Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

V těhotenství konzultujte s lékařem každý prášek

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 27716x )

Obyčejný lék na bolest, ale i potravní doplněk užívaný v těhotenství by mohl způsobit, že se narodí dítě s vrozenou vývojovou vadou. Těhotné ženy by tedy každou pilulku měly konzultovat s ošetřujícím lékařem.

shutterstock.com

Jak může lék poškodit nenarozené dítě?

Lék může způsobit poruchu růstu nebo vývoje plodu, jehož důsledkem může být buď narození dítěte s nízkou porodní hmotností, vznik různých drobnějších odchylek nebo závažnějších vrozených vad nebo až odumření plodu. Mezi vrozené vady dnes řadíme nejen tělesné defekty, ale i různé funkční poruchy nebo i poruchy chování.  Ovšem je jen velmi obtížné vysledovat vztah vzniku poruch chování a duševních funkcí k léčbě během těhotenství, protože se tyto poruchy projevují až později během vývoje dítěte. Navíc na dítě působí mnoho dalších možných faktorů, které mohou stav ovlivňovat.

Citlivost vyvíjejícího se plodu ke vzniku určitého typu poškození lékem je často omezena na velmi krátké období. Pokud těhotná žena užije lék mimo toto období, poškození nevznikne. Např. u thalidomidu došlo k poškození vývoje končetin pouze tehdy, když byl užíván mezi 40. až 46. dnem po početí.

Riziko teratogenity se mění během období těhotenství. Pokud působí teratogen v období prvních 14 dní po početí (dříve, než se rýhující se zárodek uchytí ve stěně dělohy), buď se zárodek s poškozením zcela vyrovná bez následku, nebo zanikne a nedojde vůbec k implantaci (tj. uchycení ve stěně dělohy). Pro toto období tedy platí pravidlo „vše nebo nic“. Těhotná žena se tedy nemusí lekat, pokud si vzpomene, že na samém počátku těhotenství krátce po oplodnění užila nějaký lék. Jestliže těhotenství po jeho užití nezaniklo a dál se vyvíjí, není plod nijak ohrožen. Nejkritičtější je období tzv. organogeneze, kdy může dojít ke vzniku větších anatomických defektů – zhruba mezi 15. a 55. dnem těhotenství.

Pokud teratogen působí v období fetálního vývoje (2. a 3. trimestr), vznikají spíše menší funkční defekty. Specifický vliv může mít užívání léků na konci těhotenství, kdy může ovlivnit průběhu porodu nebo stavu novorozence po porodu.

Které léky jsou nebezpečné? To se dozvíte v další kapitole.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Pajizévky (strie) v těhotenství

Jelikož jsem si během těhotenství pravidelně natírala mastí břicho, po porodu nemám na břichu pajizévky (strie), takže jsem na ně celkem pyšná. Problém jsou ale moje prsa, která se mi hodně zvětšila a vytvořili se mi pajizévky, které mi zůstaly i po skončení kojení. Jakou kosmetiku mám použít na dekolt a prsa, aby byla kůže pevnější a alespoň trochu se mi zlepšily pajizévky?

Prenatální diagnostika

Tři až pět dětí ze sta se rodí s vrozenou vývojovou vadou. Většinou se jedná o děti mladých a zdravých nepříbuzných rodičů bez jakékoliv zátěže v rodině.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce