aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Antibiotika můžou vyvolat poševní infekci

( Komerční prezentace | přečteno: 30174x )

Léčba antibiotiky sice nemoci z nachlazení jako angíny, chřipky apod. vyřeší, avšak jiné zdravotní obtíže může odstartovat. Narušuje totiž přirozenou imunitu, a to bývá hlavní příčina vaginálních zánětů. Podle loňského průzkumu Ordinace.cz, jehož se zúčastnilo 318 žen, se s touto nepříjemností potýká 96 % z nich, většina opakovaně.

shutterstock.com

Nutnost nosit kvůli vleklému a úpornému výtoku vložku, neustálé svědění a pálení zevních genitálií, bolestmi a výtokem vynucená sexuální abstinence, zápach, tak účastnice průzkumu seřadily potíže podle toho, jak moc je obtěžují.

Užitečné bakterie potírají škůdce

Pochva je osídlená 20 až 50 různými typy mikroorganismů. Dokud jsou v rovnováze, je vše v pořádku. Až jejím narušením, například právě po užívání antibiotik, dochází k tzv. vaginální dysmikrobii, která mnohdy končí infekcí. Nejnovější trend v léčbě proto spočívá jednak v obnovení zdravé mikroflóry a dále ve vytvoření takových podmínek v pochvě, že nežádoucí mikroorganismy (nejčastěji kvasinky) nemají prostor pro množení a růst. Právě součinnost obou postupů zaručuje, že nejčastější gynekologické potíže ustanou, a hlavně se nebudou opakovat.

Odborný výzkum se zaměřil na vývoj a využití prebiotik neboli látek, které přispívají k rychlému a stabilnímu osídlení poševní sliznice užitečnými kmeny bakterií. Ty snižují kyselost v pochvě, vytvářejí dezinfikující peroxid vodíku a tím potlačují přemnožení škodlivých mikroorganismů.

K přednostem prebiotik patří i to, že citlivě respektují složení vaginální mikroflóry, které je pro každou ženu individuální. „Vaginální přípravky s obsahem prebiotik redukují riziko vzniku a opakování infekcí až o polovinu,“ potvrzuje olomoucký gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

Nástrahy všedních dní

„Kdo najde správnou odpověď na to, proč se pacientky se stejným problémem stále vracejí do gynekologických ordinací, asi získá Nobelovu cenu. Zatím se mluví o chybách v osobní hygieně, oblékání, stravování, nevhodných sexuálních praktikách a častém střídání partnerů… Ale jednoznačné důkazy pro to či ono tvrzení spíše chybějí,“ konstatuje doc. MUDr. Vít Unzeitig, CSc. z Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno.

Odborníci se nicméně shodují v tom, že kromě užívání antibiotik se na nežádoucích změnách poševní mikroflóry významně podílejí koupele s příměsí parfémované pěny, soli či oleje. I když je to v mrazivých dnech lákavá představa, pro zdraví ženy je bezpečnější sprchování. Nebezpečí číhá i při zdraví prospěšném pohybu. Ke cvičení si obyčejně oblékají přiléhavé dresy, v nichž je pohlavní ústrojí vystaveno zrádnému vlhku i teplu, strůjcům vyvolávajícím záněty. A pozor na stres, ten rovněž snižuje přirozenou obranyschopnost organismu!

Diskrétní pomocník

Z průzkumu na Ordinace.cz dále vyplynulo, že 93 % žen by okamžitě vyzkoušelo nový přípravek, který by nejen poševní infekci vyléčil, ale fungoval i jako prevence. Účinnou směs speciálních prebiotik obsahuje přípravek Femibion® Intima. Jeho působení násobí extrakt z jetele lučního, jenž přispívá ke zvlhčení, tudíž k regeneraci a správné funkci vaginální sliznice. Velkou výhodou je, že účinkuje dlouhodobě.

Vaginální gel Femibion® Intima je již nadávkován v jednorázových aplikátorech. Nejlépe večer před usnutím si prodloužené, tenké ústí tuby zavedete do pochvy a obsah do ní vymáčknete. Jelikož je gel čirý a nevytéká, nemusíte se obávat znečištění pyžama nebo ložního povlečení. Léčbu je ideální zahájit den po ukončení menstruace a pokračovat bez přerušení v následujících osmi dnech. Když ani poté potíže neodezní, je nezbytné navštívit gynekologa.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

63%
37%
Zatím hlasovalo 160 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/darky-pro-muze/?utm_source=ordinace&utm_medium=intext_scyscraper&utm_campaign=Vanoce_muzi

Mohlo by vás zajímat

Gynekologické vyšetření

Gynekologické vyšetření zahrnuje vyšetření zevních a vnitřních pohlavních orgánů ženy. Mezi zevní pohlavní orgány patří zevní rodidla.

Hysteroskopie

Hysteroskopie je metoda, která lékaři umožní prohlédnout děložní dutinu. V jejím průběhu vyšetření je možné provést i léčebný zákrok nebo odebrat vzorek tkáně.

Gynekologické potíže k létu patřit nemusí

Horké počasí a koupání dovedou potrápit. Své o tom ví mnoho žen, které právě v tuto dobu sužují opakované záněty. Jak jim předejít?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce