Jak na zklidnění žaludku po zvracení?
1. Změna pojišťovny ve dvou termínech
Zatímco do 1. září bylo možné změnit pojišťovnu jen k jednomu datu, kdy se žádost o přehlášení podávala do konce června a k přeregistraci pak reálně došlo 1. ledna, nyní mají pojištěnci možnost změny ve dvou termínech. Díky tomu se také zkracuje doba, která uplyne od podání žádosti do skutečné změny pojišťovny. Lidé tak mohou podat přihlášku k jiné pojišťovně nejpozději tři měsíce před požadovaným dnem změny – tedy od 1. ledna do 31. března pro přeregistraci k 1. červenci a od 1. července do 30. září ke změně k 1. lednu následujícího roku. Ve druhém a čtvrtém čtvrtletí kalendářního roku přihlášku k jiné zdravotní pojišťovně podat nelze. Možná pak není ani změna více než jednou za rok – kdo si tedy již změnil pojišťovnu k poslednímu červnu, další změna v lednu mu nebude umožněna.
Bez tohoto omezení je možno přehlásit děti. Dnem narození se dítě stane pojištěncem pojišťovny své matky nebo nově otce, pokud matka není účastníkem systému veřejného zdravotního pojištění. Přehlásit ho zákonný zástupce může po přidělení rodného čísla dítěti, a to k 1. dni kalendářního pololetí.
2. Očkování proti pneumokokům pro seniory zdarma
Lidé nad 65 mají nově zdarma nárok nejen na očkování proti chřipce, ale také proti pneumokokovi. Obě vakcíny lze podat současně. Invazivní typy pneumokoka přitom mohou způsobit například zápal plic, otravu krve nebo zánět mozkových blan. Nejvíce ohrožují malé děti a starší lidi nad 65 let.
Pneumokokové infekce se v současnosti se dostávají do popředí. Důvodem je to, že se enormně zvyšuje rezistence na běžně používaná antibiotika, takže se výrazně zhoršuje léčba komplikací. Jde nejen o záněty plic, které jsou u seniorů relativně časté, ale i záněty mozkových blan či celková sepse. Význam očkování je nejprospěšnější pro populaci nad 50 let a zejména nad 65 let. U každého čtvrtého pacienta nad 65 let má totiž pneumokokové onemocnění smrtelný průběh. Přitom proočkovanost seniorů je v případě pneumokoků ještě mnohem tristnější než u chřipky – vakcinováno jich je méně než procento.
V roce 2013 invazivní pneumokokovou infekcí onemocnělo 180 lidí nad 65 let, 40 z nich na následky zemřelo.
3. Úhrada IVF do nižšího věku
V nové podobě zákona o zdravotním pojištění byla zpřesněna úprava pro úhradu služeb poskytnutých v souvislosti s umělým oplodněním, resp. věkový limit pro mimotělní oplodnění hrazené z veřejného zdravotního pojištění. V původním znění zákona byla uvedena horní věková hranice "do 39 let". S účinností novely zákona od 1. 9. 2015 se hradí zdravotní služby poskytnuté na základě doporučení registrujícího gynekologa v souvislosti s umělým oplodněním, jde-li o formu mimotělního oplodnění (in vitro fertilizace), a to ženám s oboustrannou neprůchodností vejcovodů ve věku od 18 let do dne dosažení 39. roku věku, ostatním ženám pak ve věku od 22 let do dne dosažení 39. roku věku. Limitem tedy je věk 38 let a 364 dní. Úhrada je možná nadále nejvíce 3x za život, nebo bylo-li v prvních dvou případech přeneseno do pohlavních orgánů ženy nejvýše jedno lidské embryo vzniklé oplodněním vajíčka spermií mimo tělo ženy, 4x za život.
4. Vakcinace proti papilomavirům dvěma dávkami
Očkování proti HPV už má i podle zákona probíhat dvěma dávkami. I když to odpovídá dosavadní praxi, dosud byly v zákoně uvedeny tři dávky. Jinak se nic nemění, pojišťovna tedy hradí očkování v ekonomicky nejméně náročné variantě u dívek od dovršení 13. do dovršení 14. roku věku. Dívky/ženy v jiném věku a chlapci/muži toto očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění nemají.
5. Protonová terapie
Novela se zabývala také možností indikace protonové terapie. Nově tak je protonová radioterapie v Seznamu zdravotních výkonů z veřejného zdravotního pojištění nehrazených nebo hrazených jen za určitých podmínek uvedena s tím, jde o zdravotní výkon plně hrazený zdravotní pojišťovnou jen za určitých podmínek a po schválení revizním lékařem. Podmínkou je, že výkon byl proveden na základě indikace odborníků z některého z komplexních onkologických center.
Ve Sněmovně i v Senátu byly projednávány i pozměňovací návrhy k zákonu, které by umožnily pacientům připlácet si legálně za lepší zdravotnické prostředky, například klouby nebo nitrooční čočky. Nenašly ale dostatečnou podporu a do novely zákona se nedostaly.
Přečtěte si také
Příspěvky zdravotních pojišťoven na bezlepkovou dietu 2015