Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

tonsilektomie

Mám chronické ložisko streptokoka typu C v krčních mandlích (dlouhodobě vysoké hodnoty ASLO). Podle ORL lékařky je mou jedinou šancí před odebráním mandlí dlouhodobá terapie injekčním Pendeponem, kterou podstupuji již 3. měsíc. Bohužel mě teď přesto opět začalo bolet v krku a objevily se mi klasické bílé čepy na mandlích :-( Vypadá to tedy, že se tonsilektomii nevyhnu, ale slyšela jsem, že existuje nová metoda, při které jsou mandle jen seříznuty laserem, přičemž jejich imunologická funkce zůstane zachována - to by pro mě jako alergičku bylo velmi výhodné. Prý se tato metoda používá zatím jen na 5 pracovištích ORL - nevíte někdo o této metodě více a příp. kde je konkrétně dostupná? Díky. Naďa

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Odpovědi
jméno a příjmení
1x

Ahoj Leni, tak 14 dnů budeš ještě doma, to lechtání v krku je způsobeno tím, že tam máš povlaky, pod kterými se ty ranky hojí. Jinak bys měla hodně pít a snažit se i jíst, čím dřív začneš, tím dřív budeš v pořádku. Taky je moc dobré kloktat šajvějí, ta je lepší než heřmánek, jinak já už neměl bolesti po 3 dnech od operace, to jsem zvládnul už kompletní stravu. Tak se drž a uzdravuj se.

O.
1x

Tak bolest vystřelující do uší ustoupila desátý den a od dvanáctého dne mohu jíst prakticky cokoliv-pořád je cítit, že to není vpořádku, takže to chce opatrnost, ale už to skoro nebolí. Bolí jen zívání:) Jo a vlastně nemůžu jíst rajčata-jsou nějaké agresivní a pak mi ta rána dost pálí. Takže ten třetí týden po operaci už je úplně vpohodě. Teď už jen čekat, zda se dostaví výsledek-menší nemocnost. Za nějaký čas dam určitě vědět...jestli váháte nad tím, zda tonsilektomii podstoupit, tak se toho nebojte-dá se to vpohodě vydržet...držim palce!

lenka

dekuji ale stim jidlem to bude horsi vcera jsem si rozmixovala olevku snedla ji ale hrozna bolest do toho boli zuby a hlavne usi.Zas rikam kdo che zhubnout at jde na mandle:-).Ne za tyden jdu na krcni na kontrilu tak uvidim co mi tam reknou ale kdyz jsem odchazela z nemocnice povidali ze muzu zacit pomalu jist normalne.

O.

Jj bolí to a ty uši jsou nejhorší, najíst se ale jde. Stačí to ihned po jídle pořádně zaledovat a ta nejhorší boles tak do půl hodiny odezní.U mě byl asi hlad silnější, než bolest:))))

lenka
2x

jestli pocitam dobre tak jsem11den po operaci a stale jim jen jogurty a polivky:-( Dnes jsem neodolala a zkusila jsem horkou koupel ale nejak divne me to pali doufam ze se mi tam neco nestalo?Jiank jdu ve stredu na krcni na kontrolu a koncem mesice k obvodnimu tak uvidim jak dlouho budu jeste doma.

Radek
1x

Neboj, to bude v pohodě, ta koupel Ti nemohla uškodit, jestli Ti můžu poradit tak si kup Wobenzym, bude se Ti to rychleji hojit a nebudou vidět ani jizvičky. S tím jídlem je to špatné, prostě se musíš překonat a začít jíst, máš ještě povlaky na místech po mandlích?

Simona
10x

Ahoj všichni, píšu do diskuze, protože mě samotné to čtení velmi pomohlo. Myslela, jsem, že jen lidé, co měli špatný průběh píšou tyhle komentáře, ale ne. Bude vám úplně stejně, tak to prostě je. Klasicky jsem měla největší strach se zamotné operace, což je nakonec úplně to nejmenší. Jak se vzbudíte, dájí vám kapačku proti bolesti, takže je vám dobře. Dokonce i můžete polykat, cokoliv rozmixovaného, chladného. Při polknutí to zabolí, ale v pohodě. Takhle to bude 1.,2.,3. DEN po operaci. V noci nebudete skoro spát, z nějakého důvodu budete zahlenění a tedy pořád nuceni polykat. 4. DEN to začíná víc bolet. Já cítila velmi nateklý jazyk vzadu, až to pnulo (pocitově). Začínaly mě bolet nervy, které vedou do uší - LEDOVAT!!!! STÁLE!!! Vím, o čem mluvím. Z nějakého důvodu nechtějí dávat pořádné, silné léky na bolest, ačkoliv je opravdu tolik potřebujete. Takže ledujte, to pomáhá přebít bolest. 5. DEN, kdy v Hradci Králové pouští domů, jsem ráno při vizitě lékaři řekla, že cítím opravdu hodně nateklý jakoby jazyk. Ale, že pokud je bezpečné jít domů, půjdu. Řekl at' jdu. Doma to byl děs. Od 5. dne to je opravdu peklo, každý den jsem myslela, že už nemůže být hůř, ale až do 8. dne to vždy horší bylo. Při každém spolknutí polévky to začlo děsně bolet do uší, musela jsem si dát 5 minut pauzu před každým dalším soustem. Tedy jsem i méně ten den pila - CHYBA, VELKÁ!!! PIJTE, PIJTE, PIJTE!!!! PIJTE! V noci jsem na 20 min usnula, probudila se, polkla a šup začala krvácet. Hodně. Honem ledovat a v předklonu čekat na záchranku. Odvezli mě zpět do nemocnice. Nebudu popisovat, co se dělo v nemocnici, ale je to největší zlo, co jsem v životě zažila. Spraví to bez anestezie, aby se nemuselo zpět na sál. Ty povlaky v krku prostě za nic na světě nesmí vyschnout! Jinak se přesně tohle stane. Takže PÍT. V nemocnici, jsem si musela dělat čárky na papírek za každou vypitou sklenici a doporučuji to dělat i doma. Alespon 2.5l denně. Dostala jsem antibiotika kvůli zánětu (normálně se jim vyhýbám, ale tady jsou po nich toužila, haha) Taky doporučuji si hned říct o Tamtum verde na kloktání a jen to tak přelévat v puse. Zabrání to infekci. Dali mi heřmánkový čaj, ale upřímně, to je ztráta času na takhle bolavý krk. Od toho 5. až do 12. dne jsem nemohla jíst vůbec nic i lehce slaného, strašně to štípalo. Dokonce ani neochucenou bramborovou kaši. Prostě to pořád štípalo na stranách jazyka až ta bolest šla do uší. Od 8. dne mi odpoledne začlo z ničeho nic být lépe, jako když někdo přepně čudlík. Kromě večerů a rán, to bylo vždy horší. Domů z nemocnice jsem šla po druhé 10. den a to už ta bolest při polykání byla o 60% lepší. Všechny dny, co mi nešlo nic jíst kvůli štípání jsem přežila na pudincích a hlavně na Nutri Drinkcích z lékárny - doporučuji! Od 13.dne už to byla opravdu velká změna k lepšímu, začla jsem polykat, jako při normální bolesti v krku. Začla jsem kousat. Měla jsem nateklý jazyk i palatínský jazyk každý večer až do 13. dne. Ten den jsem i začala lépe mluvit. 14. DEN jsem jela do divadla (které jsem nechtěla propásnout), musela jsem ale stále upíjet z lahve. Bez pití ani ránu. Budete trochu slabší, ale pomalu až se dá žít. Dnes jsem 18.DEN po operaci a jím na 90% normálně. Jen to pro jistotu víc pokoušu. Ale jsem ready začít žít zdravý život bez mandlí! Takže hodně síly a i když je člověk zoufalý, že to neskočí, skončí :) LEDOVAT A PÍT! Je mi 26 let

lenka

jj povlaky mam ale vic na prave strane ale nejka dostavam rymu a kycham a kdyz kycham tak to boli i pri zyvani.zitra jdu na kontrolu tak uvidim co mi rekne.Ale s tim jidlem budu muset acit ale bojim se:-(

