Inzerce https://www.lekarna.cz/top-darky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=top-darky

Nejste i Vy BEZLEPKOVÍ?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 8983x )

Podle odborníků stále roste počet osob, u kterých nebylo toto onemocnění dosud odhaleno. Přitom pouze včasná diagnóza může pacientovi pomoci proti únavě, bolestem břicha a dalším příznakům, které onemocnění mohou provázet.

Aeskulab.cz

Celiakie je autoimunitní onemocnění, které se projevuje nesnášenlivostí lepku obsaženého v zásobních bílkovinách pšenice, ječmene, žita nebo ovsa. Příznaky celiakie se často individuálně liší. Rizikovými skupinami, u kterých se onemocnění ve zvýšené míře vyskytuje, jsou například prvostupňoví příbuzní osob s celiakií, pacienti s únavovým syndromem, onemocněním pojiva, poruchou  funkce štítné  žlázy či anémií. Léky na celiakii neexistují, od příznaků nemoci pomáhá pouze přísná bezlepková dieta.

Celiakie je systémové autoimunitní onemocnění, které je u vnímavých jedinců vyvolané gliadinem (lepkem).V Evropě trpí tímto onemocněním zhruba 1 % populace. Screening celiakie a její diagnostika je v dnešní době stále více založena na moderních imunologických metodách průkazu protilátek a genetickém průkazu rizikových alel HLA-DQ2 a DQ8. U pacientů se stanovují protilátky proti tkáňové transglutamináze (tTG) nejčastěji ve třídě IgA, proti deamidovaným gliadinovým peptidům (DPG) v třídách IgG a IgA, proti endomysiu (EMA).

Přestože jsou stanovení protilátek dostatečně senzitivní i specifická, je při stanovení diagnózy celiakie nutné komplexní zhodnocení anamnézy, klinických příznaků a výsledků laboratorních vyšetření. Genetické testy vyšetřující vrozené predispozice k celiakii dosahují nejvyšší senzitivity. Při negativitě genetických testů na DQ2 a DQ8 haplotypy je možné celiakii vyloučit až s 99% jistotou.

Tkáňová transglutamináza (tTG) - tkáňová transglutamináza má přímý vztah k patogenezi onemocnění. Stanovení protilátek proti tTG ve třídě IgA je doporučeno jako základní screeningový test pro diagnostiku celiakie.

Endomysium (EMA) - endomysiální protilátky jsou velmi spolehlivým markerem celiakie ve screeningových algoritmech.

Deamidované peptidy gliadinu (DGP) - DGP protilátky mají význam především pro posouzení aktuálního stavu a dodržování bezlepkové diety.

Hladina celkového IgA - stanovení hladiny celkového IgA by mělo být součástí screeningu celiakie a jiných potravinových intolerancí. Při nízké hladině IgA (selektivní deficit IgA - asi 3 % pacientů s celiakií) může být výsledek laboratorních testů falešně negativní.

Kravské mléko IgG, IgA; Soja IgG/β-laktoglobulin - u celiakie se mnohdy vyskytují zvýšené protilátky proti kravskému mléku, vejcím a soje. Jejich výskyt souvisí s poškozením sliznice tenkého střeva a následnou reakcí na další složky potravy. Proto je dobré nechat se laboratorně vyšetřit i na tyto intolerance.

„V České republice trpí celiakíí 40 – 50 000 osob. K odhalení onemocnění hlavně přispívají laboratorní screeningové testy na stanovení specifických autoprotilátek z krve pacienta,“ říká RNDr. Hana Miksová, vedoucí centrální imunologické laboratoře Aeskulab v Praze. Zájemci o základní screeningový test pro diagnostiku celiakie (krevní test na protilátky proti tkáňové transglutamináze) se mohou nechat vyšetřit na všech odběrových místech laboratoří AeskuLab v celé České republice. 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

75%
25%
Zatím hlasovalo 220 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak se vyznat ve značení potravin číslem E - 1.část

Potravinářská legislativa má dva hlavní úkoly. Je to jednak ochrana spotřebitele před zdravotními riziky, jednak ochrana spotřebitele před ekonomickou újmou, která může být spojena se spotřebou potravin. Je zajímavé, že oba požadavky v sobě zahrnují i kódy "čísel E"...

Další recepty vhodné pro celiatiky

Celiatik musí dodržovat pravidla bezlepkové diety, ale jeho jídelníček může být chutný.

Na obaly potravin se třetina Čechů vůbec nedívá

Nejčastěji lidé vyhledávají informace o minimální trvanlivosti výrobku. Údaje o konzervačních látkách lidé téměř nesledují.

Syntetická barviva v potravinách

Barviva hrají velmi důležitou roli při výrobě průmyslových potravin. Barva potraviny často utváří první dojem spotřebitele. Většina lidí v samoobsluze nesáhne pro bezbarvou pomerančovou limonádu, zejména je-li vedle ní vystavena limonáda krásně oranžová. Dalším pádným důvodem pro použití barviv je snaha přesvědčit spotřebitele o tom, že výrobek obsahuje maximum přírodních složek.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce