Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Céčko - dobře utajené nebezpečí

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 22608x )

Světem se už několik let šíří hrozba, podobná strachu z epidemie AIDS. Tentokrát ale jde o mnohem nebezpečněji utajeného nepřítele - virová hepatitida typu C, alias "céčko". Máme dvě dobré zprávy na úvod. Pak už budou následovat samá negativa.

shutterstock.com

Světem se už několik let šíří hrozba, podobná strachu z epidemie AIDS. Tentokrát ale jde o mnohem nebezpečněji utajeného nepřítele - virová hepatitida typu C, alias "céčko". Máme dvě dobré zprávy na úvod. Pak už budou následovat samá negativa.

Nakazit se "céčkem" není tak snadné jako nakazit se virem HIV. Hepatitida C se přenáší výhradně krví, nikoliv pohlavním stykem. Narozdíl od AIDS se dá hepatitida C vyléčit. Musí být ale včas odhalena. A v tom je jádro pudla:
V současné době je v populaci více lidí infikovaných "céčkem" než virem HIV. Zatímco virus hepatitidy C napadl už 170 až 200 milionů lidí, nositelů viru HIV je takřka desetkát méně - "pouze" 20-30 milionů. Skutečnost, že se tato nemoc dá vyléčit, bohužel neznamená, že má lidstvo vyhráno.

Nebezpečnost "céčka" tkví nejvíce v tom, že s virem může jeho nositel žít i několik desítek let, aniž by tušil, že je nemocen. Kolik lidí za tu dobu přijde do kontaktu s jeho krví, například při pohlavním styku, nebo při ošetření sebemenšího škrábanečku, raději nedomýšlet... Nebo naopak ano?

Novomanželé Petr a Katka o tom poslední dobou přemýšlejí takřka nepřetržitě. Katka je vyléčená narkomanka, pět let si píchala pervitin. Teprve čtvrtý pokus o léčbu vyšel. V třiceti poprvé začala chodit do práce, našla si nové kamarády. Po několika letech mezi ně přišel i Petr. Zakrátko měla následovat svatba. "Moje biologické hodiny už tikaly docela hlasitě. Po anabázi s drogami jsem se sice stále necítila dobře, ale po dítěti jsem toužila čím dál víc," říkala Kateřina.

Chtěla si být ale jista, že ačkoli se drog zbavila, bude moci porodit zdravé dítě. "Navíc mne pořád trápila veliká únava a kamarádi si ze mne stále dělali legraci. Říkali: Jseš ňákej nažloutlej, v narážce na film Marečku, podejte mi pero," vzpomíná. Svého lékaře proto požádala o vyšetření. "Výsledky z odběru krve dlouho nechodily, už jsem začínala být nervózní. Ale výsledek mne složil. Zjistili, že mám "céčko". Patrně z jehly od nakaženého ´kamaráda´," svěřila se Katka.

Petr se s ní rozešel. "Chtěl jsem s ní mít děti. Jak mám vědět, zda je nenakazí, když se to přenáší krví?" ptal se. Po týdnu se vrátil. "Zjistil jsem, jak těžká a nepříjemná léčba Katku čeká. Bude potřebovat podporu, nenechám ji v tom," rozhodl se. Sám teprve čeká na výsledky z laboratoře, které mají potvrdit či vyvrátit, zda ho manželka virem hepatitidy C nenakazila...

"Céčko" je vskutku velice zákeřné onemocnění. Postižený několik let vůbec nemusí o svém onemocnění vědět. Pak ho ale najednou může zdolat cirhóza nebo rakovina jater.
Způsobů, jak se nakazit "céčkem" není málo. Zdravý člověk si ani neuvědomuje, kolik vlastní či cizí krve kolem něj během života "proteče". Riziko přenosu viru prostřednictvím transfuze krve, transplantace orgánů či tkání nebo při dialýze se díky přísným bezpečnostním opatřením snižuje. Bohužel, počet případů nákazy tímto způsobem zůstává na druhém schůdku pomyslných "stupínků slávy" hepatitidy C. Neslavné první místo patří drogově závislým, jejich jehlám a stříkáčkám.

Vyvolávat paniku není cílem tohoto sdělení. Přesto by se ti, kdož byli léčeni krevními preparáty vyrobenými před rokem 1992, měli nechat vyšetřit. Všem, kdo se o "céčku" chtějí dozvědět víc, jsou určeny internetové stránky www.cecko.cz. Můžete se na nich dozvědět nejenom to, jaké bývají prvotní příznaky nemoci a jak se léčí, ale zejména, jak se případné nákaze vyhnout. Ti, kteří se nadále utápěji v pochybostech, se tady mohou přímo objednat k vyšetření u lékaře.

Stejně jako u AIDS ani u hepatitidy C není možné určit přesný počet postižených. Lékaři odhadují, že pouze v Česku jich může být více než deset tisíc. Méně jich rozhodně nebude. Skutečnost, že "céčko" nejčastěji šíří drogově závislí, vede k logickému závěru, že ohroženými jsou nejvíce mladí lidé. Vzniká začarovaný kruh - zdravý mladý člověk ani nepozná, že má zánět jater, infekci nevědomky šíří dál a teprve v okamžiku, kdy má trvale poškozená játra, zjistí, že je zničilo "céčko". Jak z kola ven? Informovat se, dozvídat se, zjišťovat si. Naštěstí je kde.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Necháte se naočkovat proti koronaviru?

Zatím hlasovalo 272 lidí

Mohlo by vás zajímat

Nejčastější mýty o chorobách štítné žlázy: mohou za naši nadváhu a potíže odhalíte lehce

Štítná žláza, tvarem připomínající motýla, je umístěna na dolní části krku před průdušnicí. Onemocnění štítné žlázy je často bezpříznakové, ale včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. Přestože je onemocnění štítné žlázy v České republice celkem časté (až 6% populace), doprovází ho celá řada mýtů, které je třeba opakovaně vyvracet.

Preventivní prohlídka u zubaře není jen o chrupu. Může včas odhalit nádor

Preventivní prohlídka u zubního lékaře je velice důležitým krokem a základním předpokladem k udržení zdravého chrupu. Je dobré ji absolvovat zhruba jednou za půl roku, pokud ošetřující zubař nestanoví jinak. Při návštěvě zubaře však nejde pouze o zuby, povinnou součástí těchto vyšetření je i onkologická prevence.

Svědění kůže. Příčiny mohou být různé, od banálních po vážné

Kůže je naším největším orgánem, který chrání naše tělo, napomáhá udržovat správnou teplotu a obsahuje tzv. hmatové receptory. Když se necítíme dobře, říkáme, že „nejsme ve své kůži“. Pokud je pokožka podrážděná nebo poškozená, může nám to působit velké obtíže.

Nádorů štítné žlázy ubylo – ale jen „na papíře“

V minulém roce odhalili endokrinologové méně nádorů štítné žlázy než v letech předchozích. Karcinom štítné žlázy zázračně nevymizel, jen klesla návštěvnost ambulancí kvůli obavám lidí z covidu. Stejně tak lékaři evidovali méně abnormalit a poruch štítné žlázy. Na to, aby lidé svůj stav nezanedbávali, apelují endokrinologové při příležitosti Týdne štítné žlázy, který tradičně startuje 25. května. V Česku se s nemocemi štítné žlázy léčí přes 600 tisíc osob.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.