Stres a psychické vyčerpání zažívá při pandemii kdekdo. Když však navíc trpí nevyléčitelnou nemocí, jako je hemofilie, může stres násobit pocity ohrožení života.
Co jsou meningokokové infekce a máme se jich skutečně obávat?
( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6837x )
Mnoho kuřáků se obává, že kvůli zanechání kouření přibere na váze. Mají částečně pravdu.
Příčiny příbytku na váze následkem odvykání kouření jsou zejména dvě: nikotin jednak mění funkce a procesy v těle, jednak odvykající si kuřák, aby utlumil chuť na cigaretu, sahá po sladkostech nebo jiných kalorických dobrotách.
Nikotin podporuje peristaltiku, a tak brání správnému trávení. Kromě toho aktivuje enzym urychlující spalování tuků. Kouření navíc významně zpomaluje vyprazdňování žaludku. Delší doba, po kterou je naplněn žaludek, nepochybně přispívá k prodlouženému pocitu nasycení. Je tedy vhodné po zanechání kouření jíst hlavně potraviny, které vás zasytí - s dostatkem bílkovin a vlákniny.
Možná si vzpomínáte, že když jste začal/a kouřit, několik kilo šlo dolů. Poté, co si tělo na přísun nikotinu zvyklo, začalo se bránit a vy jste dále nehubnul/a.
Kouření navíc významně zpomaluje vyprazdňování žaludku. Delší doba, po kterou je naplněn žaludek, nepochybně přispívá k prodlouženému pocitu nasycení. Je tedy vhodné po zanechání kouření jíst hlavně potraviny, které vás zasytí - s dostatkem bílkovin a vlákniny.
Jakmile přestanete kouřit a tím pádem dodávat tělu nikotin, trvá několik týdnů, než váš organizmus opět najede na normální režim. Po prvních pár týdnech odvykání kouření se obnoví přirozená činnost enzymu, který obnoví spalování tuků. Případné další tloustnutí tedy už nemůže být způsobeno nedostatkem nikotinu.
Nyní se tedy věnujme druhému soupeři, tím je psychický návyk – cigaretou nahrazujeme jídlo a nebo naopak, jídlem nahrazujeme cigaretu. Co s naší váhou děje pokud zahodíme poslední cigaretu? To je individuální, v žádném případě neplatí, že každý člověk musí přibrat. Je to především vinou životosprávy, chybějící cigaretu nahrazují sladkosti, obnovují se sliznice v ústní i nosní dutině, takže lépe cítíme vůni a chuť, jídlo si více užíváme a snažíme se jím odbourat nervozitu, nebo zpříjemnit některé situace.
V určitých situacích jsme zkrátka zvyklí vzít do ruky cigaretu, zapálit, strčit do úst a potáhnout. Souhru ruka-ústa máme tedy dokonale nacvičenou a ve chvíli, kdy odvykáme, cigaretu nahradí jídlo.
Lékaři v době odvykání kouření, což je horizont několika týdnů, doporučují dbát pravidel mírně redukční diety. Tedy zvýšit tělesnou aktivitu, jíst více ovoce a zeleniny a hlídat si množství zkonzumovaných potravin a jejich energetickou hodnotu.
Několik užitečných rad:
Je pravděpodobné, že zejména v prvních týdnech budete mít potřebu cigaretu nahrazovat jídlem, především různými pochoutkami. Léčba potlačující abstinenční příznaky nedostatku nikotinu vám pomůže zvýšenou chuť na jídlo překonat.
Pokud i přesto budete mít nutkání něco pojídat, zkuste žvýkačky nebo bonbóny bez cukru. Nebo si nakrájejte na malé kousky různé druhy zeleniny či ovoce, kterými můžete "zajíst" každou chuť na cigaretu. Výborně se pro tento účel hodí zejména mrkev (téměř bez kalorií), jablko nebo hroznové víno.
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi