Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Alergie nebo covid? V čem se podobají a liší

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 584x )

Nadprůměrně teplé počasí probouzí přírodu dříve než obvykle a mnoha lidem tím začíná období zarudlých očí, rýmy a kýchání. U citlivějších jedinců přitom alergie mohou způsobit příznaky podobné omikronu, včetně bolestí hlavy nebo teploty. Na rozdíl od covidu lze však alergie zkrotit poměrně snadno, protože existuje dostupná a účinná léčba.

shutterstock.com

Letošní pylová sezóna podle specialistů nastoupila dříve než obyvkle, zejména kvůli mírné zimě, a alergologové hlásí plnící se ordinace.

„Na jižní Moravě už vidíme kvést lísku, což je první pylový alergen. Brzy budou následovat olše nebo břízy. Postupně s rostoucí teplotou se pásmo kvetoucích stromů bude posouvat z jižních regionů na sever. Pyly z těchto stromů působí citlivým jedincům nepříjemné potíže, jako jsou alergická rýma nebo zánět spojivek – v tom jsou jarní pyly specifické, že způsobují větší nepříjemnosti,“ říká MUDr. Božena Kalabusová, alergoložka z Přerova. Podle ní mohou pyly způsobovat také tzv. alergické astma. Na jaře tak pyly v roli převládajícího alergenu v ovzduší střídají roztoče z prachu, převládající zimní alergen z domácího prostředí.

Příznaky podobné, ale...

Některé příznaky alergie na pyly se mohou podobat příznakům onemocnění Covid-19. Alergická rýma se vyznačuje zhoršenou průchodností nosu, který je buď ucpaný nebo se může objevit zvýšená sekrece hlenu. Alergickou rýmu často doprovází zánět spojivek, dýchací potíže, kýchání, alergie se také může projevit na kůži. 

​Na rozdíl od běžných příznaků covidu se obvykle u alergie nevyskytuje teplota či horečka.

U alergiků a astmatiků se potíže s dýcháním a dušnost liší od příznaků nákazy koronavirem. Jedná se o výdechovou dušnost spojenou i s pískáním a vrzoty na plicích. V případě Covid-19 jsou příznakem vysoké teploty a zpravidla zrychlené dýchání. Většinou ale nepozorujeme pískání a zúžení dýchacích cest.

Alergie nejsou spojeny se zvýšenou teplotou, naopak u covidu je zvýšená teplota nebo horečka jedním z nejčastějších příznaků. Na rozdíl od běžných příznaků alergie covid doprovází také únava, bolesti svalů a kloubů, zimnice, ztráta čichu nebo chuti.

Jak tedy rozeznat alergii od covidu?


Zatímco na covid stále neexistuje jednotná účinná léčba, zmírnit alergii je výrazně snazší. Na alergie existuje účinná léčba v podobě antihistaminik nebo antialergik. Pokud tedy alergik začne užívat nějaké antihistaminikum nebo lokální protizánětlivé léky, dojde zpravidla ke zlepšení stavu. V případě onemocnění způsobeného Covid-19 by se nelepšil.

Odborníci také doporučují zhodnotit, zda se příznaky člověka podobají průběhu alergické rýmy v předchozích letech. Pokud se neliší, léky zabírají a průběh nemoci není doprovázen horečkami, s největší pravděpodobností nejde o koronavirus.

Když se příznaky alergické rýmy objeví u člověka poprvé, na vině může být znečištěné městské ovzduší, chemické látky v životním prostředí nebo stres a kouření. V tu chvíli o zdroji onemocnění rozhodují příznaky a je nutné telefonicky kontaktovat lékaře.

Moderní technologie pomáhají pacientům


Podle doc. MUDr. Milana Sovy, PhD., přednosty kliniky Plicních nemocí a tuberkulózy ve Fakultní nemocnici Brno pomáhají alergikům se sledováním převládajících pylů moderní technologie. Aplikace umožňují zaznamenávat průběh alergie v kalendáři, sledovat které pyly jsou zrovna na vzestupu a pomáhají lépe nastavit léčbu.
„Když přesně víme, co a kdy pacient prožívá, snáze určíme, který konkrétní alergen může mít potíže na svědomí. Aplikace zároveň člověka upozorní, co se na něj v přírodě ,chystá‘ v dalších týdnech a měsících,“ popisuje doc. Sova. Podle něj je až 90 % případů astmatu takzvaným alergickým astmatem, a proto je pro plicní lékaře péče o alergiky na denním pořádku. Stejně jako v jiných lékařských oborech i v tomto případě pandemie covidu ovlivnila počet pacientů v ordinacích.
„Zejména v roce 2020 byl úbytek velmi znát, pacienti vyžadovali vyšetření po telefonu a elektronické předepisování léků. Nyní už se ale situace srovnala a je stejná jako před covidem,“ popisuje doc. Sova.

Respirátory a roušky jako pylová bariéra?

Proti pylům některé pacienty mohou chránit roušky a respirátory, ovšem pouze za určitých okolností.
„Jedna skupina pacientů mi opravdu potvrdila, že díky všeobecné povinnosti nosit ochranu dýchacích cest pozorovali v minulých pylových sezonách slabší projevy alergie. Ovšem jakmile to bylo možné, většina z nich je raději odložila a sáhla po lécích,“ popisuje MUDr. Kalabusová.

Ochranné prostředky však mohou alergikům způsobovat i komplikace, zejména pokud pacienti používají delší dobu opakovaně jednu roušku nebo respirátor.
„Pokud ochranu nemění, a je celá řada lidí, kteří respirátor používají i měsíce, zachycení roztoči nebo částečky pylu mohou alergické projevy významně zhoršovat. Starý respirátor se také může stát živnou půdou pro různé plísně, které mohou způsobovat to samé,“ varuje doc. Sova.

Riziko rozvoje alergií je podle něj u každého jedince geneticky zakódované, alergie se však může projevit až v dospělosti.
„Pozitivní je, že na alergie na pyl a roztoče, což jsou nejčastější formy, existuje účinná léčba v podobě antihistaminik nebo antialergik. Ty drtivá většina pacientů dobře snáší a pomáhá jim zmírnit nepříjemné projevy,“ uzavírá doc. Sova.

partner_1.png

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Alergie
Partner rubriky Alergie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Průduškové astma

ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...

Senná rýma

Senná rýma patří mezi alergická onemocnění. Postihuje nosní sliznici a oční spojivky.

Podávání Lactobacilla chrání před atopickým ekzémem

Atopický ekzém, alergickou rýmu a bronchiální astma řadíme mezi tzv. atopická onemocnění. Jejich výskyt v ekonomicky rozvinutých zemích neustále roste. Lékaři zatím s jistotou nevědí, čím je to způsobeno, někteří z nich se však domnívají, že na vině je nižší výskyt mikrobiálních infekcí u malých dětí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce