Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Jak rozpoznat melanom kůže?
Zhruba 30-50 % melanomů vznikne na podkladě pigmentového znaménka. Svou kůži známe nejlépe sami a zvláště tehdy, když si ji a především mateřská znaménka pravidelně kontrolujeme, dokážeme sami odhalit sebemenší odchylky v průběhu času. Je to velmi cenná informace, která podá dynamický údaj o případných změnách mateřských znamének. Někteří se ještě stále domnívají, že rizikové pigmentové znaménko je až takové, které začne svědit, krvácet nebo se kolem něj utvoří zánět. Toto jsou však pozdní příznaky rozvoje většinou již maligního melanomu.
Příznaky, které signalizují počínající přeměnu klidného pigmentového znaménka, jehož včasné odstranění často předejde rozvinutí zhoubného nádoru, můžeme shrnout do tzv. ABCDE pravidel.
Jak poznat nebezpečné pigmentové znaménko?
Příznaky, které signalizují počínající přeměnu klidného pigmentového znaménka, jehož včasné odstranění často předejde rozvinutí zhoubného nádoru, můžeme shrnout do tzv. ABCDE pravidel.
Čím více písmenek je pozitivních u jednoho pigmentového znaménka, tím větší je pravděpodobnost, že se jedná o rizikový projev.
A (asymmetry): asymetrie
Asymetrická je skvrna, která nemá symetrickou formu, jako např. ovál či kruh.
B (border): ohraničení
Hranice skvrny by měla být ostrá a pravidelná. Neostré, rozpité ohraničení nebo nepravidelné výběžky vybíhající ze znaménka by měly upoutat vaši pozornost.
C (colour): barva
Také není příznivé, když je znaménko tmavě hnědé až černé nebo má nepravidelnou skvrnitou pigmentaci s různými odstíny.
D (diameter): průměr
Pigmentové znaménko, jehož průměr je větší než 5 milimetrů, by nemělo uniknout vaší pozornosti.
E (elevation): vyvýšení
Pokud pozorujete růst pigmentového znaménka do výšky, může to být známkou progredujícího nádoru. Pokud však máte mateřské znaménko již řadu let nad úrovní okolní kůže, nemusí to znamenat nebezpečí.
Při jakýchkoliv pochybnostech navštivte raději kožního lékaře.
Černá tečka pod nehtem nemusí být jen modřina
Melanom se může objevit i v méně běžných lokalitách, jako např. pod nehty rukou či nohou. Tmavá skvrna pod nehtem vzniká často jako následek poranění, může se ale jednat i o tzv. akrolentiginózní melanom.
Akrolentiginózní melanom
Akrolentiginózní melanom vzniká především na periferních partiích lidského těla, typicky na dlaních či chodidlech nebo pod nehty.
„Evropské statistiky ukazují, že tato forma melanomu tvoří 5 % všech diagnostikovaných melanomů“ říká prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA.
Proto by se měly nově vzniklé tmavé projevy v těchto lokalitách nechat zkontrolovat dermatologem. Často jsou totiž zaměňovány za bradavici, modřinu či mozol.
„Včasné rozpoznání melanomu je pro prognózu pacienta zcela klíčové. Diagnostika se provádí na základě klinického vyšetření zkušeným dermatologem, zpřesní se použitím ručního nebo digitálního dermatoskopu. I přesto, že je akrolentiginózní melanom vzácná forma melanomu, v posledních letech se jejich počet na našem pracovišti zdvojnásobil a tito pacienti mají velmi špatnou prognózu,“ říká doc. MUDr. Monika Arenbergerová, PhD.
Co by vás mělo alarmovat?
Je nutné především sledovat, zda tmavá skvrna odrůstá společně s nehtem či nikoliv. Jednoduše to poznáte sami, když si okraj skvrny označíte na nehtu vrypem a po měsíci si nehet znovu prohlédnete.
- když tmavá skvrna odrůstá zároveň s nehtem, jedná se pouze o podnehtovou modřinu
- pokud nehet odrůstá a skvrna zůstává stále na stejném místě, měli byste pojmout podezření a navštívit dermatologa
Nezapomínejte, že pozorování vyžaduje alespoň měsíce, jelikož nehty rostou pomalu. Např. nehet palce na dolní končetině odrůstá 6 měsíců i déle. Pokud však máte jakékoliv pochybnosti, navštivte dermatologa ihned a neztrácejte čas.
Zdroj: www.melanom.cz.