Potravinářská legislativa má dva hlavní úkoly. Je to jednak ochrana spotřebitele před zdravotními riziky, jednak ochrana spotřebitele před ekonomickou újmou, která může být spojena se spotřebou potravin. Je zajímavé, že oba požadavky v sobě zahrnují i kódy "čísel E"...
Celiakie je autoimunitní onemocnění, které se projevuje nesnášenlivostí lepku obsaženého v zásobních bílkovinách pšenice, ječmene, žita nebo ovsa. Příznaky celiakie se často individuálně liší. Rizikovými skupinami, u kterých se onemocnění ve zvýšené míře vyskytuje, jsou například prvostupňoví příbuzní osob s celiakií, pacienti s únavovým syndromem, onemocněním pojiva, poruchou funkce štítné žlázy či anémií. Léky na celiakii neexistují, od příznaků nemoci pomáhá pouze přísná bezlepková dieta.
Celiakie je systémové autoimunitní onemocnění, které je u vnímavých jedinců vyvolané gliadinem (lepkem).V Evropě trpí tímto onemocněním zhruba 1 % populace. Screening celiakie a její diagnostika je v dnešní době stále více založena na moderních imunologických metodách průkazu protilátek a genetickém průkazu rizikových alel HLA-DQ2 a DQ8. U pacientů se stanovují protilátky proti tkáňové transglutamináze (tTG) nejčastěji ve třídě IgA, proti deamidovaným gliadinovým peptidům (DPG) v třídách IgG a IgA, proti endomysiu (EMA).
Přestože jsou stanovení protilátek dostatečně senzitivní i specifická, je při stanovení diagnózy celiakie nutné komplexní zhodnocení anamnézy, klinických příznaků a výsledků laboratorních vyšetření. Genetické testy vyšetřující vrozené predispozice k celiakii dosahují nejvyšší senzitivity. Při negativitě genetických testů na DQ2 a DQ8 haplotypy je možné celiakii vyloučit až s 99% jistotou.
Tkáňová transglutamináza (tTG) - tkáňová transglutamináza má přímý vztah k patogenezi onemocnění. Stanovení protilátek proti tTG ve třídě IgA je doporučeno jako základní screeningový test pro diagnostiku celiakie.
Endomysium (EMA) - endomysiální protilátky jsou velmi spolehlivým markerem celiakie ve screeningových algoritmech.
Deamidované peptidy gliadinu (DGP) - DGP protilátky mají význam především pro posouzení aktuálního stavu a dodržování bezlepkové diety.
Hladina celkového IgA - stanovení hladiny celkového IgA by mělo být součástí screeningu celiakie a jiných potravinových intolerancí. Při nízké hladině IgA (selektivní deficit IgA - asi 3 % pacientů s celiakií) může být výsledek laboratorních testů falešně negativní.
Kravské mléko IgG, IgA; Soja IgG/β-laktoglobulin - u celiakie se mnohdy vyskytují zvýšené protilátky proti kravskému mléku, vejcím a soje. Jejich výskyt souvisí s poškozením sliznice tenkého střeva a následnou reakcí na další složky potravy. Proto je dobré nechat se laboratorně vyšetřit i na tyto intolerance.
„V České republice trpí celiakíí 40 – 50 000 osob. K odhalení onemocnění hlavně přispívají laboratorní screeningové testy na stanovení specifických autoprotilátek z krve pacienta,“ říká RNDr. Hana Miksová, vedoucí centrální imunologické laboratoře Aeskulab v Praze. Zájemci o základní screeningový test pro diagnostiku celiakie (krevní test na protilátky proti tkáňové transglutamináze) se mohou nechat vyšetřit na všech odběrových místech laboratoří AeskuLab v celé České republice.