Radek

Při kýchání a zývání Tě to bude bolet ještě dlouho, ty povlaky tam jsou od toho, aby ti chránili ty rány po mandlích, takže se neboj a začni jíst. Zítra Tě seřvou, že nejíš, uvidíš.

lenka

tak jsem prisla pred chvili z kontroly z krcniho i kdyz stale nic nejim tak me rekli ze muzu jist normalne i horke veci uz a od pondeli me poslala do prace tedy na praci se jeste necitim:-(jeste ze mam neschopenku od obvodniho a zanim tu na konci pristiho tydne tak se mi to tyden prodlouzi a pak mi snad uz bude dobre.Ale co me stve tak dostavam rymu a kasel:-(

michal
1x

tak jsem třetí den po odstranění. nechal jsem se tu vyplašit katastrofálními scénáři. zvracení atd. nic z toho jsem neměl. vše v pohodě. jen mi doktorka řekla že prostě musim jíst. tak sem se trošku dnes ráno najedl a pak to začlo. nesnesitelná bolest uší a krku.ani nemam chut zkoušet někdy jíst znova. většina tu píšete že vám před jídlem něco dávaj na bolest, já nedostávam nic před jídlem :-(((

Katka

Já jsem 9 dní po operaci krčních mandlí. Takový horor ani nejlepší režisér nevymyslí. To čím jsem si prošla bych nepřála ani největšímu nepříteli. Nechali mě samotnou na pokoji a já začala šílene zvracet a nikoho jsem nezajímala. No a co že zvrací celý večer a ráno si asi sestry říkaly. . Držte se... zhubla jsem skoro 8 kg a prakticky vubec nejím.

Zald

Ahoj Katko, kdy ti ustoupila bolest? Mně začali bolesti 2. den po operaci, 6.den nastoupili šílené bolesti, právě začíná 8.den a nic nezabírá, ani tramal, téměř nonstop to bolí. To, že nejím, se vydržet dá, ale já se nemůžu ani napít.

lenka

mel bys pred jidlem dostavat aspon kapecky ty jsem dostavala ja ale stejne jsem nejdla a ted jsem ke vsemujeste dostala rymu a kasel tak to boli tuplem hlavne se vyvaruj nachlazeni jinak ti to praskne a budou ti to zasivat za ziva.

michal

no pořád posloucham jak se mi to hezky hojí. tak snad to bude lepší a lepší. nachlazení se taky bojim

Karel

Muže jíst co chce ale musí si to rozžvejkat a hodne naslinit aby se to dalo polknout bez porbléemu jsem tejden po operaci a jim všechno

lenka

me se to pry hojilo taky dobre al ejist jsem zacla az doma a to hlavne pilivky vcera jsem zkusila uz i chleba a vpoho ale dnes jak sem nachlazena tak zas nic nespolknu a to nikam nechodim obcas nakoupit tak asi misto angin budu trpet na nachlazeni

michal

a kolik ti je, smim-li se ptát? mě je 30 a připadam jim asi jak mimino:-)))pořád skučim a vše odmítam. asi ze mě maj radost. tak já je jdu zase otravovat že chci led

Radek
4x

Opravdu kňouráte jako malé děti. Lenko nechápu kde jsi vzala takovou blbost, že to praskne a budou to zašívat. To se nemá ani jak šít a prasknout už vůbec ne, tak tady lidi nestraš, ale raději podpoř. Michale, před každým jídlem si řekni o kapky algifen, ty zabírají strašně rychleje a dlouho učinkujou, jídlu se vůbec nebraň, je to nepříjemné, ale dá se to vydržet, za pár dnů bude po všem. Jinak Ti doporučuju, kloktat šajvějový čaj, ten urychlí hojení a taky žvýkej ovocné žvýkačky. Přeju brzké uzdravení.

O.
1x

No prasknout ten strup může-staví se to nejprve lékama a pak ledem. Když ani to nempomůže (většinou jen u lidí se špatnou srážlivostí krve), tak se to zastaví elektrokoagulací-zaškvaří to elektrikou. Tim pádem pak bohužel hojení začíná znovu. Tohle se ale prý stává tak jednomu pacientovi ze sta, takže je jen malá pravděpodobnost, že se to stane zrovna vám.....já sem si někdy ten algifen před jídlem bral, ale mnohem lepší metoda je ten krk pak hodně zaledovat a ona ta bolest přestane...jinak ten algifen ti nedavaj automaticky, ale na požádání......tonsilektomie je strašná jen ten den operace, pak se to dá vydržet

jméno a příjmení
2x

No já vám nevím, kňourání, jelikož jsem po operaci dostala pořádnou rýmu, tak jsem začala krvácet celkem 5x, a nebyla to zrovna legrace, zastavilo se to ledováním krku, led v puse, a čekat jak to dopadne, krvácela jsem od 5 do 10 dne. Moc velká legrace to není. A strach všech, kteří se bojí velmi chápu, každý nemá bezproblémový průběh, bohužel.

Petr_01
1x

Tak abych uvedl diskusi na pravou míru. Po tonziloktomii se vytvoří mokré strupy, nic se nešije. Prvních 5 xistuje vysoké riziko, že tyto strupy mohou začít krvácet. Je to velmi individuální, protože každý má mandle jinak velké, jinak zjizvené, popřípadě prorostlé. Když dojde k malé prasknutí strupu, že se objevují vlásečnice krve ve slinách, staví se to ledování, léky, popřípadě kloktáním studené vody. Při větším prasknutí, například, že si někdo dá něco nevhodného k jídlu a rána není zahojená a strhne si strup, pak je namístě lékařský zákrok. Krvácivé místo se popálí - kolagulace a tím se krvácení zstaví.

Míša
3x

Jsem ráda, že pán ví, že někdo fňuká zbytečně... Každopádně věc se má tak, že jsou i případy, jako můj. Brali mi levou mandli kvůli akutnímu abscesu při angíně. První cca týden poměrně ostrá a nepříjemná bolest do ucha, na kterou zpočátku zabíraly injekce, ale ty po třech dnech museli Dr vysadit, právě kvůli tomu, aby nezapřičinily krvácení. Paralen v kapačkách a Algifen zabraly, ale jen na bolest v krku, v uchu bolelo skoro pořád. Šestý den jsem šla domů. Desátý den večer (bylo mi fajn) jsem si dala sprchu a zřejmě jsem neodhadla teplotu vody, jelikož jsem hned po ní začala krvácet. Nikomu ten pocit bezmoci nepřeju, když krvacíte z krku, plivete krev a nevíte, jestli vůbec přečkáte cestu do nemocnice. V našem případě cca 25 km. Po příjezdu Dr řekla, ze se celý ten "strup" odloupl najednou, proto krvácení. Cca další 2hod jsem musela cucat led na zastavení krvácení, ledový obklad na krku, injekce proti krvácení...no a ráno opět na sál. Sundat sraženinu, co se v noci vytvořila, opíchnout cévu a popálit zbytek lůžka. A léčení celé nanovo. Dnes jsem 10 dní po druhé operaci a bojím se udělat pohyb navíc (žádné předklony, nic zvedat, bez slunce, bez teplé sprchy, jídlo a pití vlažné). Tentokrát byly bolesti mnohem mírnější než poprvé, ale zase cítím, jak se mi cosi v krku "hýbe" a jen doufám, že se to celé nezopakuje. Tím nechci nikoho strašit. Asi jsem opravdu výjimka. Bolesti se snést dají, ale buďte opatrní a dodržujte doporučený režim. Před pár týdny jsem netušila, že mandle můžou být takový problém... Hodně štěstí všem, co je to čeká...

erotické sny

tak jsem už pěd ní bez mandlí. teda musim říct že místo aby se mi záli nějaké hezké erotické sny, tak všude vidim jen jídlo. jeden den se mi zdálo o bramborovém salátu a řízku, pak zase guláš, svíčková, langoš a takhle to jde dál :-))) už se těšim až to všechno budu jíst. jinak bolesti jsou, ale už to jde. jinak jsem lehčí o 7 kg. za 5 dnů to jde:-))

lenka
1x

me je 27 ale taky si tam semnou uzili v nemocnici jsem vubec nejedla a par dni jsem byla i na injekci pak mi je vysadili a davali kapicky a cipky.

michal

ještě dotaz. jaká je asi doba kdy to může nějak prasknout nebo prostě začít krvácet. vim že to je u každého jinak, ale aspon přibližně. dík

Radek
1x

Je to těch 10 - 14 dnů, pak se žačnou povlaky strácet, někdo tvrdí, že se mu udělali strupy a pak odpadli, já jsem ty povlaky prostě odkloktal šalvějí.

lenka

mě řikali že to 14 dni od operace ale u každého je to jinak.

michal

dneska sedný den. na levé straně to děsně pálí. i když piju třeba jen vodu. je to dost nepříjemný. ví někdo co se mi tam ted děje?. jinak mi připadá že sem včera kousek toho povlaku při kloktání vyplivnul. tak jestli to nepálí tim

O.
1x

No já si myslim, že to je asi tim, jak tam strkají trubičku na dýchání. Mě se před operací anestezioložka ptala jakou nosní dírkou se mi dýchá líp a na té straně mi to pak víc bolelo. Já to měl zas napravé straně-tam vystřelovala až do desátého dne bolest do uší a cítil jsem tam něco....

michal
1x

po jaké době jste Vy kuřáci si zapílili?? já jsem dnes 10 den a už mam chut

lenka

na to ze jsem nejedla tak cigaretu jsem zkusila druhy den po operaci a byl to hnus ale sedmy den jsem si uz zapalila i kdyz rikali ze nemuzu ale dala jsem si!

jeje

Odstranění mandlí mě čeká 14.12. Po tom co jsem tady četla mám pěkně nahnáno. Dá se dělat předem něco, co pomůže k rychlejšímu hojení nebo aby to tak nebolelo ?

Radek

Určitě, kloktej a pij porcovanou šalvěj, Po 14 dnech od operace začni brát wobenzym, ten urychluje hojení. Po operaci leduj hodně krk, ledování to pěkně zamrazíš.

jméno a příjmení

ta šalvěj je opravdu dobrá na hojení, wobenzym je k ničemu (maximalne placeboefekt), bolest zmírníš hlavě tim ledováním a taky kapkama proti bolesti

jméno a příjmení
1x

fuj to je humus-cigarety samy o sobe a jeste ten sajrajt natahovat hned po operaci:)) no nekdo klokta salvej, nekdo si to vypaluje:))

jeje

Díky za radu. Šalvěj si vezmu už do nemocnice. Teď už to musím jen nějak zvládnout.

Radek

Neboj, to bude v pohodě, kolem tonsilektomie se napovídají různé fámy, ale ve skutečnosti to nebude nic strašného. Držím palečky.

jeje

Až se vrátím, dám vědět jaké to bylo v mém případě. Jeden den jsem v pohodě a říkám si , že to zvládnu a další den mám děsný strach. Už aby to bylo za mnou.

Alex
1x

Dobrý den, chtela jsem se zeptat kdo byl na tonsilektomii a ma s tim zkusenosti - jsem 10 dni po tomto zakroku (v celkove anestezii) a uz jsem se dost zlepsila, jen co mi prijde divne je, ze posledni dva dny, kdykoli cokoli polknu (i caj) zacne me to na prave nebo leve strasne tak strasne stipat a bodat ze mam pocit ze to nevydrzim a algifen na to vubec nezabira... Tak jen si nejsem jista jestli je to normalni, jelikoz predtim me to nestipalo - samozrejme to bylo bolestive jinak. Mam treba obavy jestli to nemuze byt zanicene, ale to bych mela horecky ne? predem dekuju za vase nazory!! a vsem kdo to proziva prave ted taky preju hodne odvahy a trpelivosti, drzme si pesti - jednou to skonci:-))

Ivet

já bych řekla, že jak se odstraní mechanicky ten povlak, jak je tam místo strupu, tak to štípe, než se to zatáhne a pokud to nekrvácí výrazně, tak o nic nejde

ewztnpoz

xUIgs7 pymavjzjknxm, [url=http://elicvrzthaza.com/]elicvrzthaza[/url], [link=http://uzdqelupbeqt.com/]uzdqelupbeqt[/link], http://vutmllzaonhw.com/

Ivet
2x

Už je to skoro třetí týden po operaci, mandle byly tuhé a nešy ven, jinak jsem žádné komplikace neměla. Bolest se dala vydržet, v nemocnici jsem si ani moc neříkala o analgetika, ale zase sem skoro týden nejedla, ale spíš sem neměla chuť, než by to bylo kvůli bolesti. Doma to bylo trochu horší pár dní a od té doby se to jen zlepšuje... Už jím skoro normálně, jen na některý věci nemám odvahu, krk se stahuje a pěkně hojí. Akorát ten klidovej režim sem nemohla moc dodržet, dva týdny po operaci sem musela udělat ve škole všechny zkoušky, tak snad to nebude mít nějaké následky. Jen ta nahořklá chuť v puse.

Ivana
1x

Dobrý den, bylo mi doporučeno odstranění mandlí. Dozvěděla jsem se, že to jde i laserem, mohl by mi někdo poradit, kde všude to dělají? Jsem z východních čech od Svitav a do Prahy je to pro mě docela problém, nevíte kde by to ještě dělali? Díky za pomoc

David 41 let

Ahojte, pročetl jsem tématickou diskusi k tonsilektomii a přidám svou zkušenost. Nejdřív zeširoka: Nakonec každý umřeme. Některé z nás to bude bolet. Věříme, že zrovna nás ne. Bolest ale k životu patří a buďji přečkáme nebo umřeme, takže nic světabornýho. Nejlepší na všem je naděje. Že to přejde, že z nejhoršího jsme už venku, že se obtíže už nevrátí, že pak prožijeme krásný život. Šel bych na ty proklatý mandle znovu. K věci: Dnes jsem 7 dní po tonsilektomii. Předoperační vyšetření ukazovala, že levou mandli už nemám, že se asi vstřebala sama a ty cáry co tam zbyly snad nějak operatér zvládne. Pravá mandle zvrásněná, zjizvená, lehce zvětšená. Operace trvala 3 hodiny, narkóza byla nastavovaná - tak mi pak bylo pěkně blbě. Třas, zimnice, blbě od žaludku. Při operaci se ukázalo, že mandle jsou obě,jsou ohromné a jsou hluboce vrostlé do sliznice. Zjizvením přirostly ke tkáni. V průběhu operace krvácení a šití na pravé straně. Pooperační průběh standardní. První den to skoro nebolelo,pak se bolest stupňovala a dnes se už těším, až se to začne zlepšovat. Mám naději, že už je to blízko. Co mi ale dělá vrásky je, že mám v krku lavory, díry jak golfový jamky. Mají složitý kapsovítý tvar a jídlo se mi tam drží i při dvacátým kloktání. Momentálně se ze mně stal sysel. Doktor říkal, že když se to do 10 dnů nezmění, bude následovat další operace, kdy mi ořeže okraje těch lavorů - něco jako plastika toho co zbylo. Máte někdo podobnou zkušenost?

jeje
1x

Tak jsem z nemocnice doma. Jsem 9 dní po operaci a jsem v pohodě. Žádné hrůzy se nekonaly. Do nemocnice jsem šla připravená na nejhorší. Neměla jsem ale ani velké bolesti. Jenom mě škrábalo v krku. Mohla jsem i jíst a pít. Jídlo raději mixuju, aby to nezačalo krvácet. To je jediné čeho se bojím . Do nemocnice to mám totíž daleko. Ale je mi fakt dobře a nebyla to žádná hrůza.

Misul222

Ahoj. Za 14 dní mám nastoupit na vyndání krčních mandlí, pořád se teda rozhoduju, bojím se a hlavně mě půl roku v krku ani nezaškrábalo, tak nevím, jestli je to nutný. když jsem přišla na orl na vyšetření, ani se mi pořádně nepodívali do krku, takže pořád váhám. ale zajímalo by mě, za jak dlouho mám počítat, že se vrátím do normálního života? že začnu zase normálně fungovat a hlavně sportovat? díky.

jeje

Za tři týdny jsem měla všechno zahojené. Po čtyřech týdnech začínám se sportem. Ale asi by to šlo i dřív. A v krku mě taky vůbec nebolelo. Ani angíny jsem nemívala. Ale byl tam chnonický zánět. Už mě bolely i ledviny a klouby. Takže raději neriskuj.

Milhaus
2x

Ahoj, rozhodl jsem se napsat sem také pár slov...dlouho jsem zvažoval odstranění krčních mandlí.V této diskuzi jsem našel spoustu rad a poznatků, které mi pomohly. Tonsilektomii mi navrhovali už před více než deseti lety, tehdy v roce 1998 jsem skončil po několikeré recidivě anginy s hnisavým absesem v krku na ORL. Každodenní prořezávání a následné diletace-(snad to píši dobře) kdo zažil ví o čem to je, mi dokonale zprotivily pobyt na tomto oddělení. Takže když mi následně navrhovali ošetřující lékaři vyřešit můj problém tonsilektomií neměl jsem sebemenší chuť něco takového absolvovat. Naopak mne to utvrdilo v pokusech vyřešit můj problém s krčními mandlemi jiným způsobem. Absolvoval jsem několik vyšetření na Alergologii, avšak ne s nějak špatnými výsledky. Slabý imunodeficit není nic vyjímečného a i lékaři mi dávali hodně velkou šanci řešit můj zdravotní problém jinak než skalpelem na ORL - to je přece až poslední možnost, tak hlavu vzhůru a jdemena to... Zkoušel jsem vše možné - léky na zvýšení imunity, názvy si už ani nepamatuji, autovakcíny, kloktání různými přípravky. Výsledek se dostavil, četnost angín poklesl přibližně na jednou za rok až dva roky takže hurá...jenže jako dnes si pamatuji na slova lékařky, kerá ač poměrně mladá-(působila na mne spíše dojmem praktikantky) mi tehdy, když jsem konečně byl propouštěn z ORL s návrhem na tonsilektomii pravila: "ať se rozhodnete jakkoli, stejně nakonec asi skončíte dříve nebo později na tonsilektomii, takže čím dříve tím lépe..."No a pokud někdo vydržel číst až sem,tak ho už nebudu napínat a prozradím, že jsem opravdu dnes bez krčních mandlí. Na operaci jsem byl před třemi měsíci-takže v říjnu 2009. Píšu sem proto, abych těm co nemají odvahu napsal,že operace se dá vydržet. Popisovat ji nebudu, to už je popsáno celkem detailně a trefně v několika předešlích článcích. První den je nejhorší- po procitnutí na sále jsem cítil asi nejsilnější bolest, člověku se ten den nechce ani mluvit, ale potom už je to jenom a jenom lepší, den ode dne, bolest asi jako při silné angíně. Samozřejmě to chvíli trvá a chce to trpělivost a nečekat, že si po týdnu dáte chipsy. A co je nejdůležitější? Hodně a pořád pít a také klid na lůžku,ležet a ničím se nenamáhat, jinak si člověk pooperační stav a hojení jenom prodlužuje. Co na závěr? Měl jem jít na tonsilektomii už tenkrát, když mi to bylo navrhováno, jen jsem to protahoval a výsledek stejný, možná horší neboť mandle byly po dalších prodělaných angínách ještě zvrásněnější a větší než kdysi. Ano skutečně jsem míval od roku 1999 angínu maximálně jednou ročně, ale většinou v létě v těch největších parnech kdy ostatní leželi u vody a já v posteli. Také můj syn začal trpět na angíny-na operaci nosní mandle byl už dvakráta a krční mu hrozí. Přidávaly se další zdravotní komplikace, bolesti kloubů, vyšší krevní tlak, atd. Rok 2008 byl asi nejhorší protože jsem celý květen prolržel se streptokokovou angínou a opět skončil na ORL na prořezávání hnisavého ložiska v krku a do konce roku jsem měl anginu ještě dvakrát...(o kupách antibiotik, které jsem spolikal není třeba psát.) Dále jsem měl skoro každý týden na mandlích bílé čepy-jeden dva, střídavě na jedné nebo druhé straně, stálá únava, člověk si sám řekne že už toho má dost...A nakonec i lékaři začnou pochybovat, že se tonsilektomii vyhnete.... A výsledek? Vyšetření odebraných krčních mandlí prokázalo oboustranný chronický zánět, takže hurá že jsou pryč...

Renata

Jsem půl roku po operaci a bylo to příšerný. Nesnesitelná bolest, kam se hrabe porod. Když už jsem byla doma třetí den, po propuštění z nemocnice, tak mě ráno probudilo silné krvácení. Doběhla jsem do koupelny a tam jsem se modlila aby sanitka byla rychlá. Krev mi tekla proudem z krku i z nosu a já jsem přemýšlela, kolik mi jí asi tak ještě zbývá a když sanitka přijela, tak jsem zkolabovala. Krvácení mi zastavili a odvezli zpět do nemocnice, kde jsem večer opět začala krvácet, čímž jsem si vysloužila pobyt dalších čtyř dnů. Dneska už je mi fajn. Angínu jsem ještě neměla, ale stále mám hořkou pachuť v ústech a nic není tak chutné jako dřív. Takže podle mě, je to velice bolestivá a nebezpečná operace, protože kdybych začala krvácet o pár hodin dřív, tak bych se asi už nikdy neprobudila. Jinak ale musím uznat, že můj zdravotní stav se zlepšil. Předtím jsem měla angínu asi tak po čtrnácti dnech, tak to snad stálo za to.

Přidat nový komentář

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Mohlo by vás zajímat

Práce na zahradě může být riziková pro váš zrak. Jaká je první pomoc při úrazech oka

Startuje letošní zahrádkářská sezóna. S pracemi na zahradě je ale spojena řada úrazů. Od drobných škrábanců přes řezné rány až po úrazy oka. Následky poranění očí jsou velmi nepříjemné a mohou mít dokonce trvalé následky. Zmírnit je může správná první pomoc.

Fenistil kapky na kašel

Dobrý den. Pediatr napsal synovi kapky Fenistil na kašel. Jak je to možné, když je na alergii?

Reflexní terapie: Masáž nohou, která dodá energii a vitalitu celému tělu

Když potřebujete „dobít baterky“, zbavit bolesti, stresu nebo zlepšit imunitu, sundejte boty a choďte bosí! Dopřejete si tak přirozenou reflexní terapii plosek nohou, která zahání únavu a působí na zdraví vnitřních orgánů.

Když na nás padne jarní únava

Pocit vyčerpání, podrážděnost, výkyvy nálady nebo snížená energie. Jarní únava může mít mnoho podob. Tento stav způsobený nejen nedostatkem slunečního světla, ale také omezeným pohybem na čerstvém vzduchu je přirozeným jevem, který podle odhadů trápí až tři čtvrtiny populace. Když si totiž v zimě vyčerpáme zásoby „hormonu štěstí“ serotoninu, může dojít k hormonální nerovnováze a přebytku „spacího hormonu“ melatoninu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce