S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.
Baňkování nebo-li vakuová terapie je prastará metoda pocházející ze starověké Číny, která v současnosti prožívá velkou renesanci. U nás se používá především k léčbě pohybového aparátu, ale pozitivní účinky má baňkování i na správnou funkci vnitřních orgánů. Terapie pomocí baňkování je jedinečná tím, že jako málokterá metoda docílí tak intenzivního prokrvení masírované tkáně. Již po jednom zákroku se může dostavit neočekávaná úleva.
Čtěte také: Pravda o bolesti zad
Baňkování se stalo terapií pro sportovce, kterým uvolňuje svalové křeče a napětí, zlepšuje pohyblivost a pomáhá zotavit jejich bolavé svaly po intenzivním tréninku.
Účinky baňkování
- Odplavuje z těla nahromaděné škodlivé látky, podporuje lymfatický systém a látkovou výměnu
- Prokrvuje tkáně, zlepšuje krevní oběh
- Uvolňuje zatuhlé svalstvo, odstraňuje bolest zad a kloubů, pomáhá i při zánětech kloubů
- Baňkování na šíji pomáhá odstranit bolesti hlavy a migrénu
- Baňkování v oblasti hrudníku uleví od suchého kašle, astmatu či zánětu průdušek
- Baňkování v bederní oblasti pomáhá při gynekologických potížích, bolestivé menstruaci, vynechání periody, ale také při potížích s ledvinami a častých zánětech močového ústrojí
- Pomáhá odstraňovat celulitidu
- Podporuje imunitní systém
Princip baňkování
Baňkování spočívá v přikládání skleněných nádobek na pokožku. Baňky se pokládají na konkrétní místa na těle – na reflexní místa, akupresurní body nebo bolestivá místa. Vzduch v baňce se před aplikací zahřeje a vytvoří se v něm podtlak. Baňka se pak přisaje na kůži, kterou podtlak vtáhne dovnitř. Pokožka se prudce prokrví a zčervená. Baňky se na místě nechávají 5 – 30 minut (podle účinku, který chceme vyvolat – např. stimulaci nebo zklidnění). V daném místě dojde k popraskání jemných vlásečnic a začervenání, to je úplně v pořádku a za několik dní se tyto podlitinky vstřebají. Tato metoda je však naprosto bezbolestivá, pociťujete pouze lehké pnutí, jakoby táhnutí kůže.
Při baňkování se organismus prohřeje a uvolní. Urychlí se krevní oběh a tělo bude rychleji vylučovat škodliviny.
Výše uvedený princip je pro tzv. „suché baňkování“.
Existuje také tzv. „krvavé baňkování“. Předem se pokožka nařízne nebo několikrát napíchne jehlou, takže baňky nasávají krev.
Při masážním (pohyblivém) baňkování se pracuje pouze s jednou baňkou, která je mírně přisáta na pokožku těla a masíruje se s ní ve směru toku lymfy. Při této masáži dochází k detoxikaci organismu, prokrvení řady tkání a maximální relaxaci. Zvláště pak ženy ocení odstranění celulitidy touto metodou v oblasti stehen, hýždí, paží nebo břicha.
Čtěte také: Bolest zad může signalizovat rakovinu prostaty
Kdy se baňkování neprovádí?
- Dětem do 4 let věku,
- u všech krvácejících stavů (hemofilie, leukemie, zvýšená lomivost kapilár)
- na poškozenou kůži (popáleniny, infekční kožní onemocnění, alergické exntémy, poranění kůže),
- u těhotných žen
- nad křečovými žilami, či rozsáhlými varixy
- těžké otoky,
- při srdečních onemocněních, vysokém krevním tlaku,
- při psychických poruchách, u neklidných klientů,
- u lidí s nádorovým onemocněním,
- u starých osob a ve stavech těžkého vyčerpání.