Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Bolest zad - předcházejte těmto potížím pravidelným protahováním

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3264x )

Myslíte si, že vás bolí záda, protože jste se moc prudce pohnuli, nebo třeba proto, že jste ráno neopatrně vstali z postele? Nešikovný a rychlý pohyb sice může být jednou z příčin bolesti, rozhodně ale není příčinou jedinou. Bolesti ovšem můžeme předcházet i pro nás zdánlivými maličkostmi, například tím, že budeme přemýšlet nad tím, jak chodíme nebo jak ráno vstáváme z postele.

archiv Bílé plus

Sama bolest zad totiž nevzniká pouze v důsledku jediného prudkého pohybu nebo třeba rychlého prochladnutí. Je důsledkem toho, jak dlouhodobě zanedbáváme pořádnou péči o záda. A pozor, nejde o nic složitého, úplně postačí, když budeme špatně stát, špatně sedět, nezdravě se stravovat nebo spát na proležené matraci.

Vlivem nerovnovážné zátěže a nedostatečného pravidelného pohybu totiž svaly, které by měly normálně plnit opěrnou funkci zad, ochabují, následkem čehož dochází k nerovnováze, která se projeví nesprávným postavením jednotlivých částí pohybového aparátu vůči sobě. No a pak už stačí skutečně málo – prochladnutí, nesprávný pohyb nebo třeba stres. Naše svaly na ně reflexně zareagují stažením a křečí, jež způsobí, že se těla obratlů vydají směrem k sobě. Vzniklý tlak je pak přenášen na meziobratlovou ploténku, což může vést k jejímu poškození.

Pět minut jen pro sebe

Stres je jedním z faktorů, který může negativně ovlivnit naše záda. Za bolesti zad může často právě zrovna stres a vysoké nároky, které na nás klade okolí nebo my sami. Zvažte, zda není ten správný čas oprostit se od věcí, které vás, a tím pádem i vaši páteř neúměrně zatěžují. Pokud nemáte na vybranou a nemůžete odstranit samu příčinu stresu, zkuste alespoň pravidelnou meditaci. Není třeba hned zvládat umění tibetských mnichů, vaši mysl uklidní třeba i pětiminutovka v tichu: posaďte se na židli, narovnejte záda, zavřete oči, položte dlaně na kolena, zhluboka dýchejte a snažte se z hlavy vytěsnit všechny starosti.

Trénujte chůzi

I při jedné z nejběžnějších činností, jíž chůze bezesporu je, se velice často dopouštíme spousty chyb, na které je třeba dávat si pozor a vyhýbat se jim. Jinak máme na opakované bolesti zad zaděláno. Myslete na to, abyste měli ramena uvolněná, aby směřovala dozadu a dolů. Tím předejdete nejen hrbení se, ale též časté bolesti „za krkem“. Hlavu byste měli mít v tzv. prodloužení páteře, současně s narovnanými zády a podsazenými hýžděmi. Bradu skloňte mírně dolů, ale pouze do neutrální pozice, určitě nechoďte s hlavou sklopenou. Došlapujte na patu (ale pozor, žádné dupání!), poté přeneste váhu přes celé chodidlo a odrazte se prsty od země. Poslední částí chodidla, která se dotýká země, by měl být palec.

Vstávejte s rozmyslem

Asi nemusíme opakovat starou moudrost, že pravidelný, kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je základem zdravé životosprávy a nikdo se bez něj neobejde. Stejně tak důležité ale je myslet na to, abyste po dobrém spánku i dobře vstali, a to zejména tehdy, pokud již řešíte nějaký problém se zády. Při vstávání z postele nejdřív ze všeho pokrčte nohy do úlevové polohy. Pomalu se přetočte na bok, spusťte nohy z postele a za pomoci rukou se posaďte. Ideální bude, pokud se naučíte spát na zádech, protože to vašim zádům přináší nejmenší zátěž. Pro ještě větší ulehčení si můžete lýtka vypodložit polštářem, který vám tak nohy lehce přizvedne. Dejte si ale pozor, ať tak spíte pouze na zádech, pokud máte tendence točit se v noci na bok nebo spát na břiše, raději tento polštář vynechte.

Na bolest zkuste vitamin B

Vitaminy skupiny B, zejména trojkombinace vitaminů B1, B6 a B12, vyživují poškozené nervy zad, a tak pomáhají léčit samu příčinu bolesti zad. Užívání vitaminů B1, B6 a B12 ve vysokých dávkách obvykle zesiluje účinek léků proti bolesti nebo zkracuje čas potřebný na jejich užívání. Tyto vitaminy skupiny B mají příznivé účinky na metabolické a degenerativní onemocnění nervů a pohybového systému. 

Jednou z věcí je vitaminy do těla dostat, mnohem důležitější je ale to, jak je tělo dokáže využít. Důležité je proto vybírat ty vitaminy, které jsou rozpustné v tucích. Mezi ně patří i derivát vitaminu B1 benfotiamin, který je pro naše buňky něco jako malý zázrak. Zvyšuje až o 400 % hladinu enzymu, který je odpovědný za přeměnu škodlivých látek (jež vznikají v důsledku látkové přeměny) v látky neškodné. A to je velmi důležité, protože pokud nejsou tyto látky pravidelně odstraňovány, začnou se v těle zplodiny látkové výměny hromadit (například okolo utlačovaného nervu v důsledku vyhřeznuté ploténky), což pro nás znamená jen další bolest. A právě benfotiamin účinně pomáhá ji odbourávat.

Pravidelně se protahujte

Protahování byste měli zařadit samozřejmě před a po každém cvičení či tréninku, ale neměli byste na něj zapomínat ani během dní, kdy nesportujete. Mělo by se stát součástí vašeho denního režimu. Z dlouhodobého hlediska má totiž protahování stejně velký význam jako samotné cvičení, ne-li dokonce větší. Slouží jako prevence svalové nerovnováhy, zlepšuje flexibilitu a kloubní pohyblivost, je vhodnou kompenzací při jednostranném zatěžování pohybového aparátu, snižuje riziko bolestí v zádech a zlepšuje dýchání a držení těla.

A jak na to?

Přinášíme vám několik cviků, díky nimž během malé chvíle protáhnete záda i páteř, a jsou tedy ideální prevencí bolestí zad.

Všechny cviky provádějte pomalu a nezapomínejte u cvičení dýchat. Každý cvik opakujte alespoň 3x, v závislosti na kondici můžete i 10x.

Cvik č. 1:

Lehněte si na záda a ruce rozpažte. Levou nohu nechte na místě, pravou položte shora mezi palec a druhý prst. V této poloze obě nohy pomalu přetáčejte co možná nejvíce vlevo a vydechněte. Hlavu pomalu otáčejte na opačnou stranu než nohy a dbejte na to, aby obě ramena zůstala na podložce. Nohy vyměňte a totéž provádějte na druhou stranu.

cvik

Cvik č. 2:

Položte se na záda, pokrčte nohy v kolenou a rozpažte horní končetiny. Chodidla nechte položená na podložce. Opatrně kolena spouštějte na jednu stranu, hlavu otáčejte na druhou. Zůstaňte chvíli v poloze, kdy máte kolena vytočená do strany, a polohu několikrát prodýchejte. Opakujte několikrát na obě strany.

cvik

Cvik č. 3:

Položte se na záda, ruce rozpažte, levou nohu nechte na místě a pravou položte shora na koleno levé nohy. Obě nohy pomaličku přetočte co možná nejvíc vlevo a vydechněte. Hlavu otáčejte na opačnou stranu než nohy a dbejte na to, aby obě ramena zůstala na podložce. Nohy vyměňte a totéž proveďte na druhou stranu.

cvik

Cvik č. 4:

Zůstaňte v lehu na zádech a ruce nechte volně podél těla, kolena pokrčte. V této poloze velmi pomalu zvedejte zadek a odlepujte páteř kousek po kousku až do maximální polohy. V té napočítejte do tří, vydechněte a opět velmi pomalu pokládejte nejprve postupně páteř a poté zadek.

cvik

Cvik č. 5:

Ve vzporu klečmo se s nádechem zvolna vyhrbte, zároveň zpevněte hýždě a břicho. S výdechem přejděte do mírného prohnutí, přičemž nezaklánějte hlavu. Opakujte 5-10x. Tento cvik cílí na udržení pohyblivosti hrudní části páteře.

cvik

Další informace o prevenci i návody, jak na akutní bolest zad, najdete na www.bezbolestizad.cz

Komerční sdělení
Magniflex_Ordinace_Bannery_1900x500px_Bolesti zad a kloubu.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 569 lidí

Mohlo by vás zajímat

Chiropraxe II.

Existuje poměrně účinný systém léčby, za našimi hranicemi značně rozšířený, který dokáže odpomoci od bolesti. Jde o chiropraxi, která se v našich podmínkách nazývá manuální nebo myoskeletální medicínou.

Problémy s krční páteří

Mám problémy s krční páteří. Poraďte mi, prosím, nějaké cviky na uvolnění krční páteře, případně další rady. Milan

Co můžete očekávat od rehabilitace?

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s panem doc. MUDr. Jiřím Votavou, CSc. z Kliniky rehabilitačního lékařství VFN, která proběhla ve čtvrtek 18. dubna 2002 mezi 10. a 12. hodinou na www.ordinace.cz.

Bolesti v zádech a chiropraxe

Podle světových statistik 8 z 10 mužů a žen ve věku 40 let trpí trvalou bolestí v zádech anebo po nějaký čas touto bolestí trpělo. Později se číslo ještě zvětšuje. V ordinacích praktických lékařů si každý čtvrtý pacient stěžuje na bolesti v zádech. Navíc řada jiných si již na bolesti zvykla natolik, že si už ani nestěžují.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce