj jídelníček nijak zdokonalit, protože byste nezjistili, kde děláte chyby. Na druhé straně si naopak neříkejte "ještě si naposledy užiji, dokud nejsem v ničem omezován". Nestyďte se za množství jídla, které denně zkonzumujete. Věříme, že Vás ani nenapadne něco zatajovat, obelhávali byste jen sami sebe. Dejte však pozor, abyste opravdu na nic nezapomněli, je třeba zapsat i to, co ochutnáte při vaření, olíznete-li vařečku či vylížete hrnec, když dojídáte zbytky po dětech, něčeho se napijete, když sedíte u televize a něco při tom pojídáte, nebo si venku koupíte zmrzlinu či neodoláte vůni klobásy. Pokuste se zapsat vše okamžitě po jídle, protože jinak byste mohli i nechtěně něco zapomenout. Nejlepší je nosit záznamový arch celý den při sobě a vždy, jakmile něco sníte, okamžitě udělat zápis.

Ukazuje se, že tyto záznamy jsou při hubnutí jedním z největších pomocníků, a proto Vás budou provázet v různých formách i v dalších týdnech. Záznamy jsou důležité nejen pro poznání stravovacího režimu, ale i z dalších důvodů. Stalo se Vám již, že jste se dívali na detektivku nebo četli napínavou knížku a ani jste nevnímali, co všechno jste při tom snědli? Uvědomili jste si někdy, že Vaše ochutnávání při vaření, obzvláště když se Vám pokrm povede, by vydalo na samostatný oběd? Zapisování všeho, co zkonzumujete, přispěje k tomu, že nebudete jíst automaticky, ale uvědomíte si, co všechno sníte. Během dne budete přesně vědět, co jste již snědli a co si můžete ještě dovolit. I když se Vám zpočátku do zapisování třeba nebude chtít, vydržte a zapisujte. Věřte, že se Vám tato práce bohatě vyplatí a odměnou Vám budou ztracené kilogramy.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 98 lidí

Mohlo by vás zajímat

Vrácení přeplatku na doplatcích za léky

Kupujete léky na předpis, na které musíte doplácet? Pokud utratíte více, než určuje zákonný limit, zdravotní pojišťovny vám peníze pošlou zpátky. Přeplatky za léky vrací zdravotní pojišťovny čtyřikrát do roka. Výplatu si klienti hlídat nemusí, pojišťovny to dělají automaticky. Přesto by si lidé měli zkontrolovat, jestli má pojišťovna k dispozici aktuální údaje, včetně adresy a bankovního účtu.

Lékový záznam: seznam všech léků, které vám lékaři předepisují

Přehledem všech vystavených eReceptů a vydaných léčivých přípravků konkrétnímu pacientovi je tzv. lékový záznam pacienta. Lékový záznam funguje na principu opt – out, tzn. automatického sdílení s lékaři a lékárníky, s cílem chránit zdraví pacienta před poškozením špatnou kombinací léků.

Kojenecká kolika dokáže potrápit. Jak můžete děťátku ulevit?

Projevy dětské koliky přicházejí náhle, z plného zdraví. Miminko je spokojené a klidné a najednou se spustí křik a neutišitelný pláč. Napíná se, přitahuje nožičky k bříšku, zrudne v obličeji. Kojenecké koliky se objevují typicky kolem 2. – 3. měsíce života, některé děti ale kolika potrápí i dříve.

Alzheimerova nemoc začíná pozvolna

Alzheimerova choroba je onemocnění, při kterém postupně dochází k poruše vnímání, uvažování a paměti. Jeho finální fází je pak Alzheimerova demence. Nemoc se vyznačuje tím, že se rozvíjí plíživě a její první příznaky často unikají pozornosti. Jak poznat prvotní signály?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